Tolušićev odvjetnik: 'Nepravilnost kod nekog natječaja ne znači nužno da je došlo do kaznenog djela'

Tolušiću je poslijepodne određen jednomjesečni istražni zatvor

FOTO: Screenshot RTL

Bivši ministar Tomislav Tolušić i suosumnjičeni Željko Ferenc idu u jednomjesečni istražni zatvor zbog sumnji u malverzacije s europskim fondovima. Za sada su istražiteljima sumnjiva dva natječaja – jedan iz tzv. ‘vinske omotnice’ te jedan iz Programa za ruralni razvoj.

Na pitanje kako je Tolušić reagirao na odluku o istražnom zatvoru, odvjetnik Ivan Stanić za RTL je rekao: “Naravno, nitko protiv koga je određen istražni zatvor u tom trenutku nema nekakve posebne stavove. Naprosto, mora se podvrgnuti postupku koji ide i prihvatiti tu činjenicu”.

O nepravilnostima pri natječaju

Odvjetnik kaže da s kolegama iz Ureda europskog javnog tužitelja ima doista dobra iskustva kada je u pitanju brzina ispitivanja svjedoka i provođenje dokaznih radnji. “U ovom slučaju je u pitanju 16 svjedoka. Smatram da će to kolege vrlo brzo obaviti”, rekao je.

“Gospodin Tolušić je detaljno iznio svoju obranu. Javno iznošenje obrane bi u ovom trenutku štetilo našoj obrani i presumpciji nevinosti. Ne mogu eksplicitno govoriti o tome što je rečeno u obrani”, kazao je Stanić. Na pitanje je li bilo pritisaka na Ministarstvo poljoprivrede, Stanić je rekao da će “o tome iskaze davati svjedoci”.

“Nepravilnost pri nekom natječaju u ministarstvu poljoprivrede ili u bilo kojem tijelu ne znači nužno da je došlo do počinjenja nekog kaznenog djela. Ne možemo smatrati da je svaka nepravilnost jednaka počinjenju kaznenog djela. Da li je nepravilnosti bilo? Moguće. Možda je, možda nije, ali to ne znači da je došlo do počinjenja djela”, tvrdi Stanić.

Je li čupao vinovu lozu?

Na pitanje je li Tolušić zaista čupao vinovu lozu koja je već bila zasađena kako bi dobio sredstva, Stanić nije htio odgovoriti jer, tvrdi, to bi naštetilo obrani. No, rekao je i kako “ovdje postoje neke stvari koje su notorne i nikako ne predstavljaju kazneno djelo”.

“Moramo svi zajedno doprinijeti da stvorimo kolektivnu svijest da, ukoliko bespotrebno pričamo o činjenicama, sadržaju… da time štetimo okrivljenicima i otežavamo postupak sudu. Moramo ostaviti da sud mirno i čisto, bez pritisaka, radi svoj posao”, poručio je.