Tko je Ron DeSantis, najveći republikanski pobjednik ovih izbora koji sada ima ozbiljne šanse protiv Trumpa

Prijetnje koje mu je uputio pokazuju da Trump smatra guvernera Floride vrlo opasnim konkurentom

FOTO: AFP

Konačni rezultati američkih međuizbora još nisu poznati, ali sasvim je izvjesno kako zemlju neće poplaviti „crveni val“ kojem su se nadali republikanci. Teška ekonomska situacija i tradicija prema kojoj stranka vladajućeg predsjednika gotovo redovito gubi izbore na sredini njegovog mandata uvjerili su ih da će pregaziti političke protivnike, preuzeti Kongres i Senat, te iduće dvije godine uspješno potkopavati sve inicijative Joea Bidena. Razlozi za neuspjeh Republikanske stranke, kojoj američki mediji često tepaju nadimkom GOP (Grand Old Party / Velika stara stranka), brojni su i kompleksni, ali sigurno je da u pitanje dolaze optimistični planovi republikanaca za predsjedničke izbore 2024.

Entuzijazam konzervativno-desnog dijela Amerike temeljio se na očekivanom uspjehu na međuizborima, te na katastrofalno niskoj potpori aktualnom predsjedniku Bidenu, čije je poteze potkraj listopada podržavalo svega 40 posto američkih birača. Kao prvi potencijalni republikanski kandidat prije nekoliko dana istupio je bivši predsjednik Donald Trump, neprežaljeni idol tvrdih republikanaca koji već dugo dominiraju u stranci.

Premda nije službeno potvrdio kandidaturu, Trump je poslao vrlo jasnu poruku o svojim planovima. “Kako bi naša zemlja ponovo bila uspješna, sigurna i slavna, ja ću to vrlo, vrlo, vrlo vjerojatno ponovo učiniti, OK? Vrlo, vrlo, vrlo vjerojatno”, rekao je Trump izazvavši zaglušujući pljesak okupljenih na predizbornom skupu održanom prošloga tjedna u Iowi. “Budite spremni. To je sve što vam kažem. Vrlo uskoro. Budite spremni”, dodao je, uvjerivši političke analitičare da će se i formalno kandidirati u nekom trenutku tijekom studenog.

Porazi Trumpovih kandidata

Bolan udarac Trumpovoj vjerojatnoj kandidaturi predstavljaju porazi saveznika koje je gurao na netom održanim među izborima. Bivši predsjednik podržao je više od 330 kandidata, održao 30 skupova i prikupio milijune dolara. Danas je namjeravao obilježiti trijumf koji bi učvrstio njegov utjecaj u GOP-u i značajno mu povećao šanse za povratak u Bijelu kuću. No, mnogi republikanci iza kojih je stao Trump nisu se proslavili u borbi za ulazak u Senat i Kongres.

Bivšeg predsjednika zaboljet će porazi njegovih kandidata za Zastupnički dom J.R. Majewskog u Ohiju, Karoline Leavitt u New Hampshireu i Yesle Vege u Virginiji, kao i neuspjeh Dona Bolduca, kojeg je podržao u borbi za Senat u New Hampshireu. Ipak, najteži udarac Trup je doživio u Pennsylvaniji, gdje je slabašni kandidat demokrata John Fetterman pobijedio Mehmeta Oza, slavnog televizijskog liječnika, kojeg je Trump čvrsto podržao u jednoj od medijski najpopraćenijih borbi za ulazak u Senat.

Neuspjeh Donalda Trumpa nije loša vijest za čitavu Republikansku stranku. Uvjerljiva pobjeda na međuizborima jak je poticaj ambicijama drugog pretendenta na republikansku nominaciju za predsjedničke izbore 2024. Guverner Floride Ron DeSantis osvojio je novi mandat na čelu jedne od politički najvažnijih američkih saveznih država, pobijedivši demokratskog izazivača sa skoro 20 posto glasova razlike. I prije tog velikog uspjeha poznavatelji političke scene smatrali su kako će DeSantis biti najveća prepreka Trumpu u osvajanju nove republikanske nominacije.

Impresivna biografija Rona DeSantisa

Na stranici napravljenoj kako bi promovirao svoju kandidaturu za guvernera, DeSantis se predstavio vrlo impresivnom biografijom. Navodi da je rođeni Floriđanin koji je usprkos radničkim korijenima uspio završiti vrhunsko sveučilištu Yale, gdje je diplomirao s odličnim uspjehom i bio kapetan bejzbolske ekipe. S počastima je diplomirao i na Pravnom fakultetu jednako uglednog Harvarda.

Još za vrijeme studija priključio se američkoj mornarici kao časnik u JAG-u, mornaričkoj pravnoj službi o kojoj je svojevremeno snimljena igrana serija koja je bila vrlo popularna u Hrvatskoj. Tijekom aktivne službe, DeSantis je bio raspoređen u Iraku kao savjetnik zapovjednika elitne vojne jedinice Navy SEALs u zloglasnoj Falluji. U mornarici se istaknuo dovoljno da dobije odlikovanja poput Brončane zvijezde za zasluge i Medalje za iračku kampanju.

Rođen 1978. godine, DeSantis je mlad za tako uspješnog političara, ali dob bi mu mogla biti velika prednost u očima javnosti koja sve više sumnja u intelektualne sposobnosti uskoro 80-godišnjeg Joea Bidena. Vrijedi podsjetiti da ni Donald Trump nije puno mlađi – bivši predsjednik ovoga je ljeta proslavio 76 rođendan.

Djelovao je kao mlađi Trump

DeSantis je postao guverner Floride u siječnju 2019. godine, nakon što je na vrlo neizvjesnim izborima sa samo 34.000 glasova prednosti pobijedio demokratskog kandidata Andrewa Gilluma. U kampanji za mjesto na čelu Floride, DeSantis je ima čvrstu podršku Donalda Trumpa. U tom razdoblju činilo se da je mladi republikanac čvrsto na Trumpovoj liniji, o čemu svjedoči i kontroverzan promotivni video koji je i dalje dostupan na YouTubeu.

U njemu DeSantis uči svoju djecu kako sagraditi zid od kocaka, što je aluzija na Trumpovo obećanje da će podići protuimigrantski zid na granici s Meksikom, uspavljuje ih čitajući im iz knjige o Trumpu i oblači ih u odjeću s napisom „Učinite Ameriku ponovno velikom“. Uz takve stavove, jasno je da su se mnogi stanovnici Floride uplašili kako njihovu državu preuzima mlađa verzija Donalda Trumpa. Jedina razlika koju su politički protivnici priznavali novom guverenru bio je znatno uglađeniji javni nastup i manja sklonost bombastičnom ponašanju.

Problematični stavovi o pobačaju i LGBT tematici

Nakon što je DeSantis preuzeo Floridu, najviše kritika izazvala je njegova odluka da skrati zakonski rok za dopušteni prekid trudnoće na zahtjev žene. Pobačaj je na Floridi bio legalan do 24. tjedna trudnoće, ali DeSantis je u travnju ove godine potpisao zakon kojim je taj rok pomaknuo na 15 tjedana, i to samo u slučaju da dva liječnika potvrde kako trudnoća ugrožava život majke, ili da fetus ima ozbiljne anomalije. Prekid trudnoće nije moguć ni u slučaju silovanja ili incesta.

Mnogo pažnje privukla je i DeSantisova odluka da zabrani sudjelovanje transrodnih osoba u školskim i sveučilišnim sportskim natjecanjima za žene. Sredinom ove godine nastavio je izazivati kritike LGBT zajednice kada je potpisao takozvani „Don’t Say Gay” (Nemoj reći gej) zakon, prema kojem je u školama zabranjeno podučavati o seksualnoj orijentaciji ili rodnom identitetu sve do početka trećeg razreda. Usprkos takvim potezima, DeSantis je u jednom intervjuu izjavio kako na Floridi ne želi diskriminaciju zbog seksualne orijentacije: „Želim da ljudi mogu živjeti kako ih je volja, bez obzira na to jesu li gej ili jesu li religiozni“, kazao je.

Migrante šalje u demokratske države

DeSantisovi stavovi jednako su jasno definirani o ostalim pitanjima na kojima se dijele republikanci i demokrati. Usprotivio se zahtjevima za smanjenje financiranja policije koji su uslijedili nakon što su u javnost izašli slučajevi policijske brutalnosti prema crncima. Štoviše, DeSantis je na Floridi počeo dijeliti bonuse u visini od 5.000 dolara svim novozaposlenim policajcima kako bi, objasnio je, privukao kvalitetne ljude iz ostalih saveznih država.

Guverner Floride oštro se protivi kontroli prodaje vatrenog oružja, što argumentira mišljenjem da „restrikcije vrlo rijetko pogađaju kriminalce, i zapravo utječu samo na građane koji se drže zakona.“ Kao rješenje za česte pucnjave u američkim školama DeSantis predlaže zapošljavanje umirovljenih policajaca i bivših vojnika koji bi trebali raditi kao čuvari. Predložio je i zakon prema kojem bi građani Floride imali pravo pucati na pljačkaše tijekom nereda koji su se neko vrijeme širili SAD-om.

Poseban su priča DeSantisovi stavovi prema migracijama. Kao pravi republikanac, guverner se protivi svim mjerama koje bi olakšale doseljavanje u SAD, kao i nastojanjima da se popravi težak položaj nelegalnih useljenika. No, DeSantis je ovdje otišao korak dalje: nedavno se američkim medijima proširila vijest kako migrante koji stignu na Floridu trpa u avione i šalje na sjever, u savezne države kojima upravljaju demokrati. Za takve je transfere predvidio 12 milijuna dolara u državnom proračunu, a kada su ga upitali zbog čega to radi, DeSantis je odgovorio kako smatra da bi se za te ljude trebali pobrinuti oni koji ih puštaju u zemlju.

Glumi Churchila i zaklinje se na borbu protiv woke ideolgije

Žestoko konzervativnu orijentaciju DeSantis je potvrdio i u današnjem pobjedničkom govoru. Nije spominjao kandidaturu za predsjednik SAD-a, ali odbio je potvrditi da će odraditi čitav mandat, iz čega se može iščitati kako se nada da će za dvije godine preseliti u Bijelu kuću. Iz ostatka izjave sasvim je jasno na koji dio američkog izbornog tijela DeSantis pritom računa – na one kojima je woke ideologija crvena krpa.

“Prigrlili smo slobodu. Održavali smo red i zakon. Zaštitili smo prava roditelja. Poštovali smo svoje porezne obveznike i odbacujemo ‘woke’ ideologiju”, rekao je DeSantis, postavivši se tako kao predvodnik borbe protiv zastupnika prava spolnih, rodnih i inih manjina. Pritom je parafrazirao slavni govor britanskog premijera Winstona Churchilla, koji je početkom Drugog svjetskog rata sunarodnjacima obećao da će se Britanija boriti “na plažama, na aerodromima, na poljima i na ulicama”.

“Mi se borimo protiv woke ideologije u zakonodavnim tijelima”, rekao je DeSantis, uz bučno odobravanje okupljenih pristaša. “Borimo se protiv wokea u školama, borimo se protiv wokea u korporacijama. Nikada se nećemo predati woke rulji. Florida je mjesto gdje woke odlazi umrijeti.”

Trump mu je javno zaprijetio

Premda je sličnost u stavovima DeSantisa i Donalda Trumpa očigledna, odnos dvojice najpopularnijih republikanskih političara narušen je čim je guverner Floride počeo pokazivati predsjedničke ambicije. Koliko ga Trump smatra opasnim pokazuje i njegova nedavna izjava: „Mogao bih vam o njemu reći stvari koje baš nisu laskave – znam o njemu više nego bilo tko osim možda njegove žene”, rekao je Trump o DeSantisu u intervjuu za Fox News.

Američki mediji izjavu su shvatili kao prijetnju da će Trump početi izvlačiti prljavo rublje ako DeSantis poželi postati republikanski kandidat za predsjednika SAD-a. Da guvernera Floride doživljava kao prijetnju, pokazuje i činjenica kako mu je Trump smislio podrugljivi nadimak, nazvavši ga “Ron DeSanctimonious”, odnosno Samodopadni Ron.

Ankete daju šansu DeSantisu

I dok je Trump generalno vodi u anketama o potencijalnim republikanskim kandidatima, DeSantis na takvim ispitivanjima popularnosti redovito dobiva dvoznamenkastu potporu, kao jedini potencijalni republikanski predsjednički kandidat osim Trumpa kojem to polazi za rukom. Štoviše, u posljednjoj anketi koju su na nacionalnoj razini proveli ABC News i Ipsos, čak 44 posto republikanaca reklo je da bi DeSantis trebao imati “veliki utjecaj” na budućnost Republikanske stranke. Samo ih je 34 posto rekao isto za Trumpa.

Vrlo je vjerojatno da bi Trump pobijedio DeSantisa da su republikanski predizbori održani jučer. No, u novom miješanju karata nakon međuizbora, DeSantis bi mogao dobiti neke vrlo jake adute. S obzirom na to da će neuspjesi njegovih ljudi sigurno oslabiti Trumpa, DeSantis se nameće kao najveći unutarstranački protivnik s kojim se bivši predsjednik dosad susreo, i kao vrlo ozbiljan kandidat za republikansku nominaciju na predsjedničkim izborima 2024. godine.