Tko je nova predsjednica EU parlamenta; zbog stavova prema pobačaju prate je kontroverze

Fred Matić bio je je protiv njezinog izbora, ali ga poštuje. Očekuje i da Roberta Metsola poštuje dokumente EU parlamenta i ako je glasala protiv njih

FOTO: AFP

Europski parlament ima novu predsjednicu, Robertu Metsolu. Konzervativna političarka s Malte, članica Europske pučke stranke (EPP), grupacije kojoj pripada i HDZ, izabrana je ovoga tjedna uvjerljivom većinom od 458 glasova i tako postala tek treća žena na čelu ove institucije od 1979., otkako se održavaju neposredni izbori za Europski parlament.

Roberta Metsola, koja je u Europski parlament prvi puta izabrana u prošlom mandatu, nasljeđuje na toj poziciji Davida Sassolija, talijanskog socijaldemokrata koji je nedavno iznenada preminuo. No, izbor novog predsjednika, odnosno predsjednice već je bio u tijeku, u skladu s ranijim dogovorom da će socijaldemokrati držati tu poziciju do polovice mandata, a potom je prepustiti vjerojatno pučanima.

Najmlađa predsjednica iz najmanje članice

Malteška eurozastupnica imala je, dakako, potporu pučana, najveće političke grupacije, a u samoj završnici osigurala je i podršku socijaldemokrata. Stoga je njezin izbor u konačnici bio očekivan, mada je imala dvije protukandidatkinje (treći je kandidat uoči glasovanja povukao kandidaturu). Unatoč tome, njezin izbor za instituciju Europskog parlamenta nije sasvim uobičajen.

Roberta Metsola je tek treća žena na čelu Europskog parlamenta od prvih izravnih izbora prije više od četiri desetljeća, kada je predsjednica prvog neposredno biranog saziva postala istaknuta i cijenjena francuska političarka Simone Veil. Na toj dužnosti je prije dva desetljeća bila još jedna francuska političarka, Nicole Fontaine.

Čelnici EU institucija, pa tako i parlamenta uglavnom dolaze iz velikih članica EU-a, Francuske, Njemačke, Italije, Poljske, Španjolske – a rjeđe malih zemalja. Roberta Metsola je, kako smo spomenuli, s Malte. Ujedno je i najmlađa političarka dosad na toj poziciji.

Propitivanje njezinih stavova prema pobačaju

Cijene je zbog njezinog angažmana oko migrantske politike i formuliranja zajedničkog europskog pristupa ovoj temi koja već godinama izaziva podjele unutar EU-a, zbog zalaganja za vladavinu prava, pozivanja na učinkovitu istragu ubojstva istaknute malteške istraživačke novinarke Daphne Caruane Galizie i slučajeva korupcije kojima se bavila.

No, njezin izbor ipak su pratile i određene kontroverze. Tijekom njezine kampanje propitivali su se njezini stavovi prema pobačaju i kako je glasala kao eurozastupnica kada su na dnevnom redu bile rezolucije i izvješća na tu i srodne teme.

Malta je, prema medijskim izvješćima, jedina EU članica u kojoj je pobačaj zabranjen, dakle propisi su rigorozniji nego, primjerice, u Poljskoj koja je nedavno bila u fokusu europske političke i medijske javnosti upravo zbog postrožavanja pravila o pobačaju. Mediji sada izvlače i podatak iz 2015. kada je troje malteških eurozastupnika, među njima i Metsola, objavilo izjavu u kojoj su napisali da ostaju “kategorički protiv pobačaja”.

Specifična malteška pozicija u okviru EU

Povod je bilo neobvezujuće izvješće u kojem se pratio napredak u ostvarivanju jednakosti između žena i muškaraca. Mada su tom izjavom poručili da čvrsto podržavaju rodnu ravnopravnost, sporan im je bio dio koji se referirao na pitanja pobačaja. To je tema, isticali su, koja treba biti “isključivo u nadležnosti zemalja članica”, a EU se u to “ne može i ne smije uključivati”. Pri pristupanju Europskoj uniji, Malta je čak ispregovarala poseban protokol u kojem izričito stoji da ništa u europskim ugovorima ne može utjecati na malteško zakonodavstvo u ovom području.

Na taj protokol Roberta Metsola pozvala se kada je u lipnju prošle godine za portal LovinMalta objašnjavala zašto je glasala protiv još jednog dokumenta Europskog parlamenta. Ovoga puta autor je bio hrvatski eurozastupnik, SDP-ov Predrag Fred Matić. Matićevo izvješće o seksualnom i reproduktivnom pravu žena izazvalo je, podsjetimo, lanjskog lipnja žustre rasprave ne samo u Hrvatskoj, nego i šire. U njemu je, među ostalim, spomenut i poziv državama članicama da osiguraju univerzalan pristup sigurnom i legalnom pobačaju.

Nije to bio jedini sadržaj tog dokumenta, dapače, ali se upravo oko ove teme razvila najžešća diskusija – u Hrvatskoj, na primjer, s HDZ-ovim zastupnicima koji su u konačnici glasali protiv Matićeva izvješća. Dokumentu se, kako je Telegram tada pisao, javno usprotivilo i stotinjak poznati hrvatskih konzervativaca. Zastupnici EPP-a u parlamentu nisu bili jedinstveni; manji broj njih glasao je za Matićevo izvješće.

Zašto je bila protiv Matićevog izvješća

Nova predsjednica EU parlamenta bila je, međutim, protiv, a u spomenutom intervjuu za malteški portal pojasnila je što je, kao i neke njezine malteške kolege, smatrala problematičnim. Podržava, kazala je, dijelove dokumenta koji se bave zdravljem žena, transrodnim pravima i slično. No, ocijenila je da izvješće nije poštivalo pravo Malte da donosi vlastite zakone kojima regulira pobačaj. I zato nije podržala njegovu finalnu verziju, kazala je tada.

Glasanje o predsjednici Europskog parlamenta bilo je tajno, ali Fred Matić ipak otvoreno kaže da je bio protiv. “Glasao sam protiv, ali kao zastupnik koji poštuje demokratske norme, prihvaćam i poštujem što je postala predsjednica Europskog parlamenta. Nije moj odabir, ali je i moja predsjednica, i ja to poštujem”, kazao nam je eurozastupnik. Sada ga samo zanima hoće li Roberta Metsola “kao predsjednica, poštivati dokumente, rezolucije, odredbe koje donosi Europski parlament”.

A što od nje očekuje SDP-ov eurozastupnik?

To je zanimalo i novinare koji su novu predsjednicu tijekom prve konferencije za medije u više navrata pitali baš o tome. Roberta Metsola poručuje da je njezina dužnost zastupanje stavova parlamenta koji će, ističe, biti i njezini stavovi. Kad je riječ o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima, ovaj parlament bio je “nedvosmislen”, kazala je. Stavovi parlamenta “bit će i moji stavovi, i promovirat ću ih ne samo ovdje, nego i u drugim institucijama”, bila je kategorična.

Upravo to od nje očekuje i zastupnik Matić, autor izvješća koje je svojedobno izazvalo toliko polemika: “Nisam glasao za nju, ali poštujem je kao predsjednicu Europskog parlamenta. Isto tako, ako i nije glasala za izvješće, očekujem da ga poštuje jer je to dokument Europskog parlamenta, a ona je na poziciji da štiti odluke” ove institucije.