Tomašević: 'Sudu ćemo prijaviti nezakoniti štrajk. Kako planiramo očistiti smeće? To ne želim sad otkriti'

Zagrebački gradonačelnik upravo drži presicu

Ekipe zagrebačke Čistoće i treći dan ne žele izaći na teren a na sve strane izlaze fotografije Zagreba kako se guši u gomilama smeća. Od ponedjeljka su u spontanom štrajku, a od uprave Holdinga traže povećanje koeficijenata za 1. i 2. grupu složenosti poslova, čime bi im se plaća povećala.

Šef Čistoće Davor Vić danas je rekao da je prosječna plaća komunalnog radnika oko 900 eura, a za vozača 1240 eura, no oni kažu da imaju mnogo manja primanja. Uprava Holdinga štrajk je proglasila nezakonitim, isto je ponovila i dogradonačelnica Zagreba Danijela Dolenec, a konferenciju za novinare sad je održao i gradonačelnik Tomislav Tomašević.

‘Mi poštujemo kolektivni ugovor’

“Mi poštujemo kolektivni ugovor. Prošla vlast nije poštivala kolektivni ugovor. Mi samo da poštujemo ugovor, već samo i jednostrano povećali materijalnih prava jer smo svjesni inflacije i ostalih poteškoća”, rekao je za početak Tomašević.

“Mi smo pokrenuli pregovore sa sindikatima još u rujnu da povećamo njihova prava. Ali sindikati su se postavili da žele linearno povećanje svih plaća u Zagrebačkom holdingu. Da svi imaju isti postotak povećanja. Mi smo smatrali da je socijalno pravednije da se u većem postotku poveća plaća onima koji imaju najmanje plaća, a najmanje poveća onima koji imaju veće plaće”, nastavio je te rekao da bi volio znati zašto su sindikati ranije odbili prijedlog vlasti.

‘Mi vodimo socijalni dijalog’

“Jednostrukom odlukom smo im krajem godinama povećali plaće, oni će sad u plaći za siječanj osjetiti ta povećanja. Povećali smo svima i božićnicu za 500 kuna”, kazao je Tomašević. Za prošle vlasti zapošljavalo se i agencijske radnike, a oni su agencijski rad posve ukinuli, a agencijske radnike zaposlili.

“I sad oni kažu da smo mi neosjetljivi i da se njih više godina zanemaruje. I dalje smo u postupku mirenja o dodatnom poštovanju plaća. Vodimo socijalni dijalog, i onda nam se dogodi nenajavljeni štrajk. Ne znam kojem se gradonačelniku to dogodilo”, rekao je.

‘Sudu ćemo prijaviti nezakoniti štrajk’

“Uprava Holdinga će sudu prijaviti nezakoniti štrajk, a trošak plaća mora snositi sindikat”, rekao je Tomašević. “Mogu razumjeti prvi dan i solidariziranje s otpuštenim radnicima, ali jučer kad je utvrđeno da je štrajk nezakonit, onda trošak snosi sindikat, a radi se o oko 100.000 eura dnevno”, rekao je.

Pozvao je i radnike da odmah krenu s odvozom otpada. “Uprava je spremna prihvatiti 5 od 11 zahtjeva, a pregovarati o ostalima. Ovo nije igra, mi smo spremni pregovarati o zahtjevima radnika, ali neka se vrate na posao. Mene zanima kako je to moguće i gdje je moguće da sutra, recimo, dođe jedna medicinska sestra i kaže: mi sad idemo u štrajk”, zapitao se gradonačelnik.

Holdingu srpnju dospijeva na naplatu obveznica od 2,3 milijarde kuna, naglasio je. “To je novac koji je potrošio bivši gradonačelnik i to ne za ono što je rekao da će potrošiti. Nije vratio obveznicu kad je dospjela prvi puta nego samo izdao novu obveznicu. Samo to možemo i mi napraviti, ali ne možemo to napraviti ako nemamo stabilnu situaciju”, objasnio je Tomašević.

Izaći ću među radnike Čistoće

Na pitanja zašto nije izašao na teren i razgovarao s radnicima, rekao je da dijalog postoji, jer su ekipe razgovarale i s upravom Holdinga i sa šefom Čistoće. “S njima je razgovarao i direktor Čistoće i uprave. Postoji komunikacija, uprava je rekla da je spremna prihvatiti odmah pet zahtjeva, a pregovarati o ostalih šest jer je ovo nelegalni štrajk”.

Odbijao je odgovoriti na pitanje što se može napraviti u slučaju ako postupak mirenje ne uspije te nastavi li se štrajk dalje jer očekuje da će se kriza razriješiti. Nije htio otkriti niti tko će odvoziti otpad u slučaju da se štrajk nastavi. “Ja želim da se prije svega situacija razriješi što prije, ne mislim dolijevati ulje na vatru. Želio bih čuti sindikate kako oni vide ovu stvar. Stoje li sindikati iza toga ili ne. Jer ako stoje, onda je ovo nezakoniti štrajk i oni moraju snositi troškove”, rekao je, ali i dodao da će doći među radnike Čistoće.

“Ja nisam Bandić koji je za svako zapošljavanje morao dati potpis. Ja imam 340 ustanova i 20 gradskih poduzeća. Nije poanta da ja njima upravljam sam. Ako treba, uključit ću se u razgovore, ali s kim da razgovaram?”, upitao je Tomašević. Na pitanje je li mu direktor Čistoće ponudio ostavku, rekao je da jest, ali da ju nije prihvatio.