Tomašević uvalio svog donatora u upravu Srebrnjaka pa se silno čudio kazni. Sad je izgubio i na sudu

Zanimljivo, aktualna predsjednica Povjerenstva smatra da Tomašević nije prekršio zakon

FOTO: Pixsell

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević izgubio je spor na Upravnom sudu protiv Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koje ga je prošle godine kaznilo zbog imenovanja Tomislava Lauca, donatora u izbornoj kampanji, u Upravno vijeće bolnice Srebrnjak.

Povjerenstvo je tada većinom glasova odlučilo da je Tomašević preporukom Lauca resornom gradskom pročelniku, koji formalno predlaže članove Upravnog vijeća gradonačelniku, povrijedio Zakon o sprječavanju sukoba interesa. Zanimljivo, aktualna predsjednica Povjerenstva, Aleksandra Jozić-Ileković, u izdvojenom mišljenju je smatrala da Tomašević nije prekršio zakon.

‘Neprihvatljivo i u praksi neprovedivo’

Nakon što je u lipnju 2021. uhićena predsjednica Upravnog vijeća Srebrnjaka, Ana Stavljenić Rukavina, tada novoizabrani gradonačelnik imenovao je novo Upravno vijeće. Nakon medijskih izvještaja da je među njima i Lauc, koji je donirao 10 tisuća kuna za njegovu kampanju, Povjerenstvo na čelu s Natašom Novaković je otvorilo predmet i krajem prošle godine kaznilo Tomaševića s tri tisuće kuna.

Iz Grada su tada najavili Tomaševićevu žalbu na odluku, tvrdeći kako je argument Povjerenstva da gradonačelnik nije smio sugerirati pročelniku nove članove Upravnog vijeća neprihvatljiv i u praksi neprovediv. “Argument Povjerenstva da donatori u kampanji ne mogu biti imenovani u upravna vijeća ustanova nema uporište u zakonu i diskriminira one koji doniraju javno i transparentno, a ohrabruje netransparentne, tajne donacije”, poručivali su iz Grada.

Sadašnja šefica Povjerenstva bila protiv

Odluka Povjerenstva nije bila jednoglasna, donesena je većinom glasova, a dvije su članice napisale i izdvojeno mišljenje u predmetu protiv Tomaševića, smatrajući da u ovom slučaju nije prekršen zakon. Jedna od njih je i sadašnja predsjednica Povjerenstva Jozić-Ileković, koja je dovela odluku u pitanje.

U suštini, smatrale su kako je logično da pročelnik postupi po preporuci gradonačelnika (koji ionako ima ovlast imenovanja) i kako se ne može očekivati da neovisan prijedlog pročelnika, eventualno neprihvatljiv gradonačelniku, bude na kraju prihvaćen od istog gradonačelnika. Ukazale su i na prethodnu praksu Povjerenstva u kojem se donatori, kao i članovi iste političke stranke, ne smatraju interesno povezanim s dužnosnikom.

Sud: Nije zatražio prethodno mišljenje

Tomašević se, kako je i najavio nakon kazne, žalio na odluku Upravnom sudu. Nedavnom presudom koju potpisuje sutkinja Ivana Horvat, potvrđena je argumentacija koju je iznijelo Povjerenstvo: sud također smatra da je gradonačelnik postupao protivno proceduri, odnosno da prethodna preporuka osobe pročelniku to nije.

“Tužitelj je od navedene osobe primio financijska sredstva za provođenje osobne političke kampanje, a potom je, ne poštujući proceduru, upravo tu osobu preporučio za člana Upravnog vijeća”, zaključio je sud naglašavajući da dužnosnici trebaju predstavljati “nadstandard etičkog postupanja” te uložiti dodatan trud prije donošenja odluke ili sklapanja posla.

Konkretno, sud je ukazao na to kako je propustio obavezu dužnosnika da u slučaju dvojbe, zatraži mišljenje Povjerenstva. Stoga je, zaključuju, zloupotrijebio posebna prava dužnosnika koja ima kao gradonačelnik. Na ovu presudu Tomašević se može žaliti Visokom upravnom sudu.