Tomašević: ‘Bio sam prisutan kad je PNUSKOK ispitivao neke gradske djelatnike’

Zagrebački gradonačelnik govorio je na redovnoj konferenciji za medije u Gradskoj upravi

FOTO: Screenshot N1

Na redovnoj konferenciji za medije u Gradskoj upravi Zagreba, pred novinare je prvi izašao zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet koji je govorio je o obnovi Zagreba nakon potresa. Istaknuo je kako su na terenu već treći tjedan mobilni timovi za obnovu koji idu od vrata do vrata.

“U ovom prvom naletu se obrađuju samo crveno označene zgrade, njih 1200. Kroz mobilne timove namjeravamo ih obići čak 980”, rekao je Korlaet i naglasio kako je namjera ubrzati obnovu škola i da je u tijeku obnova 14 odgojno-obrazovnih institucija. Rekao je kako je potrebno pomiriti razne zahtjeve, a da su važan imperativ sigurnost i očuvanje kulturnih dobara. Izdvojio je tri škole kao pojedinačna kulturna dobra, Gornjogradsku gimnaziju, Gimnaziju Tituša Brezovačkog i Prvu ekonomsku školu.

Govoreći o suradnji Grada s Fondom za obnovu i Ministarstvom graditeljstva, poručio je kako su u svakodnevnoj komunikaciji. “Iz Gradske uprave odabrano je 20 ljudi različitih struka koji će pomagati Ministarstvu i Fondu” rekao je Korlaet i dodao “stvari se intezivno odvijaju i ubrzo ćemo i fizički vidjeti obnovu na djelu”.

Tomašević prisustvovao razgovorima PNUSKOK-a u Gradskoj upravi

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević potvrdio je kako su on i njegova zamjenica Danijela Dolenec osobno nazočili razgovorima istražitelja PNUSKOK-a s zaposlenicima Gradske uprave. Poručio je kako su otvoreni za suradnju sa svim policijskim tijelima. “Osim pretresa, bilo je više radnji u zgradi Gradske uprave. Mogu samo potvrditi da smo na traženje PNUSKOK-a na tim razgovorima ponekad bili prisutni zamjenica i ja. Što je potpuno u skladu sa zakonom, uostalom, ne bi nas zvali da nije”, rekao je.

“Niti na jednom razgovoru nismo bili na svoju inicijativu, na sve su nas pozvali”, napomenuo je Tomašević i dodao kako te razgovore ne bi nazvao ispitivanjima nego utvrđivanjem činjenica. “Nismo bili svjedoci u nekom pretresu ili slično”, istaknuo je gradonačelnik i naglasio kako ne smije ništa drugo reći jer je istraga tajna.

PNUSKOK provodi neformalne razgovore sa zaposlenicima nakon antikorupcijske akcije tijekom koje su uhićeni bliski suradnici pokojnog gradonačelnika Milana Bandića.

Smanjivat će se naknade u upravnim vijećima gradskih ustanova

Najavio je kako će početkom sljedećeg tjedna biti raspisan natječaj za članove školskih odbora. Od tri članova školskih odbora koje imenuje kao gradonačelnik jedan će biti predstavnik mjesen samouprave, iz vijeća gradskih četvti, za srednje škole, i mjesnih odbora, za osnovne škole. Ukupno će oko 200 članova biti iz mjesne samouprave, a 400 preko javnog natječaja. Neki kvartovi imaju više srednjih škola te jedna osoba ne može biti član odbora za više od dvije škole, istaknuo je Tomašević.

Rekao je i kako će se naknade za školske odbore smanjivati, međutim, još ne može reći koliko. “Naš je cilj smanjivati naknade i u drugim upravnim vijećima u gradskim ustanovama”, poručio je Tomašević i dodao da će detalje o tome ubrzo predstaviti.

Objavio je i da će za vršitelja dužnosti pročelnika Gradskog ureda za upravljanje imovinom imenovati Željka Matijašeca. I potvrdio da će sudjelovati na obilježavanju Oluje u Kninu, kao gradonačelnik Zagreba.

‘Dolaze mi ugovori po suludim cijenama za komercijalne subjekte’

Tomaševića su pitali o slučaju Milane Vuković Runjić, bivše pročelnice za kulturu za vrijeme Milana Bandića, koja, kako je pisao Telegram, za lokal u centru grada od 82 kvadrata mjesećno plaća simboličnu najamninu od – jedne kune po kvadratnom metru.

“Puno poslovnih prostora u vlasništvu Grada iznajmljuje se po cijenama za koje ne postoji opravdanje. Već nekoliko tjedana radimo na izmjeni zaključka o kriterijima o određivanju zakupnine za poslovni prostor. Imamo određeno subjekte kojima se prostori daju po vrlo, vrlo niskim cijenama”, rekao je Tomašević.

Istaknuo je i kako prema cjeniku u tom zaključku komercijalne cijene za različite djelatnost su ispod tržišne cijene. “Želimo promijeniti kriterije na koji način se ti poslovni prostori dodjeljuju i naplaćuju. Očito je da bi mogli povećati prihode samo kad bi se utvrdilo da se za komercijalne subjekte plaća po komercijalnim cijenama i da se utvrdi po kojim kriterijima, za koje subjekte i koje djelatnosti se plaća ispod tržišne cijene. Tu je očito jedan nered”, poručio je gradonačelnik istaknuvši da mu dolaze ugovori po suludim cijenama za subjekte koji dobro zarađuju.