Nekad je nužno odabrati stranu

Todorić je ponudio da ga ispitaju britanski istražitelji; donosimo kako bi taj postupak trebao izgledati

Todorićev odvjetnik kazao je da će vidjeti može li se ovakav zahtjev realizirati

10.11.2017., London, Engleska - Skrivajuci se iza prolaznika, Ivica Todoric javio se u policijsku postaju Kensington. Prema nalogu suda, ondje se mora javljati tri puta tjedno kako bi zadrzao pravo na slobodu kretanja Londonom. Jamcevina je odredjena na 100 tisuca funti. 
Photo:
FOTO: PIXSELL

Čedo Prodanović, odvjetnik Ivice Todorića kazao je jutros kako je njegov klijent ponudio mogućnost da britanskim istražiteljima da svoj iskaz. “On je to ponudio britanskim pravosudnim tijelima pa ćemo vidjeti može li se to realizirati”, kazao je Prodanović jutros novinarima ispred Županijskog suda u Zagrebu.

Na pitanje hoće li to biti videolinkom, Prodanović je rekao da nema nikakvih saznanja o tome. U slučaju da se ova Todorićeva ponuda realizira, to bi moglo dodatno zakomplicirati i otegnuti proceduru izručenja Ivice Todorića iz Velike Britanije.

Procedura po britanskim zakonima

Riječ je o ispitivanju osmnjičenika na osnovu Europskog istražnog naloga (EIN). U tom slučaju, Todorića bi ispitivali britanski istražitelji ili pak naši tužitelji zajedno s britanskim kolegama putem video linka. Kako je Telegram to opsežno pisao, britanski istražitelji bi Todoriću predočili sve ono što mu se stavlja na teret u istrazi otvorenoj u Hrvatskoj, a onda bi se on mogao o svemu očitovati.

Iako bi hrvatski istražitelji mogli poslati pitanja na koje žele čuti odgovore od Todorića, bitno je da bi cijela procedura bila provedena prema britanskim zakonskim rješenjima.

Tehnički, DORH ima i mogućnost tražiti od britanskih kolega da ispitaju Ivicu Todorića putem videolinka. Tada bi mu pitanja bila postavljana izravno iz Zagreba, a on bi uz britanskog odvjetnika ponovno sam odlučio hoće li na njih odgovarati. Prema zakonu, Todirć za ovakvu soluciju, ispitivanje videolinkom, ne mora dati suglasnost pa i takva opcija može propasti.

Dvije države moraju odrediti je li takva procedura primjerena

Ovakva procedura ispitivanja na osnovu Europskog istražnog naloga, u Hrvatskoj je počela vrijediti tek sredinom prošlog mjeseca kada su na snagu stupile izmjene Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije.

Prije nego se započne procedura na osnovu Europskog istražnog naloga, Hrvatska mora procijeniti je li taj potez primjeren za konkretan slučaj. Kada bi dobila hrvatski EIN sa zahtjevom za ispitivanjem vlasnika Agrokora, tu primjerenost morala bi procijeniti i Velika Britanija.

O ovakvoj mogućnosti, da britanski istržaitelji ispitaju Todorića putem Europskog istržanog naloga, nedavno je govorio i državni odvjetnik Dinko Cvitan. ” To je predmet naših razmatranja, pitanje je procesne taktike što ćemo napraviti“, kazao je Cvitan prije desetak dana novinarima.