Tip u SAD-u otključao gotovo dva milijuna mobitela i napravio štetu od 200 milijuna dolara. Osuđen je na 12 godina zatvora

Oformio je pravu kriminalnu organizaciju

FOTO: Unsplash

Čovjek za kojeg američko Ministarstvo pravosuđa kaže da je otključavao telefone korisnika za naknadu, osuđen je na 12 godina zatvora. Sudac je slučaj nazvao “užasnim kibernetičkim kriminalom koji se događao kroz dulje razdoblje”, saznaje The Verge.

Prema priopćenju Državnog odvjetništva, Muhamed Fahd, državljanin Pakistana i Grenade, kontaktirao je putem Facebooka jednog zaposlenika AT&T-ja, najveće američke telekomunikacijske tvrtke, i ponudio mu značajnu svotu novaca kako bi mu pomogao u otključavanju telefona, oslobađajući tako korisnike bilo kakvih plaćanja AT&T-jevih servisa.

Fahd je koristio pseudonim Frank Zhang i uvjerio je zaposlenika AT&T-a da mobilizira i druge zaposlenike u svom pozivnom centru u Bothellu u Washingtonu kako bi pomogli u razrađenoj shemi. Fahd je naložio zaposlenicima da uspostave lažna poduzeća te otvore lažne račune za depozite kako bi se stvorio dojam da novac, koji se razmjenjuje u sklopu sheme, stiže od plaćanja legitimnih usluga.

Oštetili tvrtku za više od 200 milijuna dolara

No, AT&T je 2013. godine postavio novi sustav otključavanja, što je družini otežalo posao, pa su angažirali programera za projektiranje softvera koji bi se mogao instalirati na kompjuterski sustav AT&T-a. To je omogućilo učinkovitije otključavanje većeg broja telefona. Zaposlenici AT&T-a koji su radili za Fahda pomogli su mu da dobije pristup informacijama o sustavima i vjerodajnicama drugih zaposlenika, što je programeru omogućilo preciznije prilagođavanje programa.

Forenzička analiza pokazala je da su Fahd i pomagači otključali više od 1,9 milijuna telefona, a to je kompaniju stajalo više od 200 milijuna dolara. Fahd je uhapšen u Hong Kongu 2018. godine, te izručen SAD-u 2019. U rujnu 2020. godine priznao je krivnju za urotu radi počinjenja prevare.

Iz objave Državnog odvjetništva nije jasno je li još netko osim AT&T-a oštećen, a ne spominje se ni da li su telefoni korisnika bili na drugi način ugroženi ili je nepozvanima omogućen pristup osobnim podacima.