Tajno snimljeni razgovori otkrili kako je talijanska mafija planirala u Hrvatsku ilegalno izvesti tone otpada

'Želim znati tvoje izlaze... možda neko odlaganje u Hrvatskoj bi ti moglo biti interesantno?', čuje se u tajno snimljenom razgovoru

prtsc Youtube

Antimafijaško tužiteljstvo iz Milana raskrinkalo je zločinačku skupinu koja je ilegalno transportirala otpad, a među destinacijama na kojima su se nalazila potencijalna ilegalna odlagališta bila je i Hrvatska. U finišu operacije kodnog naziva “Feud” uhićeno je ukupno 11 članova ove skupine. Riječ je o pripadnicima talijanske ‘Ndranghete, koji su se povezali s nekoliko tvrtki za zbrinjavanje otpada. Te firme prikupljale su smeće i to naplaćivale, no nisu ga dalje zbrinjavale već su ga lokalni mafijaši ilegalno odvozili i odbacivali.

Istražitelji su do ovog otkrića došli nakon što su gotovo godinu dana tajno pratili i prisluškivali ljude za koje su sumnjali da su dio kriminalnog lanca. Iz tajnih snimki tako se moglo doznati da mafijaši nude i prijevoz otpada do Hrvatske te još nekih zemalja, poput Njemačke, Turnisa i Turske. Je li doista smeće iz Italije završilo ilegalno odbačeno negdje u Hrvatskoj tek treba biti otkriveno. Zato je antimafijaško tužiteljstvo najavilo da će u nastavku istrage dodatno analizirati sve kontakte osumnjičeni mafijaša te pokušati rekonstruirati cijelu trasu kamiona koji su kretali iz tvrtki za zabrinjavanje otpada na sjeveru Italije.

Požar je otkrio ilegalno skladište smeća

Ova operacija započela je u listopadu prošle godine nakon velikog požara na odlagalištu otpada u Corteoloni kod Pavie nedaleko Milana. Taj požar, tijekom kojeg su u zrak otišli i opasni otpadni plinovi, izbio je 3. siječnja, a otvorio je pitanje način zbrinjavanja otpada na talijanskom sjeveru. Još jedan požar, koji je plamtio gotovo puna dva tjedna, izbio je u veljači ove godine u skladištu u samom Milanu. Toliki požari smeća bili su krajnje sumnjivi, a sada se pokazalo da su te sumnje bile opravdane.

Otkriveno je da su doista u pitanju bila ilegalna odlagališta, koja su stvorili pripadnici ‘Ndranghete. Otpad koji se u velikoj mjeri prikupljao u gradovima i industrijskim postrojenjima jednostavno bi odvozili u napuštena tvornička skladišta. Transport smeća išao je preko nekih legalnih, ali i dijela fiktivnih firmi za zbrinjavanje otpada. Skladišta nekadašnjih tvornica u kojima su mafijaši odbacivali smeće – a radilo se o industrijskom, pa čak i o medicinskom otpadu – zatim su zatvarana. U nekim slučajevima vrata su im zavarivana i smeće je tako, potpuno nezakonito, bilo odloženo.

Naplaćivali su posao koji nije obavljen

Tvrtke koje su bile uključene u ovaj ilegalni odvoz smeća, pod izlikom da ga doista zbrinjavaju, uredno su naplaćivale svoje usluge. Sumnja se da je su u proteklih godinu dana nezakonito zaradili 1,7 milijuna eura.

Još jedna lokacija na koju je odbacivano prikupljeno smeće nalazila se u Termama Lamezia, mjestašcu gotovo na samom jugu Italije. Prema podacima GPS uređaja uz pomoć kojih su praćeni kamioni kojima je ova zločinačka grupa organizirala transport otpada, u posljednjih godinu dana do te je jame prevezeno oko 14 tisuća tona smeća. Ilegalno odlagalište naknadno je prekriveno. Dio prijevoza bio je deklariran kao legalni transport sasvim drugog tereta.

Tko su bili čelni ljudi ove kriminalne grupe?

Ovu skupinu vodio je izvjesni Angelo Romanello, 35-godišnjak iz Calabrije, poduzetnik, koji je vodio tvrtku Smr Ecologia. Ta tvrtka našla se u središtu istrage budući da je preko nje organiziran transport otpada i financiranje zločinačke grupe. Romanella se već istraživalo zbog kršenja zakona, a kada su mu prije nekoliko dana istražitelji ponovno došli na vrata, pokušao je pobjeći skokom s balkona.

U skupini osumnjičenih bila je i jedna stručnjakinja za ekologiju iz grada Como, Sara Costenaro, kći bivšeg načelnika obližnjeg Vertematea. Ona je svojim iskustvom pomagala mafijašima da fabriciraju dokumentaciju o zbrinjavanju otpada te da tako prikriju šverc i nezakonito odlaganje. Istovremeno je bila svjesna za koga točno i što radi. U ovaj lanac bile su još uključene i tvrtke Salcon Sas iz Coma, Tecnometal iz Trenta i Eco.Lo.Da. iz Termi Lamezia. Njima je, prema transportnoj dokumentaciji, bio namijenjen otpad što je prevožen sa sjevera zemlje.

Gdje je uopće završavao prikupljeni otpad?

Te firme nisu, međutim, imale nikakva postrojenja za oporabu otpada, niti posebne lokacije za njihovo zbrinjavanje, već su jednostavno smeće bacale u duboke jame koje su pripadnicima ‘Ndranghete bile poznate od ranije. U njima su prije skrivali oružje i drogu.

Istražitelji, dakle, sumnjaju da je ova skupina krijumčarila otpad s talijanskog sjevera na jug i tamo ga ilegalno odlagala, no s obzirom da je nekoliko ilegalnih skladišta izgorjelo na sjeveru zemlje, izgleda da je otpad dovožen i s juga na sjever te tamo odbacivan.

Ilegalna zarada uglavnom je s računa tvrtki, koje su korištene kao paravan za ovaj kriminalni biznis, podizana u gotovini ili isplaćivana preko kreditnih kartica talijanske pošte. Na taj način pokušalo se zavarati trag novca.

Što su istražitelji čuli u razgovorima mafijaša?

Prema tajno snimljenim razgovorima Romanello u ovom poslu nije imao nikakvih problema, sve je išlo vrlo glatko. Priznao je to i jednom od svojih suradnika, vlasniku tvrtke Smr Ecologia Matteu Molinariju. Prema dijelu transkripta njihovog razgovora što su ga objavili talijanski mediji Romanello je Molinariju rekao: “Ne, namam nikakvih problema. Pa imam tri tvrtke, Matteo”.

U tome mu je, prema sumnjama antimafijaškog tužiteljstva, pomagala upravo ekologinja Sara Costenaro. Ova 43-godišnja konzultantica bila je svjesna da radi nešto nezakonito. To je i priznala u jednom telefonskom razgovoru što su ga istražitelji snimili. Prijatelju je rekla kako nikada nema “regularne” klijente. Zatim mu je objasnila kako je nužno da ostvari dovoljne prihode kako bi mogla uzdržavati sebe i sina prije nego što završi u zatvoru.

Romanello je, pak, u dogovoru s njom planirao izvoz otpada i u inozemstvu, van granica Italije. Uz Hrvatsku, u razgovorima se spominju Njemačka, Tunis i Turska. Naime, nakon što je Kina 2017. smanjila uvozne kvote za plastiku, bilo je nužno pronaći alternativne rute. I Romanello ih je pronašao. Najkraća je bila sa sjevera Italije na jug te zemlje, ali evidentno traži i modalitete kako da smeće izveze u inozemstvo.

‘Može li i transport za Hrvatsku?’ ‘Može’

“Spalionica u Njemačkoj izravno u vagonima”, sugerira Romanello konzultantici. “Ok, ok”, uzvraća mu ona, “želim znati tvoje izlaze… možda neko odlaganje u Hrvatskoj bi ti moglo biti interesantno?” “Da, naravno”, spremno kaže Romanello. “To znači 55 eura više za transport”, objašnjava Sara Costenaro.

Zatim Maurizio Bova, Romanellov čovjek od povjerenja govori još jednom čovjeku iz kriminalnog lanca, Riccardu Minerbi: “Možemo imati pristup spalionici u Dusseldorf… neograničene količine…. po mom mišljenju trebamo ih tamo poslati željeznicom”. No, Minerba se ne slaže: “Da, da, ne, ne, željeznicom bi to uzelo previše vremena… počet ćemo kamionima, a poslije ćemo prijeći na željeznicu…”

Romanello je sada uhićen, a dio njegovih suradnika završio je u kućnom pritvoru. Istražitelji su najavili da će pokušati analizirati je li ova kriminalna grupa doista uspjela izvesti iz Italije dio otpada i ilegalno ga odbaciti u nekoj od zemalja koje se spominju u tajno snimljenim razgovorima i popratnoj dokumentaciji. Zato nije isključeno da će i hrvatske vlasti biti uključene u ovu istragu, koja još jednom pokazuje kako je mafiji smeće očito postalo jedan od najvrjednijih poslova.