Tomašević predstavio proračun za 2022., veći je nego Bandićev za 1,2 milijarde kuna. Evo detalja

Stabilizacija financija, intenziviranje obnove te zeleniji Zagreb, ključni su ciljevi gradskog proračuna

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević održao je danas redovitu konferenciju za medije na kojoj je govorio o stabilizaciji financija grada i predstavio novi proračun. Kazao je kako su upravo stabilizacija financija, intenziviranje obnove te zeleniji Zagreb, ključni ciljevi gradskog proračuna teškog 15,2 milijarde kuna za iduću godinu.

Proračun Grada Zagreba za 2022. godinu iznosit će 15,2 milijarde kuna. Rashodi za iduću godinu će iznositi 10 milijardi i 190 milijuna kuna dok su 2019. iznosili devet milijardi i 490 milijuna kuna.

Što se tiče rashoda u 2022. godini, za suficita u ovoj godini je rezervirano 300 milijuna kuna, tu je i 965 milijuna kuna za plaćanje dugova, zatim 280 milijuna kuna Fond solidarnosti te 160 milijuna kuna obnova privatnih zgrada odnosno sufinanciranje.

Veći proračun, ali intenziviranje obnove

Ukupni proračun je veći, ali se intenzivira obnova, a tu je i 700 milijuna kuna više za dugove. No, rashodi su manji no lani i to zbog rezova plaća u Gradskoj upravi, naknada rezova u voznim parku i na drugim materijalnim stavkama.

Razvojni troškovi iduće godine odnose se na: obnovu škola – 287 milijuna kuna, dječje vrtiće – 67 milijuna kuna, obnovu cesta – 90 milijuna kuna te za stipendije 47 milijuna kuna i Prirodoslovni muzej – 22 milijuna kuna. Planiraju se i veći prihodi iz Fonda solidarnosti, od prodaje imovine te udjela u nekim tvrtkama, ali Grad računa i na manje oporezivanje.

Postavljeno je pitanje vezano uz ukidanje mjere za roditelje odgajatelje. “Ostajemo pri toj odluci, svi argumenti ključni su izneseni, u međuvremenu smo izradili analizu i sada nam ostaje da organiziramo kompenzacijske mjere”, kazala je Dolenec te dodala kako se sada provodi i savjetovanje s korisnicima.

Covid potvrde

Postavljeno je i pitanje je li u Gradu bilo problema s covid potvrdama. Odgovorio je Tomašević. “Nije bilo većih problema, neki dio ljudi ima problema no incidenata nije bilo. Ono što moram reći je da mi sukladno odluci smo dužni tražiti covid potvrde ili dokaz o testiranju i troškovi padaju na Gradsku upravu, poduzeća i ustanove. Ne znam koliko dugo ćemo to moći financirati jer to nismo predvidjeli”, kazao je te dodao kako se troškovi procjenjuju na nekoliko milijuna kuna mjesečno.

Na pitanje što će biti s onima koji odbijaju predati potvrde ili testove Tomašević je kazao: “Vidjet ćemo način na koji će država reagirati na tu situaciju, s obzirom na sve pravne dileme mislim da je na državi da ih razriješi.” Govoreći o testiranjima kazao je kako ga provode u domovima zdravlja te da je njegova cijena ista kao i za građane.

Na pitanje o dobitnicima i gubitnicima proračuna, Tomašević je kazao kako vjeruje da su dobitnici građani jer su riješeni neki nepotrebni troškovi a da će se ulagati u vrtiće, škole, zelene objekte i slično. “Ono što smo se trudili da ne diramo socijalne naknade i transfere, jednako kao ni u zdravstvu ni u obrazovanju”, dodao je.