Teško je više pratiti tko je u Saboru prešao kod koga. Izračunali smo koliko su zastupnika izgubile velike stranke

SDP se ubrzano osipa, manji gubitci koje je pretrpio HDZ nedovoljni su da ozbiljno ugroze Vladu, Bandićevi lupizni su legendarni

FOTO: PIXSELL

Velik broj zastupnika u nešto više od dvije godine trajanja osmog saziva Sabora promijenio je stranke, zastupničke Klubove, pa i politički spektar kojem su deklarativno pripadali kada su u Sabor ušli. Kada znamo da je 2016. godine u na izborima u Sabor prošlo osam lista, a danas postoji 14 klubova zastupnika, jasno je da se parlamentarna scena u proteklom razdoblju prilično razmrvila.

Pobrojali smo političke prebjege i izračunali tko je od velikih igrača na hrvatskoj političkoj sceni na dobitku, a tko je uspio izgubiti znatan dio mandata stečenih prije dvije godine.

SDP izgubio najviše zastupnika

Uvjerljivo najgore prošao je SDP, koji je zastupnike počeo gubiti još početkom prošle godine. Tada je stranku napustio Tomislav Žagar. Nakon što je neko vrijeme proveo u klubu Mosta, Žagar je početkom ovog mjeseca postao osnivač i zamjenik predsjednika Kluba nezavisnih zastupnika.

Žagara je ubrzo slijedio Tomislav Saucha, koji je nakon uhićenja zbog sumnje da je krivotvorio putne naloge glasao protiv opoziva ministra financija Zdravka Marića, čime se izbacio se iz stranke. Nekoliko mjeseci nakon toga Saucha je prešao u klub HNS-a.

Sukobi zbog Bernardića

Bivši ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić je iz SDP-a izbačen u ožujku, kada je odbio povući svoj prijedlog zakona o doprinosima. Mrsić je uskoro osnovao svoju stranku, Demokrate, čiji je jedini saborski zastupnik.

Pitanje treba li Davor Bernardić ostati na čelu SDP-a najveći je razlog za unutarstranačke sukobe, a prvi saborski zastupnik koji je zbog toga napustio stranku bio je Zdravko Ronko. On je odlazak iz stranke predstavio kao svoj način borbe protiv velike koalicije s HDZ-om koju, prema njemu, planira Bernardić. Možda se sjećate bravure kojom je to opravdao; da će podržati HDZ da SDP ne bi s njima koalirao. Ronko je nakon nekoliko mjeseci samovanja postao prvi prebjeg u okrilje legendarnog bjegunca iz SDP-a, zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.

Četvero u četiri mjeseca

U kolovozu ove godine SDP je napustio Bojan Glavašević, smatrajući da SDP više ne može odgovoriti ni na jedno veliko pitanje koje muči Hrvatsku. Glavašević je ostao principijelan i nije uskočio u Bandićev klub. Trenutno je predsjednik Kluba nezavisnih zastupnika u kojem mu društvo prave bivši stranački kolega Žagar i Marko Vučetić koji je ušao u Sabor s Mostom. Uz njega, Most je napustio i Vlaho Orepić koji je relativno nedavno pokrenuo svoju stranku.

S Glavaševićem je počela lavina odlazaka iz SDP-a, pa ga je ubrzo slijedio Varaždinac Mario Habek, tvrdeći da je ogorčen neslogom u stranci. Posebno glasno odjeknuo je odlazak Milanke Opačić, stranačke veteranke koja je bila saborska zastupnica u šest mandata te ministrica i potpredsjednica u Vladi bivšeg premijera Zorana Milanovića. Ona je sredinom rujna iznenada napustila stranku i prešla u zastupnički klub Milana Bandića.

Slijede novi preleti k Bandiću?

Posljednja je, prošlog petka, iz stranke otišla i Ana Komparić-Devčić. U Saboru neprimjetna riječka SDP-ovka postala je treća zastupnica te stranke koja je prešla u Bandićev klub. Na taj se potez odlučila zbog, kako je napisala u oproštajnom pismu, političkog bankrota SDP-a.

Gospođa Komparić-Devčić k Bandiću je prešla svjesna problema s pravosuđem u kojima se zagrebački gradonačelnik nalazi, ali oboružana čvrstom vjerom u njegovu nevinost. SDP-ovce mogu dodatno zabrinuti kuloarske priče da je Bandić bacio oko na još neke njihove stranačke kolege. S obzirom na uspjehe koje je dosad imao u privlačenju SDP-ovaca, nije nemoguće da ih uskoro još nekoliko vidimo u kluba Stranke rada i solidarnosti, Reformista i nezavisnih zastupnika.

I HDZ je gubio ljude

Ni vladajući HDZ nije ostao neokrznut u dvije godine otkad je na izborima njihova koalicija s HSLS-om, HDS-om i HRAST-om osvojila 61 mandat u Saboru. Uoči lokalnih izbora 2017. godine iz stranke je izbačen Zlatko Hasanbegović, a pod gubitke HDZ-a možemo uračunati i Brunu Esih, koja je u Sabor ušla kao nezavisna kandidatkinja na stranačkoj listi. Dvoje desno pozicioniranih zastupnika uskoro su se povezali s ideološki si bliskim predstavnikom dijaspore Željkom Glasnovićem, pa danas u Saboru svi skupa sjede u klubu stranke Neovisni za Hrvatsku.

S liste HDZ-a u Sabor je ušao i HRAST-ov Hrvoje Zekanović, a vladajuću koaliciju napustio je nakon sukoba oko donošenja Istanbulske konvencije. Zekanović se zasad nije priklonio niti jednoj većoj grupaciji u Saboru, a ističe se oštrim kritikama Vlade s desnih pozicija.

Bandić je najbolji lovac u Saboru

Zagrebački gradonačelnik, bivši predsjednički kandidat i predsjednik stranke nazvane po sebi na parlamentarnim izborima 2016. godine nije ostvario neki sjajan uspjeh. Njegova koalicija, u kojoj su se od zvučnijih političkih imena isticali još samo Reformisti Radimira Čačića, osvojila je dva mandata u Saboru.

Kada je Bandić svoje mjesto prepustio đurđevačkom gradonačelniku Željku Lackoviću, činilo se da je izgubio zanimanje za parlamentarnu politiku i namjerava se posvetiti gradonačelničkom poslu. Stvari su se drastično promijenile nedugo nakon izbora, kada je obznanjeno da će se njihovom klubu pridružiti četvero manjinskih zastupnika: mađarske Robert Jankovics, češke Vladimir Bilek, romske Veljko Kajtazi i albanske Ermina Lekaj Prljaskaj.

Prebjezi naviru sa svih strana

Bandić je zastupnike nastavio skupljati kao Pokemone, pa je uskoro u zbirku dodao i Ivicu Mišića iz stranke Promijenimo Hrvatsku koji je u Sabor ušla u koaliciji sa Živim zidom. Prvu veliku pobjedu nad bivšom strankom odnio je kada je k njemu prebjegao Zdravko Ronko.

Ronka su do sad slijedile dvije SDP-ovke, a Bandić je u međuvremenu ugrabio i Kažimira Vardu iz HSU-a, koji je u Sabor ušao u koaliciji s SDP-om. Nezadovoljna time koliko je Vlada učinila za njezino Zagorje Bandiću je početkom listopada prešla i Marija Puh iz HNS-a, a njezina demonstracija nezadovoljstva ublažena je činjenicom da je iz jednog kluba koji podržava Vladu prešla u drugi.

Bandić niže uspjehe

Tako je Milan Bandić od dva zastupnika stečena na izborima dogurao do kluba u kojem ih je trenutno 11, što ga čini apsolutno najvećim dobitnikom ovoga, po broju zastupnika koji su mijenjali stranačke dresove rekordnog saziva Sabora. Neovisno o tome je li to postigao zahvaljujući pregovaračkim vještinama i jasnoj političkoj viziji, ili je imao opipljivije argumente, Bandić je trenutno treća sila u Saboru, a dobro mu ide i u zagrebačkoj Gradskoj skupštini. S obzirom na to da uspjeh hrvatske političare privlače kao svijeća moljce, pitanje je gdje će stati.