Nekad je nužno odabrati stranu

Tip koji je za talijansku mafiju izveo prevaru od 160 milijuna eura, ima firmu i u ovoj zgradi u Zagrebu

Rekonstruiramo veliku akciju talijanskih istražitelja koja posredno vodi i do Hrvatske

Talijanski istražitelji otkrili su novi krak mafije čiji ilegalni biznis vodi do Hrvatske. Kako je u utorak priopćila Financijska policija Italije, od 2015. do 2018. kriminalna skupina povezana s ‘ndranghetom lažirala je poslovanje telekomunikacijskih usluga.

Ispostavili su račune za fiktivne usluge u vrijednosti 160 milijuna eura i pritom su utajili porez u iznosu 34 milijuna eura, a u lancu prijevare našle su se i fiktivne tvrtke sa sjedištem u Hrvatskoj te Švicarskoj. Jednu od njih pronašli smo u središtu Zagreba, dok se njezina podružnica nalazi u Rijeci.

Istražitelji iz Italije traže provjere u Hrvatskoj

Poznata antimafijaška tužiteljica iz Milana Alessandra Dolci, koja je ovu operaciju koordinirala, sada šalje zahtjeve za pretragu hrvatskim i švicarskim kolegama koji bi se trebali uključiti u istragu.

Prema pisanju talijanskih medija, na čelu ove zločinačke skupine bio je Alessandro Magnozzi, poduzetnik iz Milana, koji je u finalu akcije i uhićen. Financijske malverzacije što mu se stavljaju na teret opisane su na čak 270 stranica istražnog zahtjeva.

Kako je nastao lanac sumnjivih direktora?

Inače, Magnozzi je, prema dostupnim podacima, bio čelni čovjek tvrtke NTS srl sa sjedištem u Milanu. U svom poslovanju, kako se sumnja, koristio je i razne druge koje su fingirane poslovne odnose s isključivim ciljem izbjegavanja plaćanja poreza.

U taj ilegalni biznis uvučeno je još najmanje 17 ljudi, koji su također uhićeni. Mahom se radilo o onima koji su od Magnozzija ili pak njemu bliskih pripadnika ‘ndranghete posudili novac. Na kraju su bili prisiljeni raditi za mafiju.

Kako se godinama muljalo s porezom?

Učinili su to jer su zapali u financijske teškoće. Pozajmice su dobivali uz iznimno visoke, zelenaške kamate od 50 do 80 posto. Kada, pak, nisu mogli više vraćati posuđene iznose, morali su početi raditi za Magnozzija i mafiju.

Kako su sami priznali istražiteljima, oni su ih prisiljavali da figuriraju kao direktori tvrtki koje su ispostavljale lažne račune za nepostojeće telekomunikacijske usluge.

Uglavnom su u pitanju bile usluge tzv. Voip tehnologije, odnosno komunikacijske tehnologije koja omogućava prijenos zvučne komunikacije preko internetske mreže. Magnozzi je u tom sektoru pronašao svoju nišu što ju je u konačnici, vjeruju istražitelji, iskoristio za kriminalni biznis.

Veze poduzetnika s mafijaškim obiteljima

Tijekom tajne operacije koja je rezultirala Magnozzijevim uhićenjem, rekonstruirani su i njegovi bliski kontakti s kalabreškom ‘ndranghetom posebno njihovim obiteljima Morabito, Palamara i Bruzzaniti.

U istražnom zahtjevu citira se tajno snimljeni razgovor između Magnozzija i vođe kalabreškog klana Bartola Bruzzanitija u kojem mafijaš poduzetniku nudi novu mogućnost zarade u poslu s otpadom. Kaže mu kako bi na godišnjoj bazi mogao zaraditi i do četiri milijuna eura.

Telegram je nedavno pisao o istrazi iz koje je proizašlo kako je talijanska mafija planirala upravo u Hrvatsku ilegalno izvesti tone otpada.

Ozbiljne prijetnje žrtvi teške iznude

Nakon što se povezao s mafijaškim obiteljima Magnozzi je počeo u seriju prijevara s lažnim fakturama i utajom poreza uvlačiti poduzetnike koji su od njega posudili novac sa zelenaškim kamatama.

Među optužbama što su mu stavljene na teret je i pokušaj iznude. Tražio je od svoje žrtve 80 tisuća eura. Pritom je doslovno rekao: “Ako ćemo te morati upucati, neću imati s tim nikakvih problema. Mi radimo s gotovo svim mafijaškim obiteljima”.

Istraga vodi do Hrvatske i Švicarske

Po nalogu tužiteljstva od 20 osumnjičenih u ovoj aferi već je zaplijenjena imovina vrijedna oko 34 milijuna kuna.

No, istražitelji će trag novca u ovom lancu prijevara nastaviti slijediti do Hrvatske i Švicarske. Iako smo pokušali provjeriti sumnjaju li da je dio novca skriven na računima u hrvatskim bankama kao što je to već viđeno u više kriminalnih slučajeva, zbog tajnosti istrage u Financijskoj policiji nisu željeli govoriti o detaljima.

Telegram je zato sam provjerio što je Magnozzi radio u Hrvatskoj. Pronašli smo mu tako tvrtku Safety Secure koju je osnovao u proljeće 2018. godine. Najprije se prijavio u Pionirskoj ulici u Rijeci, da bi zatim promijenio prebivalište na adresu u Kastvu.

Kako je Magnozzi granao biznis u RH?

Sjedište tvrtke također je najprije bilo na dvije adrese u Rijeci, dok ju je lani prijavio na adresu u Ulici grada Mainza u Zagrebu. Safety Secure registrirana je za razne poslove, među ostalim promidžbu, trgovinu, skladištenje… Iako je osnovana sa sto tisuća temeljnog kapitala, trenutno, prema podacima u Sudskom registru, ima 800 tisuća kuna temeljnog kapitala.

U međuvremenu je Magnozzi ponovno aktivirao tvrtku u Rijeci. To lani postaje prva podružnica Safety Securea. Početkom ove godine angažirao je i lokalnog partnera, koji postaje zakonski predstavnik podružnice. Taj isti čovjek, što se također vidi iz sudskog registra, u prvoj polovini prošle godine osnovao je još dvije tvrtke, s ulaganjem od svega deset kuna. Zanimljivo je da su one registrirane za gotovo identične djelatnosti kao i Magnozzijev Safety Secure. Ta je firma, prema posljednjem financijskom izvješću, u 2018. poslovala s nešto manje od 300 tisuća kuna gubitka.