Istražili smo tko je Almir, dečko iz Bosne kojeg je tata odveo u Irak (i upravo je osuđen jer se borio za ISIS)

Almir Džinić osuđen je na jednogodišnju zatvorsku kaznu

Sud Bosne i Hercegovine osudio je na jednogodišnju zatvorsku kaznu državljanina te zemlje Almira Džinića koji je priznao krivnju po optužnici koja ga je teretila za pridruživanje terorističkoj organizaciji Islamskoj državi (IS), potvrđeno je u utorak iz sjedišta tog suda u Sarajevu.

Optužnica protiv Džinića (19) podignuta je u kolovozu. U optužnici je navedeno kako je on kao maloljetnik s obitelji potkraj 2013. godine otputovao u Tursku s nakanom prebacivanja na teritorij Iraka ili Sirije i pridruživanja postrojbama IS-a.

Kako je pisala Slobodna Bosna Almira Džinića u Siriju je navodno odveo njegov otac Amir Džinić, pripadnik vehabijske zajednice u selu Ošve kod Maglaja koji je na ratište otišao početkom kolovoza 2013. godine.

Tri tjedna vojne obuke

Prema pisanju istog lista, Almirov tata u međuvremenu je u ratni plijen dobio kuću i imanje. Krajem 2013. poslao je prijatelja Emira Ališića da mu dovede suprugu Emiru i njihovo devetoro djece: najmlađa kći Merjem imala je pet mjeseci, a nastariji sin, Amer ,napunio je dvadeset godina. Po dolasku u Siriji Džinićevi sinovi Amer i tada 16-godišnji Almir upućeni su na vojnu obuku u trajanju od tri tjedna. Pretpostavlja se da su nakon toga raspoređeni u neku od jedinica.

Prije toga, Amir Džinić 16-godišnju kći Enesu, šerijatski je udao za Emraha Fojnicu. Fojnica je ranije oslobođen optužbi za pomaganje Mevlidu Jašareviću, osuđenom na petnaest godina zatvora zbog napada na veleposlanstvo SAD-a u Sarajevu.

Fojnica je s roditeljima do uhićenja živio u selu Gornja Maoča, a u vehabijsko selo Ošve preselio se poslije izlaska iz pritvora. Na kraju je, u ljeto 2014. godine, poginuo u Iraku.

Uhićenje nakon povratka u Bosnu

Nakon odlaska na ratna područja Almir Džinić stupio je u redove ISIS-a i tamo je bio do srpnja 2016. godine. Kad se vratio u BiH, uhićen je.

Nakon izricanja presude zadržan je u pritvoru do upućivanja na izdržavanje kazne. Kako je navedeno u priopćenju sud je prihvatio sporazum o priznanju krivnje zbog “specifičnih okolnosti slučaja, koje imaju karakter posebice olakotnih okolnosti”.

Sud je pri izricanju blage kazne posebice uzeo u obzir činjenicu da je optuženik odveden u Siriju 2013. godine kao maloljetna osoba te da je pobjegao s ratišta kao i da je priznao sudjelovanje u terorističkim postrojbama IS-a te je zbog toga izrazio kajanje.