Nekad je nužno odabrati stranu

Tko je Donald Tusk, novi šef europskih pučana? Izvukli smo sedam njegovih izjava koje ga sjajno opisuju

Novi šef EPP-a voli podbadati Donalda Trumpa i zagovornike Brexita

BRUSSELS, BELGIUM - JUNE 23:  President of the European Council Donald Tusk arrives ahead of a roundtable meeting at the EU Council headquarters on the second day of a two day European Council summit on June 23, 2017 in Brussels, Belgium.  (Photo by Leon Neal/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Predsjednik Europskog vijeća na odlasku Donald Tusk preuzima novu predsjedničku dužnost: Europska pučka stranka, najveća politička grupacija desnog centra, izabrat će ga za novog predsjednika. Bivši poljski premijer na toj će dužnosti zamijeniti Francuza Josepha Daula koji je EPP vodio od 2013. godine.

U pet godina, koliko je bio na čelu Europskog vijeća – tijela koje čine premijeri i(li) predsjednici 28 država članica Europske unije – Tusk je postao prepoznatljiv i po svom otvorenom, povremeno poetskom, a nekad provokativnom stilu komunikacije. Najdraža tema pritom su mu bili Brexit i podbadanje američkog predsjednika Donalda Trumpa. Evo nekih upečatljivih komentara novog šefa EPP-a, iz vremena dok mu je posao bio da natjera 28 često suprotstavljenih europskih čelnika na kompromis.

1. Mjesto u paklu

U veljači ove godine, kada se situacija oko Brexita (dodatno) komplicirala, Tusk je na presici s irskim premijerom Leom Varadkarom izjavio: „Usput, pitam se kako izgleda posebno mjesto u paklu za one koji su promicali Brexit bez ikakve ideje kako ga sigurno provesti”. Zagovornici Brexita bili su, očekivano, bijesni zbog njegovih komentara.

Tusk je, doduše, to i predvidio, ali ga očito nije bilo briga: na spomenutoj presici čuje se Varadkara kako ga upozorava da će zbog toga upasti u grozne probleme u britanskom tisku. Tusk mu uzvraća „znam” i smije se.

2. Ja sam sanjar

Na prvom summitu EU-a nakon što su formalno počeli pregovori o Brexitu, Tusk – koji nikada nije skrivao da ga pogađa odluka o Brexitu – posegnuo je za stihovima Johna Lennona kako bi izrazio svoju nadu da bi se Britanci mogli predomisliti. Neki britanski prijatelji, otkrio je, pitali su ga može li se Brexit preokrenuti i može li zamisliti da Britanija ostane u EU.

„Kazao sam im da je Europska unija izgrađena na snovima za koje je izgledalo da ih je nemoguće ostvariti. Pa, tko zna? Možete reći da sam sanjar, ali nisam jedini”, izjavio je Tusk. „You may say I’m a dreamer, but I’m not the only one” je, dakako, stih iz pjesme „Imagine”.

3. Prijatelji ostaju prijatelji

Sklonost da posegne za inspirativnim stihovima Tusk je pokazao i uoči lanjskog summita na kojem je Europska unija trebala potvrditi sporazum o Brexitu. „Friends will be friends, right till the end”, citirao je stih iz pjesme grupe Queen, poručujući tako da će, bez obzira na Brexit, EU i Ujedinjeno Kraljevstvo ostati prijatelji.

Sporazum bivše britanske premijerke Therese May s EU-om, koji je tada, u studenom 2018. godine, potvrđen, kasnije je neslavno propao. Prijateljstvo ipak nije.

4. Tko treba neprijatelje?

„Uz takve prijatelje, kome trebaju neprijatelji?”, zapitao se Tusk na sastanku lidera EU-a, u svibnju prošle godine u Sofiji. Pritom je aludirao na američkog predsjednika, svog imenjaka Donalda Trumpa i odluku njegove administracije o povlačenju iz nuklearnog sporazuma s Iranom te na uvođenje carina na aluminij i čelik.

„Gledajući posljednje odluke predsjednika Trumpa, netko bi čak mogao pomisliti: s ovakvim prijateljima, kome još trebaju neprijatelji. Ali iskreno govoreći, Europa treba biti zahvalna. Zahvaljujući njemu, riješili smo se svih iluzija”, poentirao je europski Donald.

5. Prekasno za impeachment

Europski Donald bocnuo je američkog Donalda i na nedavnom otvaranju akademske godine na College of Europe u belgijskom Brugesu. U svojevrsnom oproštajnom govoru dao si je dosta slobode kada je govorio o postupanju prema Grčkoj za vrijeme financijske krize ili, recimo, o Brexitu.

Napomenuvši publici da bi s njom htio podijeliti neka svoja razmišljanja – koja se, dodao je u polušali, dotad nije usudio javno izreći, da ne bi zbog prevelike iskrenosti ostao bez posla – zaključio je da je „danas jednostavno prekasno za opoziv Donalda, barem onog europskog”. Aludirao je time, naravno, na postupak impeachmenta u SAD-u i činjenicu da je on, Tusk, pri kraju mandata pa mu prevelika iskrenost više ne može štetiti.

6. It’s the unity, stupid

U istom govoru Tusk je otkrio da u svom uredu (predsjednika Europskog vijeća) drži poster koji je sam izradio s natpisom „It’s the unity, stupid”. „Izradio sam ga kako bih uvijek imao na umu što je najvažnije. I ostavit ću ga tamo, za svaki slučaj”, kazao je predsjednik Europskog vijeća na odlasku.

Tusk, dakle, smatra da je jedinstvo ono što je najpotrebnije Europskoj uniji, mada tog jedinstva često, naravno, nema. To je ujedno i njegova ostavština bivšem belgijskom premijeru Charlesu Michelu, novom predsjedniku Europskog vijeća koji će 1. prosinca naslijediti Tuskovu dužnost. A očito i poster.

7. Tko su demokršćani?

Kao novi predsjednik EPP-a Tusk će se morati pozabaviti pitanjem što s Viktorom Orbanom i njegovim Fideszom. Stranka mađarskog premijera suspendirana je iz članstva EPP-a prije sedam mjeseci, a njezin finalni status još nije riješen. Kako će se EPP ponijeti prema Orbanu, definirat će velikim dijelom i kako će pučani ubuduće biti percipirani u europskoj javnosti.

Na kongresu u Zagrebu, EPP se neće baviti statusom Fidesza. No, možda je zgodno ponoviti što je novi šef pučana govorio na lanjskom kongresu grupacije u Helsinkiju, izrijekom ne spominjući mađarskog premijera. Međutim, u njegovim riječima mnogi su prepoznali kritiku upućenu Orbanu.

„Da budem potpuno jasan: ako si protiv vladavine prava i neovisnog pravosuđa, onda nisi demokršćanin. (…) Ako želiš zamijeniti zapadni model liberalne demokracije istočnim modelom ‘autoritarne demokracije’, nisi demokršćanin”, govorio je tada Tusk koji je sada u poziciji da riječi nadopuni djelima.