U 2015. je ubijeno 110 novinara, ali jedan podatak posebno zabrinjava

67 novinara je ubijeno tijekom dužnosti, a 43 u nejasnim okolnostima

AFP reporter Sammy Ketz,  takes cover during sniper fire in the ancient Syrian Christian town of Maalula, on September 18, 2013, scene of recent fighting between pro-government troops and rebel forces. Ketz and a photographer were reporting on the town which lies around 55 kilometres (34 miles) from Damascus and which is strategically important for rebels, who are trying to tighten their grip on Damascus. Maalula is one of the most renowned Christians towns in Syria, where many of its inhabitants speak Aramaic, the language of Jesus.  AFP PHOTO/ANWAR AMRO / AFP / ANWAR AMRO
FOTO: AFP

Ukupno 110 novinara ubijeno je diljem svijeta u 2015. godini, objavljeno je u godišnjem izvješću Reportera bez granica u utorak.

Zabrinjavajuće je što je ove godine mnogo više novinara ubijeno u zemljama koje slove kao mirne zemlje, prenosi AFP.

Apel UN-u za veću zaštitu novinara

Od 110 ukupno stradalih novinara, 67 novinara ubijeno je tijekom službene dužnosti, a još 43 ih je ubijeno pod “sumnjivim okolnostima,” stoji u godišnjem izvješću. Osim toga, još 27 neprofesionalnih novinara, tzv. građana-novinara, te sedam ostalih medijskih radnika također je ubijeno.

Ovakvi rezultati u velikoj mjeri mogu se pripisati namjernom nasilju protiv novinara, a istodobno pokazuje neuspjeh incijative za zaštitu medijskih osoba, navodi se u izvješću. Zbog toga se poziva Ujedinjene narode da poduzmu nešto kako bi se novinare zaštitilo.

Preokret u odnosu na 2014.

U izvješću se navodi i kako su “nedržavne grupe,” u prvom redu džihadisti poput pripadnika tzv. Islamske države, najčešći počinitelji napada na novinare.

Tijekom 2014., dvije trećine ubijenih novinara ubijeno je u ratnim zonama. No, 2015. dogodilo se upravo suprotno: dvije trećine novinara ubijeno je u zemljama koje su u miru.

“Stvaranje određenog mehanizma za provedbu međunarodnog prava o zaštiti novinara je apsolutno neophodno,” rekao je glavni tajnik Reportera bez granica Christophe Deloire i dodao kako “nedržavne skupine” provode zločine nad medijima, ali vlade većine država ne poštuju svoje obveze prema međunarodnom pravu.

“110 novinara je ubijeno ove godine. Na to treba dati hitne odgovore. Poseban predstavnik glavnog tajnika Ujedinjenih naroda za sigurnost novinara mora biti imenovan bez odlaganja,” istaknuo je Deloire.

Francuska visoko na listi rizičnih zemalja

A demonstrator holds a placard reading "Je Suis Charlie" (I am Charlie) -- a slogan that has come to symbolize the fight for freedom of expression after jihadist gunmen stormed the Paris offices of satirical magazine Charlie Hebdo last week, killing 12 people -- during a protest against the country's latest round of transport fare hikes, in Rio de Janeiro, Brazil, on January 16, 2015. Amid a marked economic downturn and high inflation, bus fares went up in Sao Paulo, Brazil's largest city, from 3 to 3.50 reais, and in Rio, the former capital, from 3.0 to 3.40 reais. Rio's 13 percent hike is almost exactly double the current rate of inflation. AFP PHOTO / YASUYOSHI CHIBA / AFP / YASUYOSHI CHIBA
Demonstracije nakon napada na redakciju francuskog satiričnog časopisa Charlie Habdo AFP

Kada se 67 novinara ubijenih tijekom 2015. pribroji onima ubijenima prethodnih godina, proizlazi da je ukupno, od 2005. godine ubijeno 787 novinara.

Najopasnija mjesta za novinare su Irak i Sirija, što ne čudi obzirom na ratno stanje u tim državama. Tako je u Iraku tijekom 2015. smrtno stradalo 11, a u Siriji 10 novinara, navodi se u izvješću Reportera bez granica. Kao treća najopasnija država na popisu je Francuska, gdje je osam novinara stradalo u siječnju, kada je napadnuta redakcija satiričnog časopisa Charlie Hebdo.

“To je tragedija bez presedana,” navodi se u izvješću, “Nijedna zapadna država nikada nije pretrpjela ovakav masakr u prošlosti,”piše. “Novinari i zaposlenici časopisa Charlie Hebdo otada su pod strogom zaštitom.”

Grad u sjevernoj Siriji, Aleppo, opisan je kao “minsko polje” za profesionalne novinare i građane- novinare podjednako. Razlog tome je što u tom gradu militanti ISIS-a često uzimaju taoce, ali i režim sirijskog predsjednika Bašara al-Asada nije ništa milosrdniji prema predstavnicima medija.

Indija najopasnija azijska država

U Indiji je tijekom godine stradalo devet novinara, neki od njih su izvještavali o organiziranom kriminalu i njegovim vezama s političarima u području razvoja ilegalnog rudarstva.

Od devetero ubijenih novinara u Indiji, pet ih je ubijeno tijekom svoga rada, a četvero u prilično nepoznatim okolnostima. Upravo to je razlog zašto je Indija ipak, prema izvješću Reportera bez granica, rangirana ispod Francuske. U Francuskoj su svi ubijeni tijekom dužnosti.

Izvješće apelira na indijsku vladu da uspostavi nacionalni plan za zaštitu novinara. “Smrti novinara potvrđuju poziciju Indije kao najsmrtonosnije zemlje za medijske radnije, nalazi se ispred Pakistana i Afganistana,” stoji u izvješću.

Opasna pasivnost vlasti

Napominje se i pasivnost vlasti u Bangladešu koje nisu reagirale na ubojstvo četvero sekularističkih blogera. Reporteri bez granica takvu klimu u kojoj se ne kažnjava za zločine nad pripadnicima medija, nazivaju izuzetno opasnim za građane novinare.

Tijekom godine 54 novinara su bili taoci, od čega čak 26 u Siriji. Što se tiče zatvaranja novinara, 153 ih je tijekom 2015. bilo zatvoreno.