Tko su 'silovici' i kroz kakvu torturu prolaze Putinovi kritičari. Pogledala sam video ruskog aktivista, strašan je

Ilija Jašin, dugogodišnji civilni aktivist, savjetuje Ruse što čini ako po njih dođe Putinova policija

Autor unikatnog videa, čiji ćemo sadržaj ovdje prenijeti, poznat je po žestokim govorima na opozicijskim skupovima, a otkako su ruski tenkovi ušli u Ukrajinu, na svom profilu iznosi kritiku rata te objavljuje fotografije i filmiće razaranja iz ukrajinskih gradova

Svi Rusi koji ovih dana na razne načine pokušavaju prosvjedovati protiv Putinove invazije na Ukrajinu moraju računati s tim da će biti uhapšeni, a na isljeđivanje pred policijskim istražiteljima nipošto nije pametno doći nepripremljen. U zbilja jedinstvenom videu, to upozorenje svojim sunarodnjacima šalje 39-godišnji Ilija Jašin, dugogodišnji civilni aktivist, koji je na izborima 2017. godine, s opozicijske liste Solidarnost, izabran za gradskog vijećnika, a onda i za predsjednika vijeća jednog od okruga 12-milijunske Moskve.

Jašin je, dakle, snimio video s preciznim instrukcijama za sve koji, zbog svojih antiputinovskih javnih aktivnosti, mogu biti odvedeni na ispitivanje, a potom suđeni za antidržavno djelovanje. Ilija je iskusan budući da je sam puno puta bio privođen, a 2010. godine zadržali su ga u pritvoru 15 dana bez ikakvog objašnjenja. Posljednji put – bilo je to 13. ožujka ove godine – policija ga je, zajedno sa još 200 kolega, odvela s Moskovskog foruma, konferencije opozicijskih političara iz cijele zemlje. Došli su u kombijima pred zgradu i pokupili ljude sa sastanka, a kao razlog su naveli da se nisu držali mjera zaštite od pandemije premda su svi nosili maske. Nekima su uz to prišili da održavaju veze s ”nepoželjnim organizacijama”.

Žestoki kritičar rata

Jašin je lani najavio da će se kandidirati za gradonačelnika Moskve i pobijediti sadašnjeg gradonačelnika Sergeja Sobjanina. Ali neće jer je u lipnju primio odluku da mu se ”kao ekstremistu” kandidatura zabranjuje. No, Ilija vozi dalje. ”Nitko nam nije obećao da će nam slobodu servirati na srebrnom pladnju”, kaže, uvjeren da se režimu i cenzuri treba suprotstavljati glasno i javno.

Autor unikatnog videa, čiji ćemo sadržaj ovdje prenijeti, poznat je po žestokim govorima na opozicijskim skupovima, a otkako su ruski tenkovi ušli u Ukrajinu, na svom profilu iznosi kritiku rata te objavljuje fotografije i filmiće razaranja iz ukrajinskih gradova. Prije nekoliko dana rekao je novinaru Guardiana da nema namjeru pakirati kofere premda je, kaže, 80 posto njegovih kolega i prijatelja već otišlo u inozemstvo. Smatra da je ”antiratni glas ljudi koji su ostali u Rusiji uvjerljiviji i da se glasnije čuje” te da je ta vrsta ohrabrenja potrebna svima koji su protiv ove invazije.

Silovici – temelj policijske države

No, krenimo napokon s Ilijinim videom poduke za početnike na policijskim ispitivanjima, oko čijeg sam prijevoda ugnjavila moju prijateljicu. “Dobar dan, ja sam Ilija Jašin, predsjednik općinskog okruga Krasnoseljski”, predstavlja se autor prije nego što će dati kratak uvod.

U Rusiji, kaže, ima oko dva milijuna pripadnika takozvanih ”silovika”, a to su dužnosnici koji karijeru ostvaruju u vojsci, policiji ili tajnim službama. Na financiranje tih struktura ide jedna trećina federalnog budžeta, a pomoću njih je Vladimir Putin, u 20 godina svoje vladavine, napravio od Rusije pravu policijsku državu.

Svi su oni dužni svojim šefovima podastrijeti brojke otkrivenih kaznenih djela i pozitivne statistike. Zato vrlo često fabriciraju kaznena djela, podmeću narkotike i tako dalje. Žrtvama njihovih podmetanja mogu postati ne samo nezavisni novinari i aktivisti, nego i bilo koji građanin. No građani pritom ne znaju koja su njihova prava i zato često i sami pomažu da ih se strpa u rešetke, kaže Jašin prije nego što će prijeći na stvar.

Ključno je kako ćete se ponašati na ispitivanju

Objašnjavajući ”klijentima” da se već mnogo godina bavi opozicijskom politikom i aktivističkim radom, te da je prošao brojna privođenja, ispitivanja u policiji, pretrese stana i ureda, Jašin ističe da ”jako zavisi od vas samih hoćete li biti okrivljeni i osuđeni”. Ključno je, naime, ”kako ćete se ponašati na ispitivanju”, odnosno, hoćete li, zbog vlastitog neiskustva, doprinijeti tome da završite u zatvoru.

Nadam se da vam primjena mojih pravila nikad neće trebati, ali u našoj zemlji ih valja imati na umu, kaže Jašin postavljajući kao pravilo broj jedan ”odbiti odvjetnika po službenoj dužnosti”.

Može vam se, kaže, dogoditi da vas pokupe na radnom mjestu, doma ili na fakultetu i uz nalog odvedu ravno u kabinet nekog isljednika. On će vas tamo početi ispitivati, vjerojatno vičući na vas. Telefon će vam oduzeti odmah, tako da se ne možete javiti nikome od svojih prijatelja. Nakon par formalnih pitanja, u kabinet će ući nepoznata osoba u odijelu, rukovati se s isljednikom i predstaviti vam se kao vaš advokat. Tipična greška je odahnuti s olakšanjem i osloniti se na tog čovjeka. Jer, zapamtite, advokat kojega vam dodjeljuje isljednik uvijek će raditi za isljednika.

Šutnja je zlato

Takav će vas uvjeravati, zajedno s isljednikom, da će vam priznanje olakšati poziciju, a u praksi to znači da ćete na sudu biti proglašeni krivim jer ste i sami priznali, dobiti kaznu, a isljednik će dobiti još jednu zvjezdicu na ramenu.

Dakle, odvjetnik po službenoj dužnosti nije tu da zaštititi vaša prava nego da olakša isljedniku da što prije dođe do vašeg priznanja krivice da vas se može službeno optužiti. Takvi odvjetnici i na sudu istupaju kao svjedoci optužbe. U sudnici će, na primjer, reći da ne može jamčiti da vi nećete pobjeći, napakirat će vam da ste imali oružje i slično.

Pravilo broj dva, nastavlja Jašin, glasi: “Šutnja je zlato.” Ako su vas doveli na ispitivanje, a vi nemate advokata kojega ste angažirali vi ili netko vaš, ništa ne govorite i ništa ne potpisujte bez obzira kako urlali na vas. Odbijte dati bilo kakvu izjavu pozivajući se na članak 51. Ustava Ruske Federacije koji kaže da nitko nije obavezan svjedočiti protiv sebe i članova svoje obitelji. Taj članak Ustava vaš je najbolji prijatelj na ispitivanju jer ako niste rekli ništa, oni ništa i nemaju.

Klonite se diskusije

“Isljednik vas, doduše može napasti tvrdnjom da je vaša šutnja znak priznanja, ali to je blef i ne dajte se izmanipulirati. Jednostavno ne govorite ništa, a pogotovo se klonite se diskusije s isljednikom o tome zbog čega ne želite govoriti”, kaže Jašin.

Primjer. Po savjetu odvjetnika po službenoj dužnosti, mladi kemičar Bahov (Fjodor) priznao je da je sudjelovao u nemirima 2011. na Bolotnom trgu u Moskvi. Isljednik ga je uvjeravao da će tako proći samo s rješenjem o nenapuštanju grada. A onda je osuđen na zatvorsku kaznu pri čemu je jedini dokaz bilo – njegovo priznanje.

Druga je stvar ako imate pravog advokata, ali i u tom slučaju treba voditi računa da u svjedočenju ne dođe do proturječja te da isljedniku treba dati što je manje informacija. Dakle, recite da se ne sjećate, ne dajte ničija imena i podatke, na direktna pitanja o odnosu s nekom osobom recite da ga ne poznajete baš najbolje. Ne komentirajte video snimke ili fotografije. Nemojte prepoznati na slikama ni sebe, ni nekog vama poznatog. Recite da ne želite davati komentare na snimke jer niste upoznati s porijeklom tih snimaka i jesu li one dobivene zakonitim putem.

Ključno je privuči pažnju javnosti

Još je jedan važan moment, nastavlja Jašin, a taj je da se ne upuštate ni u kakve ideološke diskusije s isljednikom. Zapamtite, njega ne možete uvjeriti u vaš stav čak i ako vam se čini da vas razumije i simpatizira. Vama nasuprot sjedi predstavnik organa koji vas je bez razmišljanja spreman otpraviti iza rešetaka samo da bi dobio plus u izvještaju o radu i viši čin.

I na kraju treće pravilo, a ono glasi: djelujte javno i otvoreno. To je ključno, smatra Jašin, jer je ”fabrikacija krivičnog djela puno jednostavnija u tišini kabineta nego u javnom prostoru, pred novinarima ili javnošću”. Zato je vaš zadatak privući pažnju. Ako su vas pozvali na ispitivanje, pišite o tome na društvenim mrežama, javite novinarima, aktivistima, prijateljima, kolegama, rođacima, bilo kome. Ako su vam oduzeli telefon pokušajte na bilo koji način nekome dojaviti što se događa. Ako isljednik, recimo, izađe iz kabineta, nazovite s njegovog telefona na stolu, sve što može napraviti jest da se izgalami na vas.

Tko bi se koga trebao bojati?

Sljedeći je savjet ne dozvoliti da isljednik snima vaš iskaz video kamerom. Kasnije se takvi snimci, upozorava Jašin, mogu premontirati i iskoristiti protiv vas. Ako isljednik inzistira na snimanju, pozovite se na onaj 51. članak Ustava i recite mu da nećete otvoriti usta dok ne isključi kameru. Istovremeno pokušajte snimiti, ili bar zapamtiti pitanja koja vam on postavlja. To poslije obavezno objavite na društvenim mrežama. U krajnjoj liniji to će pomoći pri orijentaciji i formiranju obrane drugim učesnicima djela za koje vas se tereti.

I, dakako, završava Jašin, nipošto ne potpisujte izjavu o tajnosti jer to ograničava vaše pravo na zaštitu. Pripadnici isljedničkog komiteta imaju pravo širiti informacije o postupku protiv vas kako ih je volja, a vi nećete imati mogućnost opovrgnuti ni najočitiju laž ako ste potpisali dokument da ćete šutjeti. A glavna je stvar da se isljednika ne bojite, zaključuje neobični edukator Ilija Jašin. Oni se moraju bojati nas, a ne mi njih. Ilijin video o pravilima ponašanju na stolici za ispitivanje u policijskoj postaji ima 500.000 pregleda.