Tko je Andrija Drašković (uhićen u Splitu), kontroverzni poduzetnik ili nedodirljivi srpski kriminalni boss?

Sumnja se da je upleten u ubojstvo albanskog emigranta 1990.

Andrija Drašković
FOTO: YouTube

Je li Andrija Drašković tek kontroverzni poduzetnik iz Srbije ili jedan od nedodirljivih kriminalnih bossova Balkana s debelim vezama u tajnim službama? Pitanje je to koje već godinama nema potpunih ni konkretnih odgovora, no možda će Draškovićev život dobiti nešto više pozornosti sada nakon što je uhićen u Hrvatskoj po nalogu iz Belgije zbog sumnje da je upleten u ubojstvo albanskog emigranta Envera Hadrija 1990. godine.

Je li prošlost upravo sustigla Draškovića koji je u Hrvatskoj bio čest gost praćen stigmom naslova iz jednog intervjua “lijep, bogat i opasan po život”?

Svjedočio na suđenju Perkoviću i Mustaču

Iako mu se ime u posljednje vrijeme nije spominjalo u hrvatskim medijima, nije nezapaženo prošlo njegovo svjedočenje na sudu u Njemačkoj u postupku protiv Josipa Perkovića i Zdravka Mustača optuženih čelnika bivše UDBA-e zbog ubojstva emigranta Stjepana Đurekovića.

Drašković je pozvan kao svjedok jer je prije nekoliko godina tvrdio kako zna da je nalog za ubojstvo Đurekovića Perković dobio od Staneta Dolanca, a kao atentatori su navodno bili angažirani Željko Ražnatović Arkan i Đorđe Božović Gliška. No, to sada na sudu nije ponovio.

Sklonio se u Hrvatsku

Draškovića se svojevremeno povezivalo s Arkanovom likvidacijom, a Luka Bojović, Arkanovo kumče, koji je preuzeo čelno mjesto Zemunskog klana, čak se našao na optuženičkoj klupi zbog sumnji da je iz osvete pokušao atentat na Draškovića. No, i u svjedočenju na tom suđenju Drašković nije nikoga optužio.

Nakon pokušaja ubojstva Drašković se sklonio upravo u Hrvatsku, no očito u to vrijeme, prije desetak godina, još nije bilo sumnji u njegovu ulogu u ubojstvu Envera Hadrija. U to je vrijeme često boravio u Opatiji.

Osuđen na deset godina, odležao samo tri

Ipak je nekoliko godina proveo iza zatvorskih rešetaka, jer je proglašen krivim zbog ubojstva Zvonka Plečića, pripadnika tzv. Surčinskog klana, 11. rujna 2000. godine. Presuda od deset godina zatvora izrečena mu je u rujnu 2010. godine, no naknadno je pomilovan i pušten iz zatvora nakon manje od tri godine.

Nekoliko mjeseci proveo je i u pritvoru u Italiji koja je protiv njega vodila istragu zbog umješanosti u šverc cigareta, no na kraju je od okrivljenika postao pokajnik.

Ovisno o tome hoće li mu Županijski sud u Splitu prihvatiti jamčevinu, ovisi hoće li Drašković čekati izručenje Belgiji u istražnom zatvoru ili na slobodi.

Belgijske vlasti traže ga zbog ubojstva Envera Hadrija 25. veljače 1990. godine u Briselu. Hadri je u to vrijeme bio predsjednik Pokreta za ljudska prava, a kod sebe je navono imao dokumente koji su mogli povezati srpski politički vrh s većim brojem ubojstava Albanaca na Kosovu. Njegova likvidacija pripisuje se UDBA-i.