Tko je šefica USKOK-a u odlasku, čiji je mandat obilježio fijasko u slučaju Žalac i istrage nad ministrima

Odnosi između Hrvoj-Šipek i Marušić jedno vrijeme bili su prilično zaoštren

Ravnateljica USKOK-a Vanja Marušić podnijela je ostavku, tražeći vlastito razriješene od Glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj-Šipek. Kao razlog za ostavku navela je osobne razloga, a na odlazak se odlučila svega pola godine nakon što kao jedini kandidat imenovana na tu funkciju po drugi put. Prvi je put postala šefica USKOK-a u studenome 2018.

Telegram je od dobro upućenih izvora doznao kako je Marušić dala ostavku zbog problema sa svojim vozačem. On je navodno doživio sudar službenim automobilom, i to u trenutku kada ga je koristio privatno. USKOK o nastaloj šteti navodno nije obavijestio DORH, već ju je sam podmirio, i za to nije tražio povrat novca od vozača. Nesreća se dogodila u proljeće 2022., više od pola godine prije nego što je Marušić dobila drugi mandat na čelu USKOK-a.

Afera softver

Najzanimljiviji događaj iz prvog mandat Vanje Marušić na čelu USKOK-a bio je ‘slučaj Žalac’, odnosno odluka da se ne procesuira Gabrijelu Žalac zbog afere softver koju je otkrio Telegram. Nakon što je USKOK zaključio da tu nema kaznenog djela, istragu je ipak otvorilo europsko tužiteljstvo (EPPO) po čijem je nalogu bivša ministrica uskoro i uhićena. Zbog tog fijaska Vanja Marušić i Zlata Hrvoj-Šipek održale su konferenciju za medije na kojoj su bezuspješno pokušale opravdati nevjerojatnu odluku USKOK-a.

Otvaranje slučaja od strane EPPO-a pokrenulo je sumnju da je USKOK možda želio zaštititi Žalac, te je u pitanje dovelo neovisnost USKOK-a. Nakon afere Softver, odnosi između Hrvoj-Šipek i Marušić navodno su zahladili, no izglađeni su ponovnim imenovanjem Marušić na mjesto ravnateljice u studenom prošle godine.

Karijera Vanje Marušić

Vanja Marušić započela je karijeru u Općinskom državnom odvjetništvu u Rijeci. Najprije je radila kao savjetnica, da bi 2003. postala zamjenica tamošnjeg općinskog državnog odvjetnika.

U listopadu 2011. imenovana je za zamjenicu županijskog državnog odvjetnika u Rijeci, a u fokus šire javnosti ušla je kad je postala tužiteljica u procesu protiv bivšeg premijera Ive Sanadera i šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija. USKOK je preuzela u studenom 2018. godine.

Uhićenja USKOK-a

Početkom prošle godine na zahtjev USKOK-a uhićen je ministar Darko Horvat, a pod istragom su u mandatu Vanje Marušić završili i ministri Tomislav Tolušić i Josip Aladrović, te potpredsjednik Vlade Boris Milošević. Bila je uhićena i državna tajnica Ministarstva uprave Josipa Rimac, a postupak je pokrenut i protiv šefa Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića. USKOK istražuje i bivšu zamjenicu u županijskom državnom odvjetništvu Mirelu Alerić Puklin, dok je u studenom na osnovu USKOK-ove optužnice počeo sudski postupak protiv nekadašnjeg šefa JANAF-a Dragana Kovačevića.

USKOK je u mandatu Vanje Marušić naložio i uhićenje međimurskog župana Matije Posavca, te trojice osječkih sudaca koji su navodno primili mito od Zdravka Mamića. Privedena je bila i šibenska sutkinja Maja Šupe, kao i sudac Trgovačkog suda u Zagrebu Mihael Kovačić kojeg se povezuje s ozbiljnim stečajnim kriminalom.

Pao je i Dekanić

U ožujku je USKOK uhitio i vukovarskog-srijemskog župana Damira Dekanića koji je, kako je Telegramov Drago Hedl prvi otkrio, pijan skrivio prometnu nesreću, a onda to pokušao prikriti uz pomoć policajaca koji su se našli na mjestu nesreće. Zbog toga je uz župana Dekanića prije mjesec dana uhićeno i troje policajaca te još dvije osobe.

Pravomoćne su postale i osuđujuće presude protiv bivšeg premijera Sanadera u slučajevima Ina-MOL i Planinska, a upravo danas je Ustavni sud odbio ustavnu tužbu Hernadija čime je slučaj Ina – MOL što se tiče hrvatskih institucija stavljen ad acta. No, Hernadiju još preostaje tužba Sudu za ljudska prava u Strasbourgu.