Tisuće ljudi su u Vukovaru, hodaju u Koloni sjećanja

Na obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara sudjeluju predsjednica, premijer i predsjednik Sabora

18.11.2019., Vukovar - Okupljanje gradjana u Vukovaru uoci obiljezavanja Dana sjecanja na zrtvu Vukovara. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske bolnice te Kolonom sjećanja gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata danas će biti obilježena 28. obljetnica sloma obrane Vukovara. Građani se u Vukovaru okupljaju od ranog jutra, a nakon 9 sati počeli su pristizati i visoki državni dužnosnici. Na obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara došli su i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Na gradskim ulicama su, među ostalima, fotografirani zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i predsjednički kandidat Miroslav Škoro. SDP-ov predsjednički kandidat Zoran Milanović vijenac je položio jutros, a još je ranije rekao da neće sudjelovati u Koloni sjećanja. Službeno obilježavanje obljetnice počelo je u 10 sati, u dvorištu Opće županijske bolnice Vukovar, gdje je počeo program „Vukovar – mjesto posebnog pijeteta”.

Davor Javorovic/PIXSELL

Glavašević upozorava na manipuliranje mržnjom

Neki uzvanici izjave za medije dali su prije početka programa. Predsjednik Savjeta za branitelje vukovarskog gradonačelnika Tomislav Josić poručio da je zadatak živih pokušati napraviti bolju i pravedniju Hrvatsku, a ustvrdio je i kako je dolazak čelnika SDSS-a Milorada Pupovca jučer u Vukovar pametan politički potez. Josić je komentirao Pupovčevu izjavu da se jučer u Vukovar došao pokloniti i hrvatskim i srpskim žrtvama. “Mislim da on relativizira, da pokušava izjednačiti agresora i žrtvu, iako, svatko tko dođe ovdje i pokloni se žrtvama zaslužio je poštovanje”, smatra Josić.

Povodom obilježavanja stradanja Vukovara danas je izjavu Novom listu dao Bojan Glavašević, saborski zastupnik i sin vukovarskog heroja Siniše Glavaševića. „Moramo se čuvati trgovaca mržnjom i onih koji tom traumom žele manipulirati i iskoristiti je za vlastitu korist, poput Kolinde Grabar-Kitarović i njenog dobrog prijatelja Aleksandra Vučića. Sjećam se da se predsjednica Republike, koja često govori o ranama koje nisu zacijelile, u Vukovaru prvi put pojavila tek kad joj je to koristilo, u izbornoj kampanji 2014. Godinu dana kasnije je na Memorijalnom groblju okrenula glavu od Freda Matića i mene”, rekao je, među ostalim, Glavašević.

Izjavu je dao i premijer Andrej Plenković, koji je rekao da njegova Vlada radi na rješavanju problema Vukovara. „Naša Vlada kontinuirano ulaže napore u razvoj grada Vukovara u svim aspektima. Posebno mi je drago da u krugu vukovarske bolnice predlaže da ona postane memorijalna bolnica”, kazao je Plenković. Dodao je i kako se mnogo radi na tome da se otkrije sudbina nestalih građana i branitelja Vukovara. Na pitanje hoće li Hrvatska blokirati ulazak Srbije u EU ako se taj problem ne riješi, premijer je bio neodređen. „Mi to pitanje rješavamo dugi niz godina, treba postojati politička volja i da se podaci koji postoje u Beogradu dostave, što se tiče pristupanja EU to je dug proces”, kazao je.

Lampioni na trasi Kolone sjećanja

U 10,30 sati državni vrh se pridružio Koloni sjećanja, koja u 12,15 sati stiže na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. U 12,30 sati ispred Spomen-obilježja žrtvama iz Domovinskog rata molitvu za vukovarske žrtve predvodit će Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit. Za 12,40 sati najavljeno je odavanje počasti žrtvama Vukovara polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća. Zajednički vijenac u ime Republike Hrvatske položit će premijer Plenković s predsjednicom Grabar Kitarović i predsjednikom Sabora Jandrokovićem. U 13 sati misu za sve pokojne i nestale u Domovinskom ratu predvodit će mostarsko-duvanjski biskup Ratko Perić. Između 14,30 i 14,45 sati državni vrh će položiti vijence na Spomen obilježje na mjestu masovne grobnice na Ovčari.

Davor Javorovic/PIXSELL

Duž trase kojom će od bolnice do Memorijalnog groblja prolaziti Kolona sjećanja koju će i ove godine predvoditi hrvatski branitelji Vukovara zajedno s članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih i i nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja Vukovara, rano jutros učenici vukovarskih osnovnih škola zapalili su oko 3.000 lampiona. U Gradu Vukovaru neradni je dan, a ne rade i pojedini trgovački centri i ostali gospodarski subjekti kako bi svojim zaposlenicima omogućili sudjelovanje u Koloni sjećanja.

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991. kada su bivša JNA i srpske paravojne postrojbe krenule u opći tenkovsko-pješački napad na Vukovar. Opkoljeni Vukovar branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu hrvatske vojske. Nakon gotovo tromjesečne vojne opsade obrana grada slomljena je 18. studenoga 1991. godine. U agresiji na Vukovar živote je izgubilo 2.717 hrvatskih branitelja i civila. Najmlađoj žrtvi bilo je šest mjeseci, a najstarijoj 82 godine. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.

18.11.2019., Vukovar - Okupljanje gradjana u Vukovaru uoci obiljezavanja Dana sjecanja na zrtvu Vukovara. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
Davor Javorovic/PIXSELL