Todorić je u Hrvatskoj

Ivica Todorić je nakon slijetanja u zagrebačku zračnu luku prebačen u Remetinec

Ivica Todorić stigao je u Hrvatsku. Avion iz Londona sletio je u zagrebačku zračnu luku u srijedu, nešto prije 21 sat. Tamo ga je dočekao automobil u koji je ušao direktno iz aviona te je odmah prebačen u istražni zatvor u Remetinec.

Todorićev zrakoplov, u kojem je bilo i više hrvatskih novinara na povratku s turističkog sajma u Londonu, poletio je s Heathrowa iza 18 sati, a Todorić je u zračnu luku došao ranije u pratnji policije i kratko rekao da se osjeća dobro. Njegova supruga Vesna za N1 je izjavila da je Todorić nevin. “Dokazat će se da nije uzeo ni jedan euro”, kazala je Vesna Todorić.

Preostalo ispitivanje jednog svjedoka

Formalno, Todoriću se kad stigne u Remetinec mora uručiti rješenje o određivanju istražnog zatvora. To rješenje donio je sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu još 19. listopada prošle godine, istovremeno kada je odlučio sve njegove suradnike, protiv kojih je otvorena istraga u slučaju u kojem se sumnja u izvlačenje više od milijarde kuna iz koncerna Agrokor, pustiti da se brane sa slobode.

Nakon što je odlučeno o Todorićevu izručenju, glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić potvrdio da je u tom postupku preostalo ispitivanje samo još jednog svjedoka. Tužiteljstvo očekuje da će i to biti realizirano uskoro, a Jelenić uvjerava kako se niti u jednom trenutku nije namjerno otezalo s ispitivanjem svjedoka. Ovaj, do kojeg tužiteljstvo za sada nije došlo, nalazi se u inozemstvu te se traži modalitet da ipak uskoro da svoj iskaz.

Prije godinu dana uhićen u Londonu

Sada kada je dostupan hrvatskom pravosuđu Todorić će morati odgovoriti na pitanja istražitelja u istrazi afere Agrokor. To ispitivanje trebalo bi biti organizirano vrlo brzo.

Protiv Todorića je pokrenuta državnoodvjetnička istraga zbog “nepripadne imovinske koristi” od milijardu i 142 milijuna kuna. Temeljem europskog uhidbenog naloga koji je raspisala Hrvatska Todorić je prije točno godinu dana, 7. studenog uhićen u Londonu, gdje je pobjegao uoči pokretanja istrage u slučaju Agrokor, tvrdeći da ga politički progone hrvatske vlasti.

Istog dana pušten je na slobodu uz jamčevinu od sto tisuća funti i mjere opreza, no prvostupanjskom presudom o izručenju od 23. travnja Todoriću su određene nešto strože mjere nadzora pa se od tada, uz ostalo, morao javljati policiji svaki dan, umjesto dvaput tjedno.

Obrana najavljivala nove dokaze

Todorić se predao britanskim vlastima, 22 dana nakon što su hrvatski policijski istražitelji ušli u njegovu zagrebačku rezidenciju, nakon čega je otvorena istraga zbog sumnje da je uz pomoć sinova i suradnika izvlačio novac iz posrnulog koncerna.

Visoki sud u Londonu je 24. srpnja odbio Todorićev zahtjev da mu se odobri pravo na žalbu na prvostupanjsku presudu od 23. travnja. Nakon što mu je odbijena žalba, Todorić je zatražio od suda još jednu priliku da ga se sasluša, što mu je odobreno i ročište je zakazano za 6. rujna. Njegovi odvjetnici su tada zatražili odgodu odluke uz obrazloženje da su tek preuzeli slučaj, da im treba vremena da se upoznaju s predmetom te da raspolažu s novim dokazima o politički motiviranom progonu.

Iako je na ročištu u rujnu obrana Ivice Todorića najavljivala nove dokaze, na raspravi 25. listopada ništa novog nije predočeno i cijela njezina argumentacija se svela na to da je Hrvatska izdala Europski uhidbeni nalog prerano, prije nego što se moglo sa sigurnošću zaključiti da će istraga završiti podizanjem optužnice i suđenjem. Sudac Duncan Ouseley zaključio je da nema materijala na temelju kojeg bi mogao odobriti pravo na žalbu.

Istraga protiv Todorića i drugih

Ivica Todorić je nakon što mu je potvrđena odluka o izručenju Hrvatskoj izjavio da je “malo razočaran”, ali da je spreman za daljnje bitke. Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo je istragu protiv Ivice Todorića, njegovih sinova Ivana i Ante Todorića i 12 Agrokorovih menadžera te revizora pokrenulo zbog nezakonitog pribavljanja milijardu i 142 milijuna kuna.

Uz Todorića i sinove istragom u slučaju Agrokor su obuhvaćeni i Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Discordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić. Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Discordia i Hrstić zaposlenici revizorske kuće Baker Tilly koja je radila revizorska izvješća za Agrokor.

Uz istragu u aferi Agrokor protiv Todorića se vodi još jedna istraga i to zbog problematičnih zajmova investicijskog fonda Nexus. Tužiteljstvo i u tom slučaju može pokušati zatražiti istražni zatvor za Todorića u slučaju u prvom postupku bude pušten da se brani sa slobode.