To su ti čuveni desničarski ideali. Stranka Brune Esih želi u grupu s kojom se Ruža Tomašić svađa zbog Beograda

Što smo naučili od posjeta članova Nezavisnih za Hrvatsku Bruxellesu

Izlet u Europski parlament Krešimira Kartela i Tomislava Jonjića, dvojice članova stranke Neovisni za Hrvatsku, kojim su se pohvali na Instagramu, bila bi tek jedna od zabavnijih vijesti koja bi se mogla svesti pod onu – vrte ražanj, a zec u šumi – da je nisu obilježila dva druga događaja. Ushićeni Kartelo napisao je ispod slike kojom je dvojac iz stranke Brune Esih ovjekovječio taj događaj: ”U Bruxellesu smo kolega Tomislav Jonjić i ja uime NHR-a započeli pregovore s ENF grupom u EU parlamentu. Kratki sadržaj plodonosnih razgovora bio bi – vidimo se i prije i poslije izbora”.

Nastranu što Kartelo i Jonjić sebe već vide u Europskom parlamentu, i što su kroz ”plodonosne razgovore” već ”započeli pregovore”, a izbori će biti tek za mjesec i pol. Puno je zanimljivije što su se u Bruxellesu sastali s članovima ENF grupe u Europskom parlamentu, zastupničkom klubu u kojem vide i sebe, buduće europarlamentarce Neovisnih za Hrvatsku, od čega ih dijeli tek sitnica: izbori 26. svibnja. ENF grupa, ili Europa nacija i sloboda, najmanji je zastupnički klub u EU parlamentu u kojem je 751 zastupnik. Smatraju ih predstavnicima krajnje desnice.

Godišnjica bombardiranja Srbije

No, upravo je ENF grupa bila glavni lobist za postavljenje izložbe i konferencije u povodu 20 godišnjice NATO bombardiranja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, koja je održana 26. ožujka. Jean Luc Schaffhauser (iz francuske stranke Nacionalne fronte Marine Le Pen), šef je ENF grupe, zastupničkog kluba koji su ugostili Krešimira Kartela i Tomislava Jonjića.

On se osobno zalagao i organizirao konferenciju o 20-godišnjici bombardiranja Miloševićeve Jugoslavije, na kojoj su u Strasbourgu, u zgradi Europskog parlamenta, kao govornici nastupili Jovan Palalić, zastupnik u srbijanskom parlamentu, Bogdan Koljević, zastupnik iz Republike Srpske, Nebojša Medojević, zastupnik u parlamentu Crne Gore i, kao posebni gost, Valery Voronetsky, predsjednik vanjskopolitičkog odbora parlamenta Bjelorusije.

Ljuta reakcija Ruže Tomašić

Taj događaj, pak, silno je naljutio hrvatsku zastupnicu u EU parlamentu, Ružu Tomašić, inače članicu zastupničkog kluba Europskih konzervativaca i reformista. Tomašić je dan prije konferencije, 25. ožujka uputila e-poruku predsjedniku Europskog parlamenta, Antoniju Tajaniju (poznatom po uskliku ”Živjela talijanska Istra i Dalmacija!”) u kojem prosvjeduje zbog organiziranja konferencije.

”Pišem vam u vezi konferencije koja će se sutra održati u Europskom parlamentu ‘Balkan 20 godina nakon bombardiranja’ koju je organizirao član ENF grupe, gospodin Jean luc Schaffhauser”, piše Tomašić i izražava čuđenje što se takva konferencija održava u zgradi EU parlamenta.
”Kao što svi vrlo dobro znademo, Srbija je počinila užasnu ratnu agresiju na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovu ranih devedesetih. Kad su ti ratovi završili, plan Srbije bio je počiniti istu agresiju na Kosovo, što je NATO spriječio bombardiranjem”, piše Tomašić predsjedniku EU parlamenta i dodaje kako je jedina greška NATO saveza bila ta što bombardiranje Srbije nije bilo ranije, već 1991. godine.

Tomašić zaključuje kako se nada kako će Europski parlament imati dovoljno digniteta i da neće dopustiti da ‘takav ”neprimjereni događaj” bude održan u njenom sjedištu.
No, ljutim desničarima iz stranke Brune Esih, kao što vidimo uopće nije smetalo da se u Bruxellesu sastanu sa zastupnicima iz ENF grupe i da se njima vode ”plodonosne razgovore” i pohvale se kako su već ”započeli pregovore” o suradnju unutar novog saziva EU parlamenta, u kojem, očito, Kartelo i Jonjić sebe već vide. Tim činim, hrvatska desnica (kojoj pripada i Tomašić) ne svađa se samo na domaćem terenu, već je svoje duboko suprotstavljene stavove prenijela i na teren EU.