Tomašević objasnio kako će izgledati novi sustav odvoza otpada: 'Tko bude kršio pravila o vrećicama, bit će kažnjen'

Cilj novog sustava je da metropola prestane biti kantograd

FOTO: Screenshot N1

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, uz predstavnike Čistoće, predstavio je pripremne aktivnosti za novi sustav prikupljanja i odvoza miješanog komunalnog otpada, koji na snagu stupa 1. listopada. “Konačno će, prvi put u povijesti, ljudi u Zagrebu moći plaćati uslugu tako da oni koji odvajaju otpad plaćaju manje. To je pravedan model, sustav prema količini odvojenog otpada”, konstatirao je gradonačelnik.

“Sustav predviđa cijenu kroz dvije stavke. Cijena se dijeli na fiksni i varijabilni dio. Fiksni ostaje jednak za sve bez obzira na to koliko odvajaju, a varijabilni pokriva upravo količinu odloženog”, kazao je Tomašević dodavši da će mnogi gradovi naplaćivati po tome koliko će spremnici za određeni otpad biti puni.

“Zagreb je jedini veliki grad u Hrvatskoj koji ide u ovakvu radikalnu promjenu sustava. Odlučili smo se za model koji je najjeftiniji za građane, kroz službene vrećice, koje će se kupovati u trgovinama, na 500 mjesta u Zagrebu, uz minimalnu maržu”, rekao je.

‘Kroz vrećice se plaća usluga odvoženja otpada’

Gradonačelnik je zatim pojasnio da će fiksni dio građani plaćati kroz mjesečne račune, koji će iznositi 45 kuna, a taj varijabilni dio će biti upravo kroz kupnju vrećica, u kojima će se isključivo moći odlagati miješani komunalni otpad. “Koliko će odlagati otpada, toliko će kupovati vrećica”, kazao je dodavši da su predviđene kazne za kršenje, odnosno neodlaganje otpada u vrećicama ili ako netko ne stavi otpad u određeni spremnik.

“Ako bude dolazilo do kršenja pravila, tu su predviđene zakonski definirane kazne. Isto tako će Čistoća, ali i komunalni redari Grada to provoditi. Kazne su posebice predviđene za neodlaganje komunalnog otpada u standardiziranim vrećicama te kad se kontaminiraju vrijedno odvojene sirovine. Znači, kad jedan od susjeda, drugim susjedima uništi trud koji su uložili. Odvojeni papir uništi s mesom ili slično i vrijednu sirovinu učini bezvrijednom”, istaknuo je.

Vrećice će biti od 10, 20 i 40 litara, a najmanju, od 10 litara, dodali su nakon što su građani tražili i manju vrećicu za odvajanje. “Cijena vrećice od 10 litara bit će dvije kune. 8 kuna za 40 litara i 4 kune za vrećicu od 20 litara. Cijene su kao što smo i najavili”, rekao je Tomašević.

“Plaćat će se usluga kroz službenu vrećicu. To je kao da vas pitaju zašto prepaid bon košta 100 kuna, a radi se o plastičnoj kartici. To je zato što usluga košta 100 kuna, tako je i ovdje, usluga košta dvije kune za 10 litara odvoza miješanog otpada. Plaćanje usluge kroz cijenu vrećice” Naglasio je da cijene neće mijenjati zbog inflacije.

‘Cilj sustava je da Zagreb ne bude kantograd’

Tomašević je kazao da će kontrolirati, kada novi sustav krene, hoće li se odlagati otpad isključivo u službenim vrećicama. “Cilj ovog sustava je da imamo što čišći grad i maknemo spremnike s javnih površina, da Zagreb ne bude kantograd”, rekao je to dodao da su građani prijavili 5000 lokacija da se provjeri mogu li spremnike staviti unutar svojih zgrada.

“To je idealno za grad i za stanare”, rekao je dodajući da je to najbolja varijanta, jer bi spremnici bili pod ključem, a druga je da spremnici budu na parceli zgrade pa stanari sami odlučuju kako će ih kontrolirati da ne bi treće osobe bacali u njih. “Treća, za grad najgora varijanta, ali moramo je ostaviti, je ostavljanje spremnika na javnoj površini, ali tada moraju biti u boksevima pod kontrolom vlasnika”, rekao je Tomašević.

Napomenuo je da su napravljeni standardizirani boksevi za dva spremnika ili osam kanti, ali da će biti i boks od jednog spremnika ili neki samo za kante. “Bit će nekoliko opcija da to izgleda što manje lošije”, rekao je te naglasio: “Već sada, u pet mjeseci koliko se provjeravaju te lokacije, smanjena je količina spremnika na javnim površinama za jednu četvrtinu. Krećemo se u dobrom smjeru, a ovo je samo početak.”

Pokušat će utvrditi tko ne odvaja

Iz Čistoće su govorili i o kaznama za one koji će kršiti nova pravila. Ugovorne kazne za kućanstva iznosit će 500 kuna po korisniku i prekršaju, a 1000 po korisniku koji nije iz kategorije kućanstvo, naglasili su dodavši da će pokušati utvrditi individualnu odgovornost, čak i kroz provjeru sadržaja vrećica. Na javnim površinama koristi će i kamere.

“Pomoću komunalnih redara ćemo pokušati odgovoriti individualnu odgovornost, no ako to ne možemo, bit će zajednička kazna. Naravno da ćemo na početku davati upozorenja, ali morat ćemo, da bi sustav zaživio, davati kazne. Postoje načini da sami utvrdimo pojedinačnu odgovornost. Zapošljavamo i nove komunalne redare”, rekao je Tomašević.

‘Sustavu će trebati da se uhoda, neće ići preko noći’

Gradonačelnik je najavio da uskoro kreće i informativna kampanja – podijelit će letak, koji sadrži sve informacije, otvorena je i stranica sa svim informacijama, a biti će otvorena i posebna telefonska linija za informacije. “Od idućeg ponedjeljka bit će i mobilni kontejner Čistoće koji će obilaziti kvartove i građani će moći pričati lice u lice s radnicima Čistoće. Kreće i medijska kampanja u drugoj polovici rujna”, rekao je.

“Sustavu će trebati da se uhoda, neće to ići lagano preko noći. Ovo je velika promjena, ali Zagreb je na to spreman, a sustav je pravedan”, naglasio je Tomašević.

Gradonačelnik je govorio i o podzemnim spremnicima. “Najteže je naći lokacije, s obzirom na instalacije. No, u tijeku je javna nabava za kupnju podzemnih spremnika, te lokacije su krenule. U Masarykovoj traju radovi za ugradnju prvog podzemnog spremnika. Kod toga trošak snosi grad. Kod boxeva trošak snose suvlasnici. U centru grada bit će postavljeno 100 podzemnih spremnika.”