Tko je šef Lisinskog pred smjenom: bespravno je gradio kafić, trošio po skupim restoranima, Bandiću pisao stihove

Bio je pomoćnik ministra u Sanaderovoj Vladi, dugo je vodio HRT-ovu emisiju, Bandića je bodrio na trčanju…, no dugo je ostao van radara istraživačkih novinara

Upravno vijeće Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski zatražilo je od zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića da smjeni ravnatelja te ustanove Dražena Siriščevića, objavili su u ponedjeljak brojni mediji. Tomašević, kojeg su novinari u utorak pitali o tome, kazao je kako zahtjev za smjenom još nije službeno zaprimio, ali i otkrio da Siriščević nije podnio godišnje izvješće o radu Upravnom vijeću.

“To je ozbiljan problem i ozbiljno kršenje procedure i statuta”, poručio je Tomašević, primijetivši da takav problem gradska uprava nema ni s jednom od svojih 340 institucija. Gradonačelnik je spomenuo i da su u KD Lisinski izvedeni radovi bez suglasnosti gradskog Zavoda za zaštitu kulture i prirode, istaknuvši da dotad nije čuo da se tako nešto događa u bilo kojoj gradskoj ustanovi. Dodao je da postoji i problem s izvješćem Državne revizije zbog dijeljenja besplatnih karata.

Ravnatelj KD Vatroslav Lisinski snimljen prošle godine. Photo: Igor Kralj/PIXSELL Igor Kralj/PIXSELL

Domingov koncert pretvorio se u fijasko…

Detalje o tome kako je Siriščević dijelio karte za nastup Placida Dominga, proslavljenog tenora koji je u Zagreb došao dirigirati Verdijevim djelom Messa da Requiem, otkrio je Ilko Čimić s Indexa.hr. Čak je 339 ulaznica za koncert održan u studenom prošle godine podijeljeno po nepoznatim kriterijima. Uz to je neprodano 515 karata, što je dovelo do gubitka od 1,1 milijun kuna.

Siriščević je Indexu odgovorio da je karte podijelio solistima, članovima zbora i orkestra koji su nastupili na koncertu, te poslovnim partnerima i suradnicima. Imena ljudi iz posljednje dvije kategorije nije želio otkriti. Negativnoj bilanci Domingova koncerta vjerojatno je doprinijelo i to što je ravnateljstvo Lisinskog nakon koncerta odvelo na večeru pedesetak ljudi, koja je prema Indexovim saznanjima plaćena oko 15 tisuća kuna.

… ali Siriščević ga zove da se vrati u Lisinski

Odluka da se u Lisinskom organizira koncert Placida Dominga, kojeg brojne suradnice i kolegice teško terete za neprikladno ponašanje i seksualno zlostavljanje, kritizirana je i prije nego što su otkriveni detalji o podjeli ulaznica. Usprkos svim problemima, Siriščević je izrazio namjeru da u Lisinskom ponovno ugosti španjolskog glazbenika, i to riječima: “S ponosom nastavljamo pregovore s umjetnikom o novom koncertu u dvorani Lisinski”.

Goran Končar, predsjednik Upravnog vijeća KDVL-a, pojasnio je i ostale nepravilnosti zbog kojih to tijelo traži da se Siriščevića ukloni s čela Lisinskog. Kazao je da ovaj Vijeću godinama nije podnio godišnji program rada i razvoja, kao ni izvješće o radu i poslovanju, dva dokumenta koja po statutu Koncertne dvorane mora predočiti Upravnom vijeću.

Kratka karijera u politici

Dražen Siriščević širokoj javnosti najpoznatiji je kao autor serijala posvećenog opernoj umjetnosti Opera Box, koji je na HRT-u prikazivan od 1992. do 2018. godine. U biografiji objavljenoj na stranicama Grada Zagreba spominje se i kako je Siriščević bio urednik Redakcije ozbiljne glazbe, Dramskog i Umjetničkog programa HRT-a, te pokretač tradicionalnog dobrotvornog koncerta Opera pod zvijezdama.

Javnosti manje poznata crtica iz Siriščevićevog CV-a mandat je pomoćnika ministra za međunarodnu kulturnu suradnju u Ministarstvu vanjskih poslova. Siriščević ga je obnašao do 2004. do 2005. godine, za vrijeme prve vlade premijera Ivice Sanadera, u vrijeme kada je ministar vanjskih poslova bio Miomir Žužul. Ravnateljem Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski imenovan je 2009. godine, a potkraj 2020. započeo je četvrti uzastopni mandat.

Ambiciozni graditeljski poduhvati…

Siriščević je na udobnom položaju ravnatelja Lisinskog godinama prolazio ispod radara medija, uz iznimku onih specijaliziranih za kulturu i životni stil. Tek je prošle godine Ivan Pandžić, istraživački novinar 24 sata, otkrio nekoliko zanimljivih aferica koje su poremetile Siriščevićev spokoj. Prva je bila vezana uz radove u Koncertnoj dvorani koje je spomenuo Tomašević.

Sredinom prošlog ljeta Pandžić je doznao kako je Siriščević započeo bespravno graditi lounge bar i skladište u Lisinskom, da je bespravno ugradio dodatne stolice u dvoranu, te da za postavljanje LCD ekrana na ulazu u dvoranu nije imao dopuštenje konzervatora. Prema informacijama 24 sata, na bar je potrošeno gotovo sto tisuća kuna. Siriščević je taj iznos demantirao, ali nije precizirao koliko su radovi koštali.

…bez dopuštenja konzervatora

LCD ekran plaćen je čak 300.000 kuna, a premda je Zavod naglasio da ga se ne smije postaviti iznad ulaza u dvoranu, Siriščević ga je dao montirati baš onamo. Kada su konzervatori iz Zavoda za zaštitu spomenika doznali za ravnateljeve graditeljske poduhvate, smjesta su ih zaustavili. On se pred novinarima branio da su svi radovi bili usuglašavani ili se upravo usuglašavaju sa Zavodom za zaštitu spomenika i drugim nadležnim službama.

No, Goran Končar iz Upravnog vijeća Lisinskog kazao je kako je odobrenje konzervatora zatraženo tek po završetku svih radova, i to u situaciji kad je Zavod donio rješenje o njihovoj privremenoj obustavi. “Ustanova se na navedeno rješenje Zavoda žalila Ministarstvu kulture i medija koje je žalbu odbilo kao neosnovanu”, rekao je još Končar.

Dan nakon što je Bandić 2015. izašao iz pritvora, Siriščević je došao bodriti bivšeg gradonačenika dok trči Slavko Midzor/PIXSELL

Oborita riba i skupo vino na gradsku karticu

Svega nekoliko tjedana nakon što je na svjetlo dana izvukao Siriščevićeve zahvate u Lisinskom, novinar Pandžić iz 24 sata doznaje da je ravnatelj sklon gostiti se na račun Grada Zagreba. U luksuznim restoranima poznatim po ribljim specijalitetima, Siriščević je trošio tisuće kuna po objedu, naručujući škampe, školjke i butelje finog vina za sebe i goste. Tijekom 2017. godine u samo jednom restoranu potrošio je skoro 22.000 kuna na 12 ručkova i večera, plativši račune službenom karticom

Gozbe koje je organizirao Siriščević djeluju još impresivnije kada se popiše što je na njima konzumirano. Prema 24 sata, na jednom ručku Siriščević i nepoznati gosti pojeli su i popili 1,38 kilograma ribe prve klase plaćene skoro 704 kune, dvije butelje graševine Galić za 320 kuna te butelju Tomca 180 kuna. Uz to su naručili i salatu od hobotnice, dimljenu tunu i prilog, te popili i pet dunjovača za 140 kuna, travaricu, tri espresso i kapučino.

Bilo je i drugih, podjednako skupih izleta u restorane čije detalje donosi 24 sata. Zanimljivo, neimenovani sugovornik iz Lisinskog kazao je za taj list kako je Lisinski hitno trebao čistačicu, ali ravnatelj nije zaposlio nikoga žaleći se da nema novca, kao i da mu je preskupo uzeti vanjsko čišćenje. Isti izvor kazao je da Siriščević račune pravda službenim večerama i ručkovima vezanim za poslovanje dvorane, ali i da sumnjaju kako koristi karticu za privatne objede. Tvrdili su kako je, pravdajući se da na ručak vodi poslovne partnere, zapravo objedovao s prijateljem N. K. kojeg je te godine, tvrde izvori 24, i zaposlio u Dvorani. Ravnatelj se o tim optužbama nije želio očitovati.

Lisinski služi kao privatno skladište

Nekoliko dana potom, 24 sata objavio je fotografije spremišta od dvadesetak kvadrata u Lisinskom koje je Siriščević navodno prisvojio. Napunio ga je privatnim stvarima za koje očito nije imao mjesta u vlastitim nekretninama. Na fotografijama se vide stari namještaj, perilica rublja, slike i knjige. Prema saznanjima 24 sata, skladište je počeo koristiti 2009., iste godine kada je postao šef Lisinskog.

“On se ponaša kao da je to njegovo i u tome ne vidi problem”, kazao je jedan zaposlenik KDVL-a. Da je ta tvrdnja istinita očito je i iz činjenice da je Siriščević priznao kako je svoje stvari odložio u spremište dvorane, o čemu postoji i službeni zapisnik. Štoviše, 24 neslužbeno doznaje kako je ravnatelj izjavio da njegovih stvari ima i u drugim prostorijama Lisinskog, te da do ove godine nitko nije problematizirao takvo korištenje. Siriščević je rekao da može stvari ukloniti ako treba, ali nije to učinio do trenutka objave teksta u srpnju prošle godine.

Slatka čestitka Bandiću

Jednu od manje slavnih, ali vrlo zabavnih epizoda u javnom djelovanju šefa Lisinskog zabilježio je Telegram prije nešto više od šest godina. Gospodin Siriščević tada je pronašao način da se istakne u grupi čestitara koji su pokojnog Milana Bandića obasuli poklonima i lijepim željama u povodu 61. rođendana.

Siriščević je gradonačelniku Zagreba poslao tortu garniranu čestitkom u stihovima. “Danas nam je slatki dan, naš Milan ima rođendan… Sretno dragi Gradonačelniče, Vaši Lisinskisti kliču”, pomalo je nezgrapan pokušaj stihoklepstva koji, slučajno ili ne, implicira mnogo toga o bliskom odnosu Siriščevića i Bandića.