Testiranje brzim testovima kod obiteljskih liječnika kreće u ponedjeljak, poznato je i koliko će koštati

Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je kako je to "jedini logični korak"

23.11.2020., Zagreb - Od danas u Zagrebu na 12 lokacija krece antigensko testiranje na koronavirus brzim testovima, ciji se nalaz dobiva za 15 minuta, a za sto je trenutno osigurano 50.000 testova. Organizaciju i testiranje pucanstva u Zagrebu u sto kracem vremenu provest ce Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Stampar i Dom zdravlja Centar - Dom zdravlja istok i Dom zdravlja zapad u kooordinaciji s Gradskim uredom za zdravlje. Dom zdravlja Zagreb - Zapad 1, Prilaz baruna Filipovica 11, testiranje na koronavirus. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

U Hrvatskoj se nastavlja rast novozaraženih. Danas smo imali više od 11.000 slučajeva nakon što je jučer zabilježen najveći broj pozitivnih od početka pandemije. Posljednjih dana ljudi sve više čekaju na testiranje, neki i danima. Kako bi se smanjio pritisak na testnim punktovima, od utorka se u Hrvatskoj brzi antigenski testovi (BAT) priznaju kao potvrda zaraze te se pozitivni rezultati na BAT-u ne moraju potvrditi PCR testom.

Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je i kako će testiranje brzim testovima od sada obavljati liječnici primarne medicine. Iz njegovog ministarstva danas su priopćili kako testiranje u Domovima zdravlja počinje sljedeći, ponedjeljak 17. siječnja.

U slučaju negativnog rezultata na brzom antigenskom testu građani mogu dobiti covid potvrdu, ali takva potvrda, temeljena na BAT-u, vrijedi isključivo unutar Hrvatske, ponovno su naglasili iz Ministarstva zdravstva. “Kod pozitivnog rezultata, izabrani liječnik obiteljske medicine i pedijatar, svojim pacijentima ne izdaje navedenu potvrdu o pozitivnom BAT-u, već na temelju pozitivnog rezultata određuje pacijentu izolaciju te po ozdravljenju izdaje potvrdu o preboljenju koja vrijedi isključivo u Hrvatskoj”, naglasili su iz ministarstva.

‘Jedini logični korak’

Vili Beroš je rekao kako je uvođenje testiranje BAT-om na razini primarne zdravstvene zaštite “jedini logični korak” prema kontroli širenja epidemije i smanjenja pritiska na testne punktove.

“Uključivanje liječnika obiteljske medicine u testiranja BAT-om velik je doprinos trenutnim potrebama za detektiranjem zaraženih osoba, uz postojeće kapacitete u zavodima za javno zdravstvo i punktovima u bolnicama. Što bolje odradimo ovaj korak, to će i daljnji tijek liječenja biti uspješniji, a pritisak na zdravstveni sustav manji”, rekao je Beroš dodavši kako se ne smije posustati u borbi s covidom.

“Uz puno razumijevanje svih organizacijskih teškoća, ograničenja i opterećenosti svih zdravstvenih djelatnika, u uputama je također navedena preporuka domovima zdravlja za organizaciju testiranja u izoliranim prostorima za uzimanje brisova, kako bi se izbjegao ili smanjio na najmanju mjeru, kontakt s drugim pacijentima te za preuzimanje BAT testova u nadležnom županijskom zavodu za javno zdravstvo”, kazao je ministar zdravstva koji je ranije danas rekao kako testiranje u Domovima zdravlja trebaju organizirati ravnatelji tih ustanova.

Određena cijena BAT-a

Iz Ministarstva su napomenuli kako je Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) na današnjoj izvanrednoj sjednici Upravnog vijeća donio odluku o načinu plaćanja testiranja brzim antigenskim testom.

Utvrđeno je da za postupak BAT-a, što uključuje i trošak testa, cijena iznosi 62,05 kuna, dok postupak BAT-a bez troška testa, kada testove distribuiraju županijski zavodi za javno zdravstvo, košta 41,30 kuna, priopćili su iz HZZO-a.

Testiranje BAT-om u oba postupka bit će plaćeno ordinacijama obiteljske medicine i zdravstvene zaštite predškolske djece izvan maksimalnog iznosa sredstava za provedbu dijagnostičko-terapijskih postupaka, utvrđenog u skladu sa sklopljenim ugovorima o provedbi zdravstvene zaštite iz obveznoga zdravstvenog osiguranja, naglasili su.