Tomašević na presici: 'Napravili smo što smo mogli, preuzet ćemo uzde iduće godine'

Tomašević je rekao kako nije zadovoljan obnovom Zagreba te da će uskoro dobiti sredstva iz EU-a za obnovu vodovodne mreže

FOTO: Screenshot HRT/Screenshot HRT

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević održao je svoju posljednju ovogodišnju redovnu konferenciju za medije, a uz njega je bio predsjednik Gradske skupštine Joško Klisović. Klisović je govorio o radu Skupštine otkako je postao njezinim čelnikom nakon lokalnih izbora. Klisović smatra da je Skuština dobro i učinkovito radila istaknuvši prihvaćanje i oporbenih amandmana koje je većina ocijenila kvalitetnima.

Tomašević, čiji je zamjenik Luka Korlaet zaražen koronavirusom što su iz Grada objavili jučer, rekao je kako su on i Klisović zajedno izašli pred novinare, jer je za razvoj Zagreba bitno da suradnja između Gradske uprave i Skupštine dobro funkcionira. “Doista je dobro funkcionirala ta suradnja posljednjih sedam mjeseci, a očekujem da će tako biti i sljedeće godine”, kazao je gradonačelnik.

Tomašević je poručio da je razdoblje, otkako je preuzeo vlast u hrvatskoj prijestolnici, bilo izazovno istaknuvši financijsko stanje Zagreba. “Morali smo stabilizirati dosta procesa odmah nakon primopredaje vlasti. Dignuli smo kredit za stabilnost, to se prvi put dogodilo u Zagrebu i to samo pokazuje kakva je situacija bila kad smo došli na vlast. Krenuli smo u racionalizaciju svih troškova”, rekao je.

‘Iduće godine ćemo preuzeti uzde’

Zagrebački gradonačelnik je, osim rješavanja financijske situacije, istaknuo preustroj gradske Uprave. “Od 1. siječnja imat ćemo 16, a ne više 27 ureda. Privremeno će ih voditi vršitelji dužnosti dok se ne raspišu natječaji za pročelnike. Neki ostaju u pravnom slijedu. Uskoro ćemo imati i pročelnicu ureda za upravljanje imovinom, kao i glasnogovornika, pa ćemo krenuti s popunjavanjem tih osnovnih kadrova kako bi mogli upravljati gradom”, rekao je.

Ponovno je izrazio nezadovoljstvo što prema zakonu ne može sam birati svoje pročelnike, kao što premijer čini s ministrima, pa dao ocjenu ovoj godini. “‘Bila je ovo izazovna godina i što se tiče upravljanja, međutim iduće godine se očekuje da se sve to stabilizira i da preuzmemo uzde upravljanja gradom”, kazao je Tomašević.

Predstavio je planove za sljedeću godinu potput – zelene transformacije grada, gospodarenje otpadom, solarizaciju grada, novu kompostanu. “Tu konačno počinju projekti za izgradnju pogona za gospodarenje otpadom koji se nisu dogodili u zadnjih 20 godina”, naglasio je i dodao kako će koristiti digitalne alate da poslovanje Grada bude transparentnije. “Vjerujem da će se sljedeće godine u punom svjetlu vidjeti trasformacija koju smo građanima obećali”, poručio je gradonačelnik.

Nije zadovoljan obnovom grada

Tomašević se osvrnuo na obnovu Zagreba nakon potresa. Tomašević je rekao da Grad nije zadovoljan obnovom.

“Napravili smo sve što smo mogli. Dali smo pomoć, napravili svoje natječaje i dijelili do 50 tisuća kuna građanima čiji su domovi oštećeni u potresu. Međutim, ne možemo reći da je počela obnova privatnih domova. Tražili smo izmjene zakona i nema više nikakavog alibija od strane države da ne krene u to”, rekao je.

Prije pitanja novinara Klisović je komentirao ukidanje mjere roditelj-odgojitelj rekavši kako će pomno pratiti razvoj situacije oko toga. “Ako ne budemo zadovoljni s učincima ukidanja mjere, dodatno ćemo je prepraviti, a ako bude potrebno napravit ćemo rebalans proračuna”, poručio je.

‘Idemo u obnovu vodovodne mreže’

Klisović je, govoreći o učestalim pucanjem vodovodnih cijevi u Zagrebu od kojih se najnovije dogodilo jutros, rekao da će se problem obnove vodovodne mreže grada rješavati godinama. “Gradonačelnik se s tim moramo suočiti. Imamo ideju kako da se to riješi, ali nije lako provesti to. Plan ćemo imati i držat ćemo se tog plana kako bi se građani mogli ujutro umiti ili popiti čašu vode”, kazao je Klisović.

Nadovezao se Tomašević kazavši kako se ne može reći da neće biti novih pucanja cijevi s obzirom na stanje infrastrukture. Naglasio je da su s Ministarstvom gospodarstva održali brojne sastanke te da postoji projekt ‘Aglomeracija Zagreb’. “U sljedećih osam godina će dvije milijarde kuna iz europskih fondova ići u Grad Zagreb i ulaganje u novu mrežu vodoopskrbe i odvonje i obnovu postojeću. Konkretni projetki i ulice i radimo da se u to ubaci i pročišćavanje otpadnih voda kako bi se novci povukli iz EU fondova, a ne da trošak dolazi iz gradskog proračuna”, rekao je.

“Tih dvije milijarde kuna neće biti dovoljne za sve što se nije napravilo u posljednjih 20 godina u razvoju vodoopskrbne infrastrukture Grada i zato ćemo morati osiguravati i dodatna sredstva iz proračuna. Kada te dvije milijarde kuna iz EU-a dođu to će nam znatno olakšati”, istaknuo je Tomašević i rekao da očekuje da će se do poslijepodnevnih sati sanirati najnovije puknuće cijevi, a da će se nakon toga normalizirati i promet.

‘Treba produžiti rokove’

Gradonačelnik je rekao kako se i dalje bruse detalji proslave dočeka Nove godine. “Nije lako bilo što organizirati u ovoj situaciji kada se stalno mijenja epidemiološka slika i pravila. Na trgu je bilo i različitih prosvjeda oko epidemije i sve to uzimamo u obzir”, napomenuo je.

Tomašević se ponovno vratio na obnovu. “Prije svega je na Vladi da lobira Europsku komisiju da se produže rokovi za korištenje novca za obnovu nakon potresa. Ti rokovi nisu realni za bilo koju zemlju. Ti rokovi od 18 mjeseci za sve projekte, dokumentaciju, suglasnosti javnih konzervatora, istovremeno napraviti javnu nabavu i onda još realizirati samu obnovu gotovo su nemogući. Uvijek smo govorili da bi bilo dobro te rokove produžiti, sad je to na Vladi, a vjerujem da će tako i biti. I oni su optimistični, jer smo u sličnoj situaciji. Odgovoralo bi nam da je rok do kraja godine.”

Osvrnuo se i na izgradnju žićare. “Ono što sada predstoji je izmjena građevinske dozvole i novo mjerenje buke na točkama koje će definirati Državni inspetkorat. Nakon toga ide procedura koja uključuje sanitarnu inspekciju, Ministarstvo prometa i MUP. Realna je situacija da bi žičara mogla biti otvorena krajem siječnja ili početkom veljače, da ima sve dozvole”, kazao je i dodao da će nastaviti raditi na smanjenju buke koju proizvodi žičara.

‘Nije bitno podnosimo li se premijer i ja osobno’

Tomašević je komentirao i suradnju Grada i Vlade i osobno njega i premijera. “Mi smo ovdje kao institucije i podnosimo li se ljudski ili ne je irelevantno. Moja je dužnost zastupati interese grada i njegovih građana i to uključuje suradnju s dražvnim institucijama da Grad može funkcionirati”, rekao je.

Istaknuo je da to uključuje i suradnja oko obnove, ali da je već rekao da s time ne može biti zadovoljan. “Ne znam tko može biti s time zadovoljan, kad govorimo o obnovi privatnih zgrada. Obnova javnih zgrada je u nekom procesu i Vladi smo rekli da je prošla administracija prenapuhala štete i da neke ne postoje i to je dio konstruktivne suradnje”, kazao je.

“Jasno je da se oko mnogih stvari ne slažemo, da smo iz različitih političkih opcija, da su Možemo i SDP oporba u Saboru, ali moramo imati otvorene kanale komunikacije i nezadovoljstvo izražavati na sastancima i javno. Nije ni prva ni zadnja situacija da su različite opcije na vlasti u gradu i u državi. Usprkos svim političkim razlikama, mi moramo neke probleme rješavati, a jedan od tih problema je i žičara”, zaključio je Tomašević.