Tomašević o cijevima koje non stop pucaju: 'Za pravu modernizaciju vodovodne mreže potrebne su milijarde'

Tomašević je održao redovnu konferenciju za medije

FOTO: Screenshot N1

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević danas je održao redovnu konferenciju za medije na kojoj je govorio o aktualnim temama u gradu, ponajviše o poplavi na Trešnjevci, ali o stanju u Poliklinici za zaštitu djece i mladih te štandovima na glavnom zagrebačkom trgu.

Gradonačelnik je prvo govorio o poplavama zbog pucanja cjevovoda na Selskoj, rekavši kako je dio krivnje i na povećanju stanogradnje koja nije praćena razvojem komunalne infrastrukture. “To je nešto što nam je prioritet promijeniti”, kazao je uvodno.

Ispričao je o prvoj dojavi koja je došla prije pet sati ujutro, kada su na teren izašle nadležne službe, a potom i on i zamjenik Korlaet. “Puno brže je zaustavljena voda nego u nedjelju. Ukupno je intervenirano na sedam lokacija, tri stana, cesta te tri različite ustanove u jednoj zgradi. U smislu štete je najgore prošla škola u kojoj su oštećeni uredi, dvorana i stan domara”, kazao je.

Cjevovod napregnut još od prošlog pucanja

“Ovakve stvari se nažalost događaju pucaju cijevi i u drugim gradovima, a polica osiguranja postoji. Građani štetu mogu prijaviti na stranicama Vodoopskrbe i ona će biti pokrivena od strane police osiguranja koju Holding ima za ovakve situacije”, rekao je.

Dodao je da je današnja poplava vjerojatno povezana s onom u nedjelju jer je cjevovod bio pod naprezanjem od nedjelje. Dodao je da je pitka voda vraćena na sve lokacije osim u dvije ulice, pa se ispričao građanima sa zapadnog dijela grada koji su upali u gužve idući na posao Selskom.

Tomašević: ‘Čuo sam se s ministrom Ćorićem’

Gradonačelnik je rekao kako se čuo s ministrom Ćorićem s kojim je razgovarao o sanaciji štete nastale nakon pucanja cjevovoda i dodao da postoje sredstva za to u NPOO-u, ali i kako grad čekaju povlačenja sredstava iz EU fondova preko razvojnih projekata. Najavio je sastanak s ministrom sutra upravo na tu temu.

Osvrnuo se potom na slučaj ubojstva troje djece i zamolio medije, kako kaže, u dogovoru s obitelji majke djece, da se ne izvještava o mjestu i vremenu pogreba. “Osigurali smo sve što smo mogli i ponudili razne vidove pomoći, postoje i interventni timovi za podršku Grada i Ministarstva u školi i vrtiću gdje su djeca išla, a vezano za pomoć i osoblju da se nose s ovim groznim događajem”, rekao je.

Potom se javnosti obratila zamjenica Dolenec, koja je govorila o tri teme. Rekla je kako su na prošloj pressici najavili raspisivanje natječaja za novog šefa Holdinga, objasnivši kako je to napravljeno. Traži se pet godina upravljačkog iskustva i program za razvoj Holdinga. “Želim potaknuti sve kompetentne i motivirane da se jave”, rekla je.

Imenovano je novo upravno vijeće Poliklinike

Potom je govorila o potvrđenom rejtingu grada koji je objavio S&P, a koji je izglede promijenio iz negativnih u stabilne, iako je situacija po zaduženju ista. “To je jedan pozitivni signal prema institucijama, a važno je to da su izgledi dijelom bolji jer se očekuje ukupno poboljšanje ekonomije, a dijelom se to odnosi na procjenu nove uprave i naše namjere da se uhvatimo u koštac s financijama grada”, rekla je.

“Treće se nadovezuje na Polikliniku za zaštitu djece i mladih. Gradonačelnik je najavio razrješenje upravnog vijeća, što je u međuvremenu i napravljeno. Imenovali smo novih troje članova. Predsjednica je dr. Gordana Keresteš s filozofskog fakulteta, potom Andrea Jambrošić Sakoman s Klinike u Vrapču i treća je Lora Vidović, bivša pučka pravobraniteljica i predstavnica UNICEF-a u Hrvatskoj”, rekla je Dolenec.

Dodala je da upravno vijeće ima zadatak prihvatiti ostavku Gordane Buljan Flander, imenovati v.d. i raspisati natječaj za novog ravnatelja ili ravnateljicu.

Moguća nova pucanja na Selskoj?

Novinari su gradonačelnika pitali očekuju li se nova puknuća u Selskoj, na što je Tomašević odgovorio kako se nada da se to neće dogoditi, ali i da su iz Vodovoda jučer rekli da je to moguće uslijed ovakve štete. “Ovo nije prvo pucanje, čak ni na ovom cjevovodu. Nije samo ovdje potrebna investicija, nego na području cijelog grada. Ima puno primjera gdje su potrebne nove investicije”, dodao je.

Novinari su Tomaševića pitali i o potezu Buljan Flander koja je tražila zabranu izvještavanja o sebi i klinici. “Sam potez presude zabrane o izvještavanju pisanja o Poliklinici i ravnateljici su osudili svi politički akteri i u tom smislu mislim da je zdravorazumski da smo i mi to napravili i poslali poruku da mi kao gradska vlast i institucije moramo biti podložni kritici i tome odgovarati argumentima. Ako se prijeđe granica i doše do kleveta imamo demantije, privatne tužbe, ali potezanje za ovršnim zakonom je nešto što vlast neće podržavati. Nebitno o kojem mediju i ustanovi se radi”, kazao je.

‘Za pravu modernizaciju potrebne su milijarde’

Govoreći ponovno o situaciji u Selskoj rekao je kako su ponudili pomoć građanima oko smještaja, osigurane su i cisterne pitke vode za one koji vode nisu imali. “Pokušavamo biti na usluzi građanima koji trpe, blago je reći neugodnosti, zbog puknuća cijevi”, dodao je. Kazao je da za cjevovod na Selskoj postoji projekt rekonstrukcije i da je zbog toga za sutra dogovoren sastanak s Ćorićem kako bi se vidjelo kakva i kolika sredstva se mogu hitno povući iz NPOO-a.

Ipak, ponavlja kako je potrebna šira investicija. “Za pravu modernizaciju vodovodne mreže potrebne su milijarde”, rekao je. Dodao je i kako još nemaju nikakve cifre oko iznosa štete. Rekao je kako ne zna je li potres imao neku ulogu, odnosno je li možda oštetio vodovodnu mrežu.

‘Trg ne može biti rezervna tržnica’

Novinari su tražili gradonačelnika i da komentira situaciju na Trgu bana Jelačića, koji su zauzeli štandovi. “Razgovarao sam s ministricom poljoprivrede o trendu prodaje na Trgu bana Jelačića. Nije dobro da se događa trend u kojemu se Trg pretvara u rezervnu tržnicu.

Nije problem održati manifestacije, ali kada se pretvara u rezervnu tržnicu, to nosi svoje probleme. Vidite da se prodaje odjeća, različite stvari, mnogi nas na to upozoravaju i želim informirati javnost da mi za to nismo izdavali dozvole, nego su to dozvole koje su ostale od prije i koje mi ne možemo poništiti”, rekao je.

Dodao je da žele novu politiku prema zauzimanju javnih površina. “Trg ne može biti rezervna tržnica, ali to ne znači da se ne može pronaći neka druga lokacija. Bilo je puno kritika s jedne strane na to kako trg izgleda, a s druge strane zbog prodavača”, kazao je i ponovio da će ponovno razgovarati i s ministricom i s poljoprivrednom komorom.