Teške optužbe na račun hrvatske policije: 'Jurili su EU zastupnike koji su došli provjeriti kako tretiraju migrante'

Europarlamentarci su došli provjeriti kako hrvatska postupa prema migrantima na granici s BiH

FOTO: Screenshot/YouTube/AvvenireNEI

Na granicu između BiH i Hrvatske u subotu su stigla četiri europarlamentaraca, Pietro Bartolo, Alessandra Moretti, Pierfrancesco Majorino i Brando Benefei, kako bi provjerili na koji način Hrvatska postupa prema migrantima. No, hrvatska policija u tome ih je navodno spriječila, bez ikakvih argumenata.

Talijanski portal Avvenire piše kako se u šumi u Hrvatskoj odigrala poprilično napeta potjera u kojoj je hrvatska policija lovila potpredsjednika Komisije EU za građanska prava Pietra Bartola i njegove kolege. Kako piše portal, policija ih je htjela spriječiti da dođu na mjesto kontrole, gdje se migrantima najčešće sprječava ulazak u Hrvatsku. Avvenire također piše kako je Bartolu i njegovim kolegama put blokiralo nekoliko policijskih kombija i dvadesetak graničnih policajaca.

Napeta potjera u šumi

Kako piše Avvenire, nakon dugih pregovora, delegacija i troje novinara prošli su policijsku traku i skoro došli do granice BiH i Hrvatske. Granica je bila udaljena manje od 300 metra. Policija je tada prestigla grupu i spriječila je da dođe do kontrolne točke u šumi. Policajci su jurili i preko polja, pa su stigli grupu. Neki od policajaca su, piše portal, zgrabili novinare, dok je desetak drugih policajaca blokiralo prolaz europarlamentarcima.

“Što se tu ima sakriti? Ako Hrvatska poštuje međunarodne standardne, kao što tvrdi, zašto nam ne dozvoljavate da prođemo?”, zapitali su se europarlamentarci. Postupke hrvatske policije pokušali su opravdati hrvatski diplomatski izvori, koji su rekli da bi prisustvo parlamentaraca moglo potaknuti ilegalne akcije migranata s bosansko-hercegovačke strane.

“Ako smo planirali počiniti neki zločin, onda trebate napisati službenu žalbu i objasniti nam što smo konkretno napravili”, rekao je telefonom Brando Benefei hrvatskom veleposlaniku u Italiji. Europska unija i Italija mogle bi od Republike Hrvatske zatražiti objašnjenje ovakvih postupaka.

SDP je osudio ovakve postupke

SDP, odnosno predsjednik stranke Peđa Grbin te potpredsjednica SDP-a i zastupnica u Europskom parlamentu, Biljana Borzan najoštrije su osudili ovaj događaj. Iz SDP-a su pozvali premijera Andreja Plenkovića i ministre Davora Božinovića i Gorana Grlić Radmana da se što prije službeno očituju o tome što se dogodilo. Ističu kako je Hrvatska članica EU te je kao takva dužna poštivati njene zakone i vrijednosti.

“Da, Hrvatska mora inzistirati na više sluha Europske unije prema stanju na našoj granici, ali ne na način da se članove Europskog parlamenta, koji su se uredno predstavili, sprječava da rade ono na što imaju potpuno pravo. Zato pozivamo ministra unutarnjih poslova, Davora Božinovića, ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana i premijera Andreja Plenkovića, da se što prije očituju o ovom događaju. Je li to ta proklamirana europska politika HDZ-a u koju se Andrej Plenković toliko zdušno zaklinje?”, pišu u priopćenju.