Nekad je nužno odabrati stranu

Trese li Hrvatsku i BiH zbilja golema špijunska afera? Izvukli smo sve što se dosad zna

Iz BiH dolaze optužbe i zahtjevi za temeljitom istragom, dok hrvatske institucije kategorički poriču bilo kakvu upletenost u špijunsku aferu

Potencijalna špijunska afera koja trese Hrvatsku i BiH u medijima se pojavila jučer popodne, a o njoj je izašlo toliko toga da je teško shvatiti što se točno događa. Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić optužio je hrvatske obavještajce da su bili uključeni u tajnu operaciju čiji je cilj bio pokazati da u BiH djeluju naoružane skupine radikalnih islamista-selefija. To je pak, prema njemu, trebalo dati opravdanje ranijim izjavama hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović o tisućama islamističkih ekstremista u BiH koji su prijetnja sigurnosti cijele regije.

Nakon toga počela su se redati optužbe, prijetnje privatnim tužbama, oštri demantiji i poricanja, izvlače se stare izjave i najavljuju istrage. Nedostaju još samo čvrsti dokazi koji bi potkrijepili optužbe nekih medija i dužnosnika iz susjedstva o hrvatskim tajnim službama koje za račun predsjednice pokušavaju stvoriti dojam da je BiH rasadnik terorista. Kroz sedam točaka pokušali smo sažeti i objasniti cijelu priču.

1. Kako je cijela priča počela?

Priča koja bi mogla ispasti vrlo ozbiljna špijunska afera zakotrljala se jučer popodne, kad da je portal Žurnal objavio tekst u kojem opisuje kako su hrvatski obavještajci pod prijetnjama navodili neke državljane BiH da u mesdžide (islamske bogomolje) u toj zemlji donose oružje, što bi potom bilo prijavljeno policiji. Takve priče bi navodno poslužile kao potpora tvrdnjama o opasnostima od radikalnih islamista, odnosno potvrda tvrdnji hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović da je „BIH leglo terorizma“.

Žurnal je naveo kako su u navodnu operaciju umiješani generalni konzuli Hrvatske u Tuzli Ivan Bandić te zamjenik ministra sigurnosti Mijo Krešić, kadar HDZ BiH, čijih su se izjava o brojnim zajednicama radikalnih islamista u BiH, koje navodno okupljaju na tisuće članova, prisjetili u tekstu. Tamo se raspravlja i o ulozi novinara Radio-televizije Republike Srpske Mate Đakovića, koji slovi kao osoba bliska predsjedatelju Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku. On je opisan kao osoba koja je pri tom bila svojevrsna veza s vlastima RS kojima je također stalo do toga da eksploatiraju teze o opasnosti od radikalnih islamista u BiH. Đaković je navodno posredovao u tome da osobe koje bi vrbovali hrvatski obavještajci na teritoriju RS preuzmu pakete s oružjem.

2. S kakvim je optužbama izašao ministar Mektić?

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić je kasnije jučer rekao kako ima saznanja o tome što je pisao Žurnal, uključujući i navodnu umiješanost konzula Bandića i novinara Đakovića. “Unazad nekoliko godina smo zadokumentirali, odnosno došli do saznanja da hrvatska služba radi na vrbovanju naših državljana. Tu je u BiH angažiran hrvatski konzul u Tuzli Ivan Bandić te još određeni broj osoba koje su pokušale iskombinirati jednu obavještajnu operaciju vezano za naoružavanje selefija ovdje”, izjavio je Mektić, piše sarajevski portal Faktor.

„To smo pratili jedno duže vremensko razdoblje te prozreli tu namjeru. Spriječili smo da se ona realizira. Ovdje je bio uključen novinar Mato Đaković, koji je čak za obavljanje tih poslova koristio diplomatsko vozilo Ivana Bandića”, izjavio je ministar sigurnosti BiH, dodajući kako je cilj cijele obavještajne operacije bio “brutalno diskreditirati BiH” i dokazati tvrdnje hrvatske predsjednice da je BiH zemlja u kojoj postoje teroristički logori.

3. Što kažu ljudi navodno upetljani u aferu?

Novinar Mate Đaković, koji je u špijunskoj akciji navodno bio veza s vlastima RS-a, a operativna dužnost mu je bila, opet navodno, osigurati da vrbovani selefije na teritoriju RS-a preuzmu pakete s oružjem, danas je odbacio sve optužbe. Najavio je tužbe protiv portala Žurnal i Dragana Mektića koji su cijelu priču pustili u javnost. On, kaže, nema veze ni s čim, a to što je snimljen u autu konzula Bandića objašnjava time što je vozilo od Bandića kupio s diplomatskim tablicama. Auto je, kaže, u međuvremenu prebacio na sebe pa ni tih tablica više nema.

Zamjenik ministra sigurnosti Mijo Krešić, kojeg se također povezuje s ovom pričom, poznat je po intervju koji je za Hrvatski Medijski Servis dao o temi radikalizacije i borbi protiv terorizma, u kojem je rekao da su “vehabijske zajednice u BiH mnogobrojne, umrežene, s tisućama članova i sljedbenika”. Krešić je danas reagirao na optužbe Žurnala, koje je nazvao “gnusnim lažima” i “konstrukcijama paraobavještajnog podzemlja”, kojima ga se želi kompromitirati. Izjavio je i da je riječ o pokušaju skretanja pažnje s borbe protiv ekstremizma i kriminala te je najavio da će tužiti one koji su “iskonstruirali ovakve gnusne laži i plasirali ih u javnost“, javlja portal Face.ba.

4. Što istražuje Tužiteljstvo BiH?

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine danas je potvrdilo da otvaraju istragu o medijskim navodima da su obavještajci iz Hrvatske u BiH provodili akciju čiji je cilj bio dokazati postojanje naoružanih islamističkih skupina u toj zemlji. „U Tužiteljstvu BiH formiran je predmet za kojega je zadužen tužitelj Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju i on će poduzeti žurne aktivnosti kako bi se utvrdile sve okolnosti i navodi izneseni u medijima i koji se odnose na navodno vrbovanje pripadnika selefijskog pokreta za krijumčarenje naoružanja u BiH”, stoji u priopćenju Tužiteljstva BiH.

U sklopu istrage planiraju ispitati sve osobe koje su o tim aktivnostima javno govorile, kazali su iz Tužiteljstva. Naglasili su da o tim aktivnostima „tužiteljstvo nije informirano niti su dešavanja prijavljena Tužiteljstvu BiH”. Posebno je istaknuto da će Tužilaštvo razgovarati i s ministrom Mektićem.

5. Što kaže SOA?

Danas se o svemu oglasila i Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) Repubike Hrvatske, koja, naravno, žestoko poriče svoju umiješanost u nekakve špijunske operacije u BiH. Zahtijevaju da se bosanskohercegovačka sigurnosno-obavještajna službe OSA izjasni o medijskim navodima u kojima se tvrdi suprotno.

Konkretno, SOA kaže ovako: „Poštovani, kao neistinite i zlonamjerne odbacujemo navode da je SOA pokušala angažirati pripadnike selefijskog pokreta da prenose oružje i eksploziv u Bosni i Hercegovini (BiH), čime se ujedno i Republika Hrvatska optužuje za potpomaganje terorizma.” U nastavku priopćenja SOA borbu protiv terorizma navodi kao svoju temeljnu aktivnost i izražava brigu za sigurnost BiH, pa u to ime od kolega iz OSA-e traže službeno očitovanje o „neistinitim navodima”. Kažu da će o svemu obavijestiti međunarodne partnere.

6. Što na sve kažu hrvatski i bosanski HDZ-ovci?

Hrvatski premijer Andrej Plenković, koji se trenutno nalazi u Neumu, navodnu je aferu proglasio besmislicom. “Riječ je o kreativnoj manipulaciji. SOA je već dala priopćenje i u cijelosti odbacila te insinuacije. To je jedna besmislica koju u cijelosti odbacujem“, rekao je Plenković. Po njegovim riječima, još su veća besmislica tvrdnje da su i hrvatski diplomatski predstavnici bili uključeni u navodnu špijunsku aferu. “Involviranje hrvatskih diplomatskih predstavnika je još veći nonsens. Oni su tu da rade svoj posao, a ne da se bave bilo čim drugim. Odbacujem obje te teze”, zaključio je hrvatski premijer.

Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović je aferu, u koju je navodno uključen i visoki dužnosnik njegove stranke Mijo Krešić, proglasio djelovanjem parastruktura u BiH. Najavio je pokretanje istrage.
“Ovo vrijeđa zdravu pamet, kao što vrijeđa i interpretiranje događanja u parlamentu vezano za osudu okupljanja četnika u Višegradu. Sve se to radi jer se nalazimo u stanju u kojem jesmo, skreće se pažnja s ključnih tema”, rekao je Čović. Dodao je kako brojna događanja ustvari pokazuju da u BiH djeluju brojne nezakonite strukture.

7. Kao je predsjednica započela cijelu priču?

I Stranka demokratske akcije (SDA), koja je na vlasti u Bosni i Hercegovini, danas je komentirala navodnu obavještajnu akciju. Iz SDA su zaprepašteni i traže hitnu reakciju ministarstva vanjskih poslova svoje zemlje, ali i podsjećaju na riječi hrvatske predsjednice koje je govorila o islamistima u susjedstvu. “Opetovane izjave predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović o desetinama tisuća ekstremista u BiH, koje su zatim praćene protuzakonitim aktivnostima konzularnog predstavništva te zemlje u Tuzli, ukazuju na koordiniranu akciju pojedinih tijela Republike Hrvatske s ciljem napada na ugled Bosne i Hercegovine i njenih institucija i građana, a posebice Bošnjaka”, stoji u priopćenju.

SDA se referira na izjave hrvatske predsjednice koja se još 2016. godine baš s ministrom Mektićem uplela u polemiku o sigurnosnoj situaciji u BiH. Predsjednica je tada kazala kako se treba suočiti s činjenicom da se iz tzv. Islamske države u BiH vraćaju tisuće boraca te da se ne može zanemariti niti ”utjecaj nekih drugih država” na BiH. Naglasila je da želi apsolutnu sigurnost uz granice Republike Hrvatske, i pozvala se na činjenicu da je hrvatska jedan od jamaca Daytonskog mirovnog sporazuma.

Danas se oglasila i Ivana Crnić, glasnogovornica Ureda predsjednice, koja kaže kako Grabar Kitarović nema namjeru uopće komentirati ove “zlonamjerne, potpuno neutemeljene i politikantske konstrukcije”. Sve priče o hrvatskoj umiješanosti u tajne operacije u BiH kategorički je odbacilo i hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova.