Tomašević u Resniku otvorio novo oporabilište građevinskog otpada: 'Kada se betonara gradila nitko se nije bunio'

Tomašević je rekao da je investicija koštala 4,5 milijuna eura

Foto: Grad Zagreb
FOTO: Grad Zagreb

Gradonačelnik Tomislav Tomašević i njegovi zamjenici Danijela Dolenec i Luka Korlaet na Resniku su otvorili i pustili u rad oporabilište građevinskog otpada koji je nastao prilikom obnove zgrada oštećenih u potresu, a tamo su održali i redovnu konferenciju za medije.

Tomašević je rekao da je ukupna investicija za izgradnju skladišta i oporabilišta 4,5 milijuna eura, od čega 1,7 milijuna eura radovi koji su plaćeni iz gradskog proračuna, a ostatak iz EU sredstava za opremu iz Fonda solidarnosti.

‘Oporabilište otvoreno po nalogu Sabora’

Direktor zagrebačke Čistoće Davor Vić pojasnio je što će se sve odlagati na novom oporabilištu. “Beton, cigla, crijep, izolatorski materijal, proizvodi od gipsa, staklo i drvo, to će se sve obrađivati i predavati ovlaštenim oporabiteljima, ako se radi o nekom materijalu koji je opasan, ako ne bit će ponovno korišten za sanaciju šumskih kolnika, sanaciju klizišta, izradu nasipa”, objasnio je.

“Obvezani smo ovakvo oporabilište napraviti na temelju zakona koji je donio Sabor. Skupština je prošle godine donijela odluku da to bude ovdje. Tu ćemo moći doći samo građevinski materijal neovisno radi li obnovu grad, država ili privatne osobe. Sve tvrtke koje provode obnovu mogu ovdje besplatno dovesti građevinski materijal, on će se ovdje usitniti i reciklirati i vratiti u građevinu. S obzirom na to da je obnova krenula sve jače i jače, bilo je prijeko potrebno otvoriti ovo oporabilište”, pojasnio je.

‘Protiv betonare se nitko nije bunio’

Podsjećamo, stanovnici Resnika, ponajviše poljoprivrednici koji tamo uzgajaju povrće, već dulje vrijeme su nezadovoljni tim potezom i upozoravaju da će novo oporabilište građevinskog materijala proizvesti puno prašine koja će utjecati na njihova polja.

Gradonačelnik se osvrnuo i na dolazak manjeg broja prosvjednika na otvaranje oporabilišta. Kazao je kako se pored oporabilišta više od 20 godina nalazi betonora, te tankovi od JANAF-a i DIOKI-ija protiv kojih se nitko nije bunio. “Sada kada smo odlučili napraviti najmoderniji uređaj oni su se odlučili buniti, a nisu se bunili kada je ova lokacija usvojena na Skupštini, a to je bilo puno prije nego li smo preuzeli vlast. Resniku će očito od strane dijela Resničana biti dočekano uz protivljenje. Kako im ne smeta privatna betonara”, istaknuo je Tomašević.

Na pitanje što će biti s oporabilištem nakon što završi postpotresna obnova, Tomašević je rekao da će se razgovarati s Ministarstvom graditeljstva i da će se pokušati dogovoriti da bude i dalje u funkciji te postane dio gradskog gospodarenja otpadom.

Plaća glavne tajnice SSGZ

Na pitanje što je s plaćom glavne tajnice Sportskog saveza Grada Zagreba koja je sama predložila značajno povećanje plaće odnosno koeficijenta na temelju kojeg bi navodno zarađivala više od 4000 eura mjesečno, Luka Korlaet kazao je kako nije točna informacija o tolikom uvećanju plaće.

“Ne radi se o četiri tisuće eura već o 2650 eura, ali ona je taj zahtjev povukla nakon medijske hajke, a u obrazloženju je navela da je to zbog velikog broja prekovremenih i puno posla”, izjavio je Korlaet, a Tomašević je dodao da glavna tajnica SSGZ-a neće imati veću plaću od njega, kako su mediji navodili.

Tomašević je komentirao i cijene za zakupce na tržnicama, rekao je da će se napraviti revizija ukupnih cijena i usporediti ih s drugim gradovima. Odgovorio je i na pitanje oko rekonstrukcije Sarajevske ceste, koje je odgođeno zbog velikog broja upita do 4. ožujka, a natječaj za izgradnju tramvajske mreže bit će raspisan sredinom sljedećeg mjeseca.