Nekad je nužno odabrati stranu

Tko je taj komičar koji je pobijedio u Ukrajini i kakve su njegove veze s mutnim oligarhom

Vladimir Zelenski još uvijek je prilična enigma za analitičare i građane koji su ga spektakularno podržali na izborima

FOTO: NurPhoto

Ukrajinci su se odlučili za skok u nepoznato. Za predsjednika su izabrali čovjeka koji je dosad u popularnoj televizijskoj seriji samo glumio da je predsjednik.

Vladimir Zelenski novi je predsjednik Ukrajine, zemlje s više od 40 milijuna stanovnika koja je već pet godina na prvoj liniji sukoba zapada i Rusije nakon ruske aneksije Krima. Drugi krug predsjedničkih izbora, održan u nedjelju, nije čak niti bio neizvjestan: popularni komičar osvojio je više od 73 posto glasova. Dosadašnji predsjednik Petro Porošenko priznao je poraz.

Ukrajinci kaznili establišment

Zelenski je potpuna nepoznanica ne samo za Europu i ostatak svijeta, nego i za same Ukrajince koji su, razočarani, okrenuli leđa starim političkim strukturama i izabrali čovjeka koji nema nikakvog političkog iskustva. A očekivanja birača su, nema sumnje, ogromna, o čemu svjedoči i ogromna prednost kojom je u nedjelju pomeo svog političkog protivnika.

Meteorski politički uspon Zelenski može zahvaliti revoltom Ukrajinaca nezadovoljnih tempom promjena koje im je obećao aktualni predsjednik Porošenko, neriješenim sukobom na istoku zemlje, lošom ekonomskom situacijom, usporenim približavanjem euroatlantskim integracijama, životnim standardom u opadanju, a rastućom korupcijom. Prema indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala, Ukrajina je lani bila na 120. mjesto od 180 država.

Sličnom raspoloženju već smo svjedočili i u drugim državama, u kojima su na taj način profitirali protuestablišmentski pokreti i političke stranke – ili barem oni koji se biračima predstavljaju kao nova snaga, koja nije uronjena u okoštale političke strukture. U Italiji, primjerice, Pokret 5 zvijezda čiji je jedan od osnivača bivši komičar Beppe Grillo. Ili, na primjer, Donald Trump u SAD-u.

Megabogati predsjednik vs. popularni komičar

U kampanji je Zelenski davao obećanja da će zadržati proeuropsku orijentaciju Ukrajine, da će provesti reforme i boriti se protiv korupcije. Slična obećanja davao je i njegov prethodnik Porošenko, ali ih nije ispunio, barem ne onako kako su birači očekivali, pa je u nedjelju potučen do nogu.

Porošenko je u kampanji pokušavao uvjeriti Ukrajince da ne bi trebali davati povjerenje čovjeku koji nema ama baš nikakvog iskustva u politici. Jedino iskustvo Zelenskog je to da je glumio predsjednika – u vrlo popularnoj TV seriji u kojoj, kao učitelj povijesti, gotovo pa slučajno postane predsjednik nakon što je snimka njegovog žestokog govora protiv korupcije postala viralna.

Zelenski je Porošenka – ne u seriji, nego u stvarnom životu – prozivao zbog njegovog bogatstva. “Kako to da je Ukrajina jedna od najsiromašnijih zemalja s jednim od najbogatijih predsjednika?”, pitao ga je Zelenski na bizarnom sučeljavanju organiziranom na najvećem stadionu u zemlji, dva dana prije drugog kruga izbora. Porošenkovo bogatstvo – a obogatio se na čokoladama i slatkišima – magazin Forbes procijenio je na 1,3 milijarde dolara.

Putin ima razloga za zadovoljstvo

Za mjesec dana, nakon inauguracije, komičar koji je odjednom doista postao predsjednik suočit će se s cijelim nizom gorućih problema Ukrajine, među kojima je su još uvijek i sukobi s proruskim separatistima u odmetnutim istočnim oblastima zemlje. Biračima je obećao da će okončati te sukobe, ali zasad ne iznosi previše detalja kako to kani učiniti.

Zbog njegovog neiskustva politički protivnici su uvjereni da se Zelenski neće moći nositi s moćnim ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. To što nema političkih utakmica u nogama, ali niti posebnih veza i poznanstava sa svjetskim moćnicima, a na globalnoj pozornici to često dobro dođe, moglo bi biti dovoljan razlog da Putin bude zadovoljan izbornim rezultatima. Osim toga, neizvjesno je hoće li Zelenski uspjeti svoju predsjedničku poziciju, a time i političku snagu učvrstiti i kroz parlament.

Parlamentarni izbori trebaju se održati do kraja ove godine, a pitanje je mogu li Zelenski i njegova stranka i na tim izborima osvojiti povjerenje birača. Reakcije iz Moskve na ukrajinske izbore zasad su bile suzdržane. Ruski premijer Dimitrij Medvedev poručio je, primjerice, tek to da od novog ukrajinskog predsjednika očekuju iskrenost, pragmatizam i odgovoran pristup.

Veze s moćnim s oligarhom

Zbog tog nedostatka detalja vrlo je teško procijeniti kakav će Zelenski biti predsjednik. Gotovo da bi se moglo zaključiti da je Zelenski nepredvidiv. Ljudima, duboko razočaranim stanjem u zemlji, obećavao je, doduše, primamljive stvari, ali moglo bi mu biti jako teško ispuniti visoka očekivanja Ukrajinaca. Milijuna Ukrajinaca koji su u nedjelju glasovali za njega i koji očekuju da zemlja brzo – ako ne već preko noći – postane bolje mjesto za život.

Jedan od prvih testova bit će pritom i njegov odnos prema oligarsima za koje prosječni građani smatraju da su zarobili Ukrajinu. Problem je što se i njega samoga tijekom kampanje povezivalo s jednim od njih – Igorom Kolomojskim, moćnim oligarhom koji je vlasnik TV postaje na kojoj se prikazuje serija Sluga naroda. Zahvaljujući upravo toj seriji i minutaži na oligarhovoj televiziji Zelenski je u Ukrajini stekao megapopularnost. A onda i postao predsjednik.

Milijarder u svađi s Porošenkom

Kolomojski je u zavadi s aktualnim predsjednikom Porošenkom već nekoliko godina. Bio je, dakle, zainteresiran da aktualni predsjednik bude poražen. Porošenko ga je 2015. godine otpustio s mjesta guvernera nakon sukoba oko kontrole nad državnim naftnim kompanijama. Milijarder, koji živi u Izraelu, bio je i vlasnik jedne od najvećih tamošnjih banaka PrivatBank koju mu je država 2016. godine prisilno nacionalizirala zbog milijarda eura duga, sumnjajući da je taj novac pronevjeren. Kolomojski je izjavljivao da je riječ o nezakonitoj konfiskaciji imovine.

Veze Zelenskog i Kolomojskog bile su tema predizborne kampanje, a mediji su sugerirali da se njihova povezanost ne zaustavlja samo na TV seriji. Prema medijskim izvješćima, neki bivši bliski suradnici oligarha pojavljivali su se, primjerice, kao bitne figure u kampanji Zelenskog. Medijske analize, poput Reutersove, pokazale su logističku i kadrovsku isprepletenost, ali ne i da je oligarh direktno financirao njegovu kampanju.

Zelenski je – očito uspješno, ako je suditi po izbornim rezultatima – odbijao kritike da je pod utjecajem Kolomojskog, za što ga je prozivao i uskoro bivši predsjednik Porošenko. Tvrdio je da je njegov odnos s oligarhom samo profesionalan jer seriju koju proizvodi njegova produkcija kuća negdje mora i emitirati. Sada to, međutim, treba i dokazati u praksi. Treba, dakle, pokazati da u kampanji nije samo glumio.