Tomašević održao pressicu o problemu glomaznog otpada: 'Novi sustav uštedjet će nam jedan vrtić godišnje'

'Što se čekalo godinama, nama su trebala dva mjeseca', pitao je Tomašević

FOTO: N1

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević danas je od 12 sati održao konferenciju za medije o odvozu glomaznog smeća u Zagrebu. Ova tema je dospjela u fokus javnosti nakon što su se građani počeli žaliti da se u gradu u zadnjih tjedan dana ne odvozi glomazni otpad kao i da su reciklažna puna pa se otpad ni tamo ne može ostaviti.

Jutarnji je otkrio kako je do toga došlo jer su prije tjedan dana istekli ugovori za zbrinjavanje glomaznog otpada vrijedni sto milijuna kuna između grada i tvrtke Ce-za-r, koja je dio C.I.O.S. grupe poduzetnika Petra Pripuza i grada. Tomašević je ovu konferenciju najavio jučer nakon što su ga novinari pitali je li spreman obnoviti ugovor s Pripuzom kako bi se normalizirao odvoz glomaznog otpada. Rekao je da obnove ugovora nema jer je raspisan javni natječaj i da se traži rješenje problema.

Tomašević je na početku rekao kako se povećao interes građana za odvoz otpada posebno za ovaj glomazni otpad koji se ne odvozi poput tapeciranog namještaja. “Ostalo se odvozi i ne bi trebalo biti zastoja”, rekao je o glomaznom otpadu.

Nitko nije htio donijeti odluku

“Ugovor koji postoji je iskorišten količinski”, rekao je pa spomenuo sporazum s Pripuzom. “On vrijedi do siječnja 2022. ali je vrijednost već konzumirana, ranije nego su to bile procjene, zbog veće količine otpada, prvenstveno zbog obnove nakon potresa”, kazao je pa dodao da je natječaj za iduće dvije godine već bio raspisan u prosincu 2020. a ponude otvorene u siječnju 2021.

“Od siječnja do lipnja nitko iz prošle Uprave ni iz Holdinga nije htio donijeti odluku na temelju ponuda koje su pristale. Ni bivša v.d. gradonačelnica ni Holding”, kazao je pa ponovio da se zna kakve su ponude stigle, ali odluku nitko nije htio donijeti.

“Poništio sam natječaj za glomazni otpad koji je bio raspisan”, dodao je pa ponovio da želi da gradska poduzeća ako je moguće i jeftinije za građane obavljaju taj posao. “Da malo opišem kako je to bilo godinama u prošloj vlasti”, najavio je Tomašević pa dodao da je Zagreb plaćao 1800 kuna po toni za smeće privatnim firmama.

Objasnio kako je sve funkcioniralo

“Samobor plaća oko 600 kuna, Rijeka 1100, Zagreb 1800 što je posebice nelogično jer imamo najveće količine glomaznog otpada pa bi cijena po količini trebala padati. Čistoća bi pokupila glomazni otpad, i predala privatnim poduzećima. Oni bi ga odvojili, izvukli vrijedne sirovine, ostatak stavili u drobilice i odložili na Jakuševcu”, rekao je.

Ispričao je kako je Čistoća godinama tražila svoju drobilicu da obavlja taj posao, ali joj to nije odobreno. Kazao je i da je Pripuzova tvrtka na natječaj koji je on poništio poslala ponudu od 2500 kuna po toni otpada. “To bi bilo 125 milijuna kuna za dvije godine. Kako bismo dugoročno uspostavili najavljeno u programu, pripremili smo plato za razdvajanje glomaznog otpada pa sami izvlačimo vrijedne sirovine koje možemo prodati. Automatski smanjujemo količinu koja ide privatnicima”, kazao je.

Ispričao je kako je isprobana drobilica kako bi se vidjelo je li isplativo da to rade gradska poduzeća pa dodao da su otvorene ponude iz EU fondova za nabavu dvije drobilice. “Čekaju se još državne institucije s dokumentacijom, ali mi se krećemo prema tome da iz EU fondova kupimo drobilice i sami to radimo. Za vrijeme dok one ne stignu smo raspisali javnu nabavu za najam drobilica i to očekujemo krajem sljedećeg tjedna”, dodao je.

‘Samo ovako ćemo uštedjeti jedan dječji vrtić godišnje’

Tomašević je zamolio građane za malo strpljenja dok sve to ne profunkcionira pa najavio velike uštede novim sustavom. “Prošle godine za glomazni otpad su građani platili 54 milijuna kuna, ove godine oko 21 milijun. Sadašnji mjesečni trošak, nakon odvajanja koje smo započeli u srpnju je pao na 2 milijuna mjesečno, dakle sa 3,1 na 2 milijuna i to samo tako što smo počeli odvajati na Jakuševcu”, kazao je.

“Procjena je Čistoće da, ako se i ostatak drobi, a ne ide privatnim poduzećima, da bi mjesečni trošak pao sa 3,1 milijun kuna na 500.000 kuna. Mjesečna ušteda je na godišnjoj razini od 33 milijuna kuna godišnje. Usporedbe radi to je jedan novi dječji vrtić za oko 200 djece, samo sa ovim sustavom gdje to radi gradska a ne privatne firme, po cijenama kakve su do sada bile”, kazao je pa dodao da je sada stigla još veća ponuda tvrtke koja je do sada imala taj posao. “Samo ovako ćemo uštedjeti jedan dječji vrtić godišnje”, ispričao je. Potom su krenula pitanja novinara.

“Ja ne znam kako nikome nije palo na pamet kupiti drobilicu, očito je palo na pamet jer je tražila Čistoća. Evo sad je nabava u tijeku, čekaju se EU fondovi”, rekao je pa dodao da se nada kako će taj natječaj biti gotov što prije. Novinari su pitali za metalni otpad. Gradonačelnik kaže da metal, kao i papir prodajemo. Govoreći o plastičnom otpadu, kaže da je tu ugovor s tvrtkom Ce-za-r ili Eko Flora pa najavio novo raspisivanje natječaja.

‘Što se čekalo godinama, nama su trebala dva mjeseca’

Novinari su pitali i očekuje li da će građani imati razumijevanja, na što on kaže da se nada da hoće. Na pitanje hoće li to građani osjetiti na računima, kaže da je to samo jedan aspekt. “Tih 33 milijuna kuna će uči u sustav, građani mogu imati samo korist. Novac će otići na javnu korist, a ne u privatne džepove. Zanima me zašto pet mjeseci nitko nije donio odluku, ni da poništi, ni da odabere, i što se čekalo godinama, da Čistoća to sama ne radi, kada smo mi pokrenuli sve za dva mjeseca”, pitao je.

“Meni je to znakovito. Ja ponavljam, koji grad plaća veću cijenu po postojećoj cijeni, a ponuda Ce-za-ra je još za trećinu veća”, dodao je. Jedna novinarka je rekla i je li cilj svega ovoga prekinuti suradnju s Pripuzom. “Krajnji cilj je ono što smo obećali u kampanji i na temelju čega smo dobili mandat, da sve ono što gradska poduzeća mogu jeftinije raditi to i rade. Naš cilj je i zbog ušteda i zbog kapaciteta da ih iskoristimo tako da to radimo mi, a ne privatno poduzeće”, odgovorio je Tomašević.

“Ako se pojave cijene veće nego igdje u Hrvatskoj, pa one budu još veće, da li bi vi potpisali takav ugovor, a nije da nemamo izbora, imamo”, odgovorio je novinarima Tomašević o ponudama Pripuzovih tvrtki. Ponavlja kako je cilj da cijeli glomazni otpad zbrinjava Čistoća. Novinare je zanimalo i znači li usporedba s vrtićem da ćemo za godinu dana svjedočiti otvorenju jednog novog. “Nije nužno direktna veza, možemo ih financirati i iz NPOO, to je bilo više da prikažemo kolika je to ušteda, poput jednog vrtića”, kazao je.