Tomaševićeva zamjenica nakon odrona na Jakuševcu: 'Ne postoji plan B, ovo bi moglo trajati mjesecima'

Danijela Dolenec, unatoč reduciranom odvozu smeća, kaže da neće biti reduciranja cijene

FOTO: Pixsell

Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec gostovala je u emisiji “Točka na tjedan” na N1 televiziji, gdje je razgovarala s voditeljicom Natašom Božić Šarić o aktualnim pitanjima i izazovima s kojima se metropola suočava zbog smanjenog odvoza smeća nakon urušavanja na Jakuševcu u kojemu je ozlijeđen radnik Čistoće.

Dolenec je prvo komentirala izazove povezane s gomilanjem smeća na ulicama grada, ističući kako je gradski sustav suočen s teškoćama zbog nedavne tragedije na odlagalištu Jakuševec. “Iza nas je najteži tjedan otkako smo preuzeli upravljanje gradom. Izražavam sućut radniku koji je stradao na Jakuševcu. Otežan je odvoz, ali sustav usporava pristup samom odlagalištu. Danas je već malo bolja situacija. Sigurno će još neko vrijeme biti otežano”, rekla je Dolenec.

‘Nemamo plan B’

Naglasila je da je sigurnost radnika i građana prioritet te da je trenutno otežan pristup odlagalištu zbog odrona. “Dobili smo inicijalne nalaze Državnog inspektorata o tome gdje se ne smije odlagati. Sad su uspostavljeni protokoli i oni će sada nešto bolje funkcionirati. Nakon prvog odrona je zatražen projekt sanacije. Moramo znati gdje je došlo do pogreške i pod kojim uvjetima se dalje može odlagati”.

Pojasnila je da se na Jakuševcu radi po projektu iz 2003. godine. “Tamo se sustavno odlaže otpad 20 godina, na isti način. Bio je jedan manji odron, i sada novi, sada su svi zaduženi otkriti što se dogodilo, zašto je do odrona došlo. Prije svega kako se to ne bi ponovilo. Nakon prvog odrona je zatražen projekt sanacije. Moramo znati gdje je došlo do pogreške i pod kojim uvjetima se dalje može odlagati”, rekla je, a na pitanje postoji li plan B kratko i jasno je uzvratila: “Ne, građani Zagreba ga nemaju”.

Govorila je i o reduciranom režimu odvoza otpada inzistirajući, primjerice, da je jučerašnji sav pokupljen pa pojašnjavajući da gradska uprava samo upravlja očekivanjima jer je pristup odlagalištu sporiji nego inače. “Svi operativni kapaciteti za odvoz ostaju isti. Imamo i povećane potrebe s obzirom na Advent. Ono što se moglo odraditi u jednoj smjeni se protegne na drugu”, rekla je i odbacila ideju o smanjenju cijene odvoza pa se referirala na novi sustav s plavim vrećicama. Na konstataciju novinarke da je usluga smanjena, uzvratila je da sustavnog kašnjenja nema te pozvala građane koji uoče probleme da se obrate Čistoći.

Ovo bi moglo potrajati

Novinarka je zamjenicu gradonačelnika pitala i koliko će ovo potrajati. “To je sigurno mjesec dana, vjerojatno i nekoliko mjeseci, dok ne budemo imali projekt sanacije. Možda to znači i neke izmjene u projektu samog Jakuševca. Teško je o tome govoriti dok se stručnjaci ne oglase. Svi su pod izvanrednim rokovima, sve smo molili da budu što ažurniji i trudit ćemo se kao i do sada jasno komunicirati. Sad je sve na stolu, projekt izgradnje Jakuševca, gdje se otpad odlaže po nekom sustavu… Po tom se projektu radi već 20 godina i teško je sada zaključivati da je u projektu nešto krivo jer je došlo do odrona 2023. godine”, izjavila je.

Govoreći o nadzoru privatnih tvrtki na Jakuševcu, Dolenec je rekla da ovaj projekt kao i svaki građevinski projekt, ima svoj nadzor. “Tvrtke su dužne ako se išta neobično događa upozoriti. Do ovog prvog odrona, ništa nije ukazivalo na to, nas nitko nije alarmirao da ima razloga za brigu”, izjavila je.

‘I dalje želimo zatvoriti Jakuševec’

Marija Selak Raspudić je danas rekla da je odron na Jakuševcu politički zatrpao Možemo, Dolenec kaže da i dalje žele zelenu tranziciju i zatvaranje Jakuševca. “Čini li ovo političku štetu? Mi provodimo reforme koje su potrebne. Ovaj način na koji se sada razgovara o pomoći Vlade… Vlada ima i škare i sukno, oni pišu propise, izdaju dozvole za postrojenja za gospodarenje otpadom. Tu se ne radi o pomoći”, kaže Dolenec.

“Centar za gospodarenje otpadom treba dobiti status nacionalnog strateškog projekta. Svi projekti koje smo naslijedili su bili daleko od optimalnih, ali smo bili voljni ići s njima. I CGO i sortirnicu i kompostanu u Novskoj, sve Bandić-HDZ projekte, smo bili spremni provesti samo da se Jakuševec zatvori. Ali oni su svi propali, ne našom voljom”, tvrdi.

Suradnja s Vladom oko Jakuševca

Na pitanje je li gradska vlast dala prijedlog Vladi za što se traži intervencija, Dolenec je rekla da su se žalili na nekoliko stvari u nacionalnom planu gospodarenja otpadom.

“Zagreb je jedini tretiran drugačije, naš centar mora biti javno-privatno partnerstvo. Druga stvar je da mi primamo miješani komunalni otpad iz Županije, a nema reciprociteta, da i Županija onda izgradi neko postrojenje. Tražimo da se ova situacija riješi. Odlagalište bi u normalnim uvjetima funkcioniralo do kraja 2028. godine. Mi zasad funkcioniramo kao da je to zaista rok”, ističe.

“Hrvatska nema alternative nego da novi centar u Resniku funkcionira 2028. Samo je potrebno da se svi prime posla”, dodala je.

‘Za nužne projekte nema političke hrabrosti’

“Ne idemo s naslijeđenim projektom nego suvremenim postrojenjem. Na jednom će mjestu biti i kompostana i sortirnica, zatvorenog tipa bez utjecaja na kvalitetu života okolo. U Hrvatskoj se toliko odgađa hrpa tako nužnih projekata jer nema političke hrabrosti. Ta lokacija je i u našem planu i sad kad moramo prerezati, da nam kažu da bi oni nešto drugo, a nema konstruktivnog prijedloga”, rekla je Dolenec.

Dolenec je pojasnila da su nakon što su shvatili da stara španjolska studija o odlaganju otpada ne može dobiti financiranje, napravili su novelaciju projekta. “To košta 145 milijuna eura, skupo postrojenje. Europsko financiranje takvih postrojenja produžuje rokove. I za to smo zabrinuti”, ističe.

Gradnja stadiona na Maksimiru

Također je odgovarala na pitanja o drugim projektima u gradu, uključujući izgradnju stadiona, rješavanje problema Centra za autizam i poboljšanje uvjeta za djecu i mlade.

Voditeljica je Dolenec pitala kako to da nema dogovora oko Jakuševca, a stadion na Maksimir se dogovorio s Vladom. Dolenec je naglasila da je nacionalni stadion na Maksimiru u interesu grada i države te da se Grad Zagreb ne protivi projektima od nacionalnog interesa, bez obzira na stranačku pripadnost. Ističe da stadion neće biti izgrađen novcem iz gradskog proračuna, već da se očekuje interes međunarodnih investitora za njegovu izgradnju.

Govoreći o drugim projektima Dolenec je rekla da će se pitanje Centra za autizam, koji funkcionira u lošim uvjetima, ubrzo riješiti. “Mi to nismo mogli realizirati u dvije godine jer nisu riješeni nikakvi preduvjeti za to. Mi ćemo to razdvojiti u dvije faze. Gradit ćemo CZA na dijelu koji je naša parcela. Nadam se da ćemo ga 2025. početi graditi. Oni su u Dubravi od 1983. Mi smo sad uložili 200 tisuća eura da se ta lokacija unaprijedi, ali jasno je da to nije adekvatno”, rekla je.

‘Nismo mogli utjecati na poreznu reformu’

Upitana ostaje li i dalje odluka o uvođenju najveće stope za porez na dohodak, Dolenec naglašava da će plaće u Gradu Zagrebu i dalje rasti. “Mi nismo mogli utjecati na poreznu reformu”, dodala je.

“Zašto idemo na maksimalne stope, obnavljamo i gradimo vrtiće, kreće Dom sportova, izabrali smo izvođača za Paromlin, pokrećemo niz velikih projekta koje Zagreb treba nasušno već desetljećima. Nije usporediv proračun Grada Zagreba s proračunima malih gradova u zagrebačkom prstenu. Idemo na maksimalne stope poreza jer imamo i dalje akumulirani manjak ostavštine Bandića i Bernardića“, naglasila je.

Na kraju razgovora, Dolenec je pozvala građane da budu strpljivi i podrže napore grada kako bi se osiguralo normalno funkcioniranje i sigurnost svih, a na pitanje postoji li plan B ako dođe do novog odrona, odnosno ako Jakuševec otkaže poslušnost, odgovorila je: “Ovo što se dogodilo u ponedjeljak je kriza. Mi smo i više nego inače javno dostupni. Bili smo oprezni oko prognoza jer nitko nije mogao reći što uključuje projekt sanacije. Mi smo tu da dijelimo saznanja s javnošću. Plan B u odnosu na odlaganje otpada na Jakuševcu postoji u nekim segmentima. Može Holding neke stvari podugovoriti, ali s obzirom na kapacitet, mi moramo koristiti Jakuševec, samo moramo naći način da to činimo sigurno”, zaključila je.