Tko je HDZ-ov inspektor koji zatvara lokale zbog stola? Sam nije uspio popuniti imovinsku karticu

Mala biografija dužnosnika za kojeg je bivši šef izjavio kako ga 'ne bi zaposlio ni kao šofera'

Nacionalni stožer civilne zaštite RH prije mjesec dana zatvorio je niz uslužnih djelatnosti kako bi se obuzdalo širenje koronavirusa. Takva odluka posebno je teško pogodila ugostiteljski sektor, u kojem su novim mjerama ugrožene tisuće poslova i deseci tisuća radnih mjesta. Dio najsnalažljivijih ugostitelja kritično razdoblje pokušao je prebroditi prelaskom na online poslovanje i dostavu. Kao pozitivan primjer mediji su više puta isticali Tekku. Japanski restoran organizirao je drive-in uslugu koja je funkcionirala odlično, i činilo se da bi mogla poslužiti kao model za spas sličnih poslova.

Taj tračak optimizma u posljednjih nekoliko dana zatro je državni inspektorat, zatvorivši Tekku i još dvadesetak lokala u više gradova. Prirodno, javnost je zatražila objašnjenje za takav postupak, pa se u fokusu medija ovoga vikenda našao glavni državni inspektor Andrija Mikulić. Komentirajući zatvaranje restorana koji se prema mišljenju inspektora nije pridržavao epidemioloških mjera, Mikulić je kazao da je restoran zatvoren zbog stola koji su iznijeli na javnu prometnu površinu. Gospodinu Mikulić, doduše, ovo čak i nije najsenzacionalniji moment karijere. Prisjetili smo nekih.

1. Nije impresionirao bivšeg šefa

Osnovne podatke o Mikuliću moguće je pronaći na stranicama Sabora. Rođen je 13. svibnja 1969. u Zagrebu. Završio je Rudarsko-geološko-naftni fakultet, na kojem je 2006. godine i doktorirao, a saborski zastupnik postao je 14. listopada 2016. godine, i na tom je mjestu ostao do 1. travnja 2019., kada ga je Vlada postavila za glavnog državnog inspektora. No, počeci Mikulićeve karijere u državnoj službi sežu još u devedesete, kada se zaposlio u Gradskom zavodu za planiranje razvoja grada i zaštitu okoliša.

Od 2004. do 2012. bio je pomoćnik glavnog državnog inspektora Državnog inspektorata RH. Čini se da na tom poslu nije osobito impresionirao tadašnjeg šefa, dugogodišnjeg glavnog državnog inspektora Branka Jordanića. Kada je postalo jasno da će Mikulić postati novi glavni inspektor, Jordanić je u izjavi za 24 sata kazao kako ovaj nije dorastao toj funkciji, i kako njemu “ne bi bio ni šofer”.

2. Karijera u državnim tvrtkama i tijelima

Čini se da su ostali nadređeni o Mikuliću imali bolje mišljenje nego Jordanić, barem ako je suditi prema tome kako se probijao do sve viših rukovodećih mjesta u državnim tvrtkama i tijelima. Obnašao je dužnosti predsjednika Nadzornog odbora HŽ Cargo, zamjenika predsjednika Nadzornog odbora hotela “Palace”, te predsjednika nadzornog odbora HŽ infrastrukture. Nakon što je za vrijeme Milanovićeve vlade Državni inspektorat rasformiran, Mikulić je od 2014. do 2015. bio načelnik sektora u Upravi za inspekcijske poslove u gospodarstvu koja djeluje pri Ministarstvu gospodarstva.

Mikulić se naravno sve to vrijeme penjao i stranačkom hijerarhijom. Tako je 2012. postao predsjednik gradskog odbora HDZ-a u Zagrebu, a 2016. godine naslijedio je HSLS-ovog Darinka Kosora na mjestu predsjednika Gradske skupštine. Na tom je položaju ostao sve do trenutka kad je postavljen na funkciju glavnog državnog inspektora prije godinu dana.

3. ‘Afera Uhljebnica’

Mikulić tijekom uspona javnim sektorom nije uspio izbjeći da ga se poveže sa skandalima. Jedan od najpoznatijih je onaj povezan sa zapošljavanjem mlade HDZ-ovke Ene Ercegovac na mjestu voditeljice Službe za nabavu, analitiku, marketing i izvještavanje zagrebačke gradske tvrtke Gradska plinara – Opskrba. Ercegovac je ranije radila kao voditeljica Ureda razvoja mreže ljudskih potencijala u zagrebačkom HDZ-u, no Mikuliću je pomagala u odnosima s medijima i pratila ga je na javnim događajima.

Nedugo nakon što je dobila novi posao, otkriveno je da je radno mjesto na koje je Ercegovac zaposlena u siječnju stvoreno tek mjesec dana ranije, otkrio je tada 24 sata. Uz to, svi voditelji službi prije nje morali su imati pet godina radnog iskustva, dok je ona zaposlena s tek tri godine iskustva. Pokazalo se da to nije prvi put da se propisi misteriozno mijenjaju kada Mikulićeva mlada suradnica treba napredovati u karijeri.

Još 2017., novinari 24 sata otkrili su da je Mikulić kao predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba raspisao natječaj za zapošljavanje osobe koja bi mu pomagala u radu s medijima. No mediji su otkrili kako je “natječaj kao stvoren za Enu Ercegovac”, pa se zbog potencijalnog izbijanja skandala od svega odustalo. No, Ercegovac je svega mjesec dana kasnije zaposlena u Gradskoj plinari – Opskrba, gdje joj je išlo tako dobro da je u svega tri godine došla do pozicije kojom bi se u hijerarhiji našla hijerarhiji odmah ispod članova uprave tvrtke.

4. Problem u imovinskoj kartici

Mikulić je jedan od HDZ-ovaca koji je kiksao na ispunjavanju imovinske kartice. Potraga RTL-a je u jesen prošle godine otkrila da je u karticu unio samo kvadraturu kuće, pa je ispalo da je zatajio 687 četvornih metara okućnice. Mikulić se opravdavao da je krivo shvatio propise. „Želim reći kako sam i prvi put kad sam ispunjavao imovinsku karticu jednostavno vodio se mišlju kako se pod prijavom nekretnine podrazumijeva isključivo nekretnina u smislu čvrstog objekta, njezina površina i vrijednost”, rekao je Mikulić.

No, čak ni 180 kvadrata koje je naveo u imovinskoj kartici nisu točna površina njegove kuće u Malinskoj – RTL je otkrio kako je ukupna površina dva ‘čvrsta objekta’ oko 200 m2. Kada je njegova imovinska kartica već privukla pažnju javnosti, otkriveno je da je Mikulić prilično imućan čovjek, vlasnik ili suvlasnik dvije kuće u Zagrebu i jedne u Malinskoj, glisera i solidne novčane štednje.

5. Kum na položaju i koncesija na kamenolom

U prosincu 2016. godine Jutarnji list je pisao o Mikulićevom privatnom biznisu i vezama u državnoj upravi. Denis Kuljiš tada je istaknuo povezanost Dragana Krasića, načelnika Sektora za rudarstvo u Upravi za energetiku i rudarstvo, i Andrije Mikulića kao Krasićevog kuma. “Krasićev kum, Andrija Mikulić, postao je, štoviše, glavni državni inspektor za rudarstvo! A zatim je postao poslovni partner Krasićeve žene Ozane, geologinje.

S kapitalom od 18 tisuća kuna njih su dvoje 1998. popola osnovali firmu Adriakamen i od Krasićeva Sektora za rudarstvo 1999. zatražili otvaranje istražnog polja Plano, pet kilometara sjeveroistočno od Trogira. Riječ je o rimskom kamenolomu na brdu poviše mjesta gdje se kamen, na ležištu Seget, vadio od pamtivijeka…”. Kada je postalo jasno da je dodjela koncesije privukla pažnju javnosti, Mikulić i gospođa Krasić tvrtku su prodali za 70 tisuća eura, tvrdio je Jutarnji.

6. Vodio je stožer Grabar-Kitarović

Zagrebački izborni stožera Kolinde Grabar-Kitarović ustrojen je u početkom listopada prošle godine, a odlučeno je da će ga voditi Andrija Mikulić. Novi list je reagirao prvi, ukazujući kako u državama liberalne demokracije nije uobičajeno da izborne kampanje vode ljudi koji pripadaju nekom represivnom tijelu, poput Državnog inspektorata. Postavljalo se i pitanje odakle glavnom državnom inspektoru vremena da se bavi predsjedničkom kampanjom. Međutim, iz stožera sada bivše predsjednice odgovorili su naglašavajući činjenicu da u ovom slučaju nije prekršen niti jedan hrvatski zakon.

“Formalno to njemu nije zabranjeno. Imate primjer Davora Božinovića, koji je ministar policije i kao takav dio represivnog aparata, ali je svejedno istovremeno međunarodni tajnik stranke. Ista je to analogija”, istaknuli su iz stožera Kolinde Grabar-Kitarović. SDP-ov Peđa Grbin kazao je za Novi list kako je to potpuno neprihvatljivo. “HDZ je mjesecima uvjeravao hrvatsku javnost da rade na depolitizaciji državne uprave. U Saboru smo prošli tjedan preusmjeravali čak 60 zakona upravo pod tom egidom depolitizacije. Ali ovim potezom su sva ta uvjeravanja HDZ-a i Vlade pala u vodu”, kazao je tada Grbin. No, kao što se pokazalo nekoliko mjeseci kasnije, Mikulić bivšoj predsjednici nije uspio pomoći da osvoji novi mandat ili makar pobjedi Zorana Milanovića barem u Zagrebu.