Tko su dvije udarne figure Mamićeve frakcije u Dinamu? Iza sebe imaju burne političke karijere

Miroslav Rožić i Damir Zorić krenuli su iz HSLS-a. Onda se malo zakompliciralo

Sigurno je sasvim slučajna podudarnost da je bespoštedni rat za kontrolu nad Dinamom, rat koji je i dalje u fazi eskalacije, izbio otprilike u vrijeme kad je postalo jasno da se klubu, nakon Svjetskog prvenstva, smiješe solidne svote novca od transfera igrača. Kao što je i sasvim slučajno da je jedna od sukobljenih frakcija održala svoju tiskovnu konferenciju nekoliko dana nakon što ju je, na sličnu temu, održao stanoviti Zdravko Mamić, bjegunac od hrvatskog pravosuđa.

Ne ulazeći u detalje aktualne borbe za vlast u zagrebačkom nogometnom klubu, borbe koja više od svega podsjeća na narodnu izreku o Kurti i Murti, zanimljivo je podsjetiti na burne političke karijere dvojice udarnih igrača frakcije koju veći dio javnosti naziva “Mamićevom”.

Sljedeći predsjednik Dinama?

Radi se o članu Izvršnog odbora i Skupštine kluba Damiru Zoriću, te predsjedniku Nadzornog odbora Miroslavu Rožiću, koji su bili glavni govornici na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji gdje su zatražili izvanrednu skupštinu koja bi smijenila aktualno vodstvo kluba. Za prvog se, štoviše, pisalo kako bi on mogao biti sljedeći predsjednik Dinama, prevlada li “Mamićeva” struja u igri prijestolja, što je Zorić danas demantirao kazavši: “Nemam ambicije postati predsjednik. Nikad nismo o tome razgovarali”.

Doduše, povijest je puna onih koji su tvrdili da nemaju ambicija za neku funkciju, pa su je prihvatili iz osjećaja odgovornosti prema narodu/državi/klubu, tako da možda ovu izjavu donedavnog predsjednika Hrvatske udruge poslodavaca treba uzeti sa zrncem soli.

Nije više htio propuštati priliku

A imao je čovjek i zanimljivu političku karijeru. Damir Zorić je politički potekao iz Hrvatske socijalno-liberalne stranke, u prvoj polovici devedesetih najjača oporbena snaga u zemlji koja za sobom nije, poput SDP-a, vukla teret komunističke prošlosti. Doduše, brzo su se tamo počele pokazivati nesavladive razlike. Recimo, teško da bi mnogi HSLS-ovci potpisali izjavu Damira Zorića iz 1994. godine o tome da bi rado imao slobodnu, nego demokratsku Hrvatsku.

A onda je, brzo nakon Oluje i malo prije izvanrednih izbora na kojima je bilo jasno da će pobijediti HDZ, Zorić prešao u tada vladajuću stranku. “Hrvati izbore priliku da grade svoju državu jednom u tisuću godina, a ja gledam sa strane. Ja više neću tu priliku propuštati”, govorio je nakon svog političkog transfera.

I bogami nije. Između ostalih funkcija, od 1997. do 1999. godine je bio šef Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a nakon toga i hrvatski veleposlanik u (rodnoj) Bosni i Hercegovini. Poslije diplomacije, otišao je u osiguravateljske vode, a 2020. godine izabran je za glavnog direktora Hrvatske udruge poslodavaca, gdje se zadržao do prije četiri mjeseca, kad ga je zamijenila Irena Weber.

Lom u HSP-u

Miroslav Rožić, njegov današnji suborac u Dinamu, pak, nikad nije bio u HDZ-u. No, počeli su u istoj stranci, HSLS-u, samo što je Rožić kasnije otišao u HSP. Rožić je u dva mandata bio pravaški saborski zastupnik, uključujući i onaj od 2004. do 2008. godine, kad je HSP imao vrlo dobar saborski klub i vrlo solidne anketne rezultate.

No, dva mjeseca prije parlamentarnih izbora 2007. godine, Miroslav Rožić i Tonči Tadić iznenada su napustili HSP zbog razilaženja s tadašnjim vodstvom stranke. Šef HDZ-a iz tog vremena, Ivo Sanader, iskoristio je taj događaj da još jednom biračima poruči kako je “glas za HSP, glas za SDP”. Sanader je dobio izbore, a HSP spao na jedan jedini mandat, nakon čega se ta stranka nikad nije oporavila.

Serija izbornih poraza

Rožić se, pak, kao nezavisni kandidat okušao na izborima za gradonačelnika Zagreba 2009. godine (dobio je 3,89 posto glasova), da bi zatim prešao u Hrvatsku seljačku stranku. Tamo je ostao do 2016. godine kad je stranku napustio nezadovoljan što je Krešo Beljak napustio demokršćanski svjetonazor.

U politici se opet nakratko pojavio kao glasnogovornik Domovinske koalicije na parlamentarnim izborima 2016. godine. Radilo se o savezu nekoliko pravaških i desnih stranaka koji je na izborima doživio težak i potpuni poraz. Gotovo svo to vrijeme burne političke karijere, posljednjih 18 godina, Miroslav Rožić je i u strukturama Dinama. Danas kaže da ne želi da klubom vlada loša kopija Zdravka Mamića.