Nekad je nužno odabrati stranu

Tomašević uvodi novi predmet u zagrebačke srednje škole; učenici će smišljati rješenja za probleme u zajednici

Zagreb će svojim srednjoškolcima ponuditi čak dva programa Građanskog odgoja i obrazovanja; od rujna idu pilot-projekti, puna provedba od jeseni 2023.

Osim Građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole u formi izvannastavne aktivnosti koja se neće ocjenjivati, Grad Zagreb svojim će srednjoškolcima koji pohađaju 2. i 3. razred ponuditi i fakultativni Građanski odgoj kroz program ‘Škola i zajednica’. Riječ je o programu kojega je izradio Institut za društvena istraživanja u Zagrebu (IDIZ) s partnerima Sveučilištem u Rijeci, Prvom riječkom hrvatskom gimnazijom te udrugom CeKaDe.

O uvođenju fakultativne ‘Škole i zajednice’ za srednjoškolce, danas su na zajedničkoj press konferenciji govorili gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, ravnatelj IDIZ-a Boris Jokić i predsjednik zagrebačkog povjerenstva za uvođenje Građanskog odgoja, profesor Tomislav Reškovac. Gradonačelnik je kazao kako je “sretan, uzbuđen i radostan” što Zagreb od jeseni ide s čak dva programa Građanskog odgoja i dodao kako se nada da će programi zaživjeti u većem broju škola.

Grad financira troškove, osigurano 2 milijuna kuna

“Ovdje je riječ o fakultativnom predmetu za učenice i učenike 2. i 3. razreda srednje škole, sa satnicom od 70 sati. Kurikulum izrađen za ovaj predmet uskoro će biti predstavljen ravnateljima da vidimo koliki je interes za pilotiranje u idućoj školskoj godini”, najavio je Tomašević i dodao kako će Grad Zagreb financirati troškove usavršavanja nastavnika koji će izvoditi ‘Školu i zajednicu’. Ove je godine, kazao je, u gradskom proračunu osigurano 2 milijuna kuna za građanski odgoj u Zagrebu.

Boris Jokić, ravnatelj IDIZ-a koji je s partnerima izradio kurikulum za ‘Školu i zajednicu’, poručio je kako taj predmet ruši barijere između škole i zajednice u kojoj djeluje. “Zajednica vrlo rijetko ulazi u školu i škola u zajednicu. Ovime se omogućava učenički iskorak u zajednicu i ulazak zajednice u školu”, rekao je Jokić i pozvao sve zagrebačke srednje škole da iskoriste ovu priliku. Kako je naglasio, predmet je poslan i Zajednici županija. “Pozivam sve županice i župane da se također odazovu pozivu da ovaj predmet primijene u svojim zajednicama”, zaključio je.

Razlika između izvannastavnog i fakultativnog GOO-a

Pojasnimo sada koji sve oblici Građanskog odgoja i obrazovanja čekaju zagrebačke škole u narednim godinama. Još je prošle godine najavljeno da se u gradske osnovne i srednje škole uvodi Građanski odgoj i obrazovanje (GOO) kao izvannastavna aktivnost, po uzoru na model koji je uveden u Rijeci. Izvannastavni GOO je opcionalna aktivnost koju učenici mogu izabrati, koja se izvodi izvan redovne školske satnice i koja se ne ocjenjuje. Izvannastavni GOO u Zagrebu od jeseni će se u nekoliko gradskih osnovnih i srednjih škola izvoditi kao pilot projekt.

Danas predstavljen, dodatan model GOO-a jest fakultativni predmet za srednjoškolce koji će se izvoditi po spomenutom programu ‘Škola i zajednica’. Fakultativni GOO znači da će ga zagrebački srednjoškolci moći izabrati (kao što je to slučaj s drugim stranim jezikom ili predmetima poput astronomije, skupnog muziciranja, itd.), pohađati i za njega biti ocijenjeni kao i za svaki drugi predmet. Fakultativni se predmet upisuje i u svjedodžbu i ulazi u prosjek ocjena. I fakultativni GOO u nekoliko zagrebačkih srednjih škola od jeseni će se izvoditi kao pilot projekt.

Što nakon pilotiranja oba modela?

Od jeseni, odnosno nove nastavne godine, u zagrebačkim osnovnim i srednjim školama koje se jave za sudjelovanje pilotirat će se izvannastavni model GOO-a, a u srednjim školama koje iskažu interes, pilotirat će se i fakultativni GOO. Drugim riječima, kroz iduću će se školsku godinu, na manjem broju zagrebačkih škola, u praksi isprobati i GOO kao izvannastavna aktivnost u osnovnim i srednjim školama i GOO kao fakultativni predmet u srednjoj školi.

Što to za sve zagrebačke škole znači kada, nakon pilot projekata, od školske godine 2023./2024. krene redovna provedba oba modela? To znači da će škole moći birati što će od ponuđenih modela GOO-a ponuditi učenicima. Osnovne škole na raspolaganju će imati GOO kao izvannastavnu aktivnost. S obzirom na to da modeli nisu ni u kakvoj koliziji, srednje škole će učenicima moći ponuditi i izvannastavni i fakultativni GOO kroz danas predstavljen predmet ‘Škola i zajednica’, skraćeno nazvan ŠIZ.

Što donosi fakultativni ŠIZ?

Cilj fakultativnog ŠIZ-a za srednjoškolce jest osnažiti ih za aktivno i kontruktivno djelovanje u lokalnim zajednicama na način da učenici zajednički identificiraju probleme u svojim zajednicama te da temeljem istraživanja koje osmisle i provedu, predlože moguća rješenja. Iz Instituta za društvena istraživanja danas su vrlo slikovito opisali ŠIZ.

“Krasi ga vrlo aktivna uloga učenika i nastavnika i malo klasičnog poučavanja. Učenici sami odabiru probleme koji ih brinu u zajednici, poput npr. pitanja kvalitete stanovanja, nedostatka mjesta za izlaske, borbe navijačkih skupina za klubove, svakodnevice osoba s invaliditetom, siromaštva u gradu, medijskih sloboda, povećanja cijene hrane i usluga, uništenja zelenih površina, migracija… Nakon što odaberu problem koji je za njih važan, istražuju ga, borave na mjestima na kojima se odvija te na kraju predlažu rješenja”, opisuju kako će izgledati.

Cilj je, dodaju, i da mladi ljudi artikuliraju svoj glas koji će “uplašiti” političare te da spoznaju da svojom aktivnošću mogu utjecati na zajednicu u kojoj žive.

Institut za društvena istraživanja u Zagrebu je u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci i Prvom riječkom hrvatskom…

Posted by Institut za društvena istraživanja u Zagrebu on Friday, January 21, 2022

ŠIZ se već provjerava u Rijeci

Spomenimo kako se predmet ‘Škola i zajednica’ već provodi u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, koja je bila i partner u izradi programa. Osim u Zagrebu, ŠIZ će od jeseni krenuti u pilotiranje i u nekoliko srednjih škola u Primorsko-goranskoj županiji, a usavršavanje učitelja koji će provoditi ŠIZ trebalo bi krenuti od veljače.

Što se tiče pripreme za uvođenje GOO-a kao izvannastavne aktivnosti u zagrebačke osnovne i srednje škole, stručno usavršavanje zagrebačkih učitelja trebalo bi krenuti na proljeće. Svim ovim potezima, Grad Zagreb krupnim koracima grabi prema uvođenju sveobuhvatnog GOO-a u svoje škole.