Trgovci na Telegramu govore o zabrani rada nedjeljom; oni koji je hrabro podržavaju ipak ne bi sami zatvorili

Provjerili smo što o Vladinoj inicijativi kažu trgovci, koji oko ovog pitanja nisu potpuno jedinstveni

Zabrana rada nedjeljom koja je predstavljena kao privremena epidemiološka mjera zapravo je, kako se sada i potvrdilo, generalna proba za trajno ograničenje rada tim danom. Prema posljednjim izjavama ministra gospodarstva Darka Horvata ići će se u smjeru da se dozvoli rad 14 nedjelja godišnje i to zato što su na temelju nekih svojih analiza, koje za sada nisu predočene javnosti, procijenili da ih je toliko profitabilnih. S obzirom na to da je Sabor raspušten, takav zakon moći će biti izglasan tek nakon izbora, pa je jasno da bi ta tema HDZ-u trebala služiti za prikupljanje glasova.

Trgovci oko ovog pitanja nisu potpuno jedinstveni, pa su prije nekoliko dana iz Pevexa poručili da podržavaju zabranu rada nedjeljom. S druge strane, trgovci koji se protive zabrani rada, smatraju da bi ona ugrozila ekonomski rast i da bi zbog nje moglo ostati bez posla više tisuća ljudi, i to u vrijeme kada Vlada sama prognozira pad BDP-a od preko 9 posto.

‘Ovo očito nije gospodarska tema’

Slobodan Školnik, predsjednik Uprave Emmezete, smatra da se odluka o ograničenju rada nedjeljom ne bazira na ekonomskoj logici. “To očito nije gospodarska tema. Ako netko misli da je to gospodarska tema mislim da je u zabludi. Ako zabranu nedjeljom gledamo kroz gospodarsku prizmu, onda ona nema nikakvog smisla. Pogotovo nema nikakvog smisla ako uzmemo u obzir da Vlada sama procjenjuje da ćemo imati pad BDP-a od 9,4 posto”, kaže Školnik.

“Mi smo zemlja koja se bori da se odlijepi od začelja Europske unije i bilo kakva mjera koja sputava gospodarski rast je besmislena. Trgovina je gospodarska grana koja najnormalnije funkcionira i nema nikakve potrebe za intervencijama, a ako se krene u bilo kakve intervencije koje idu u smjeru ograničenja gospodarske aktivnosti, onda će se dogoditi ono što se već dogodilo u drugim zemljama – imat ćemo pad ukupnog volumena trgovine i negativan utjecaj na BDP. Da bi se to znalo nisu potrebne nikakve analize”, kaže Školnik.

Komentirao je i trgovce koji pozdravljaju zabranu rada nedjeljom. “Pa ako netko tako odluči, ne mora uopće raditi, može ugasiti poslovanje što se mene tiče. I mi imamo jedan centar koji i inače nedjeljom ne radi, jer na tom području nema potrebe da budemo otvoreni.” Što se tiče Horvatove analize koja pokazuje da ima 14 profitabilnih nedjelja, Školnik kaže da se Ministarstvo gospodarstva ne bi trebalo baviti takvim stvarima. “Pa nismo u Sjevernoj Koreji da Ministarstvo gospodarstva određuje što je profitabilno, a što nije. Nije to smisao njihovog postojanja”, zaključuje Školnik.

Analiza koja pokazuje da je nalošiji promet ponedjeljkom

Denis Čupić, direktor F.O. Grupe koja upravlja trgovačkim centrom Westgate u Zaprešiću, predočio nam je brojke iz analize koja je izrađena na prošlogodišnjim podacima osam trgovačkih centara u Zagrebu, Zadru, Splitu, Osijeku, Rijeci, Slavonskom Brodu i Varaždinu, a koja govori kako je posjet nedjeljom 20,52 posto tjednih posjeta što adekvatno prati i promet od 20,9 posto tjednog prometa koji se u takvim trgovačkim objektima ostvari nedjeljom. Podaci o prometu se odnose na format trgovine od 500 kvadrata, prosječno godišnje, po danima u tjednu. Kao što je vidljivo iz tablice, najmanji broj posjeta i najlošiji promet je ponedjeljkom.

posjećenost trgovina

Čupić kaže da će nakon zatvaranja zbog epidemije, zabrana rada nedjeljom imati dodatni negativan efekt na oporavak sektora trgovine, pogotovo kada su u pitanju trgovački centri. “Smanjuje prihode, adekvatno tome i prihode državnog proračuna iz PDV-a, direktno uzrokuje višak radne snage od 15 posto kod niza subjekata koji posluju u trgovačkim centrima kao i kod samostojeće trgovine koja radi nedjeljom te je procjena da će se unutar nekoliko tjedana pojaviti višak od preko 15.000 radnika u ovom sektoru”, kaže Čupić.

Naglašava kako regulacija rada nedjeljom mora biti tema radnog zakonodavstva, jednakomjerna za sve sektore. “I mora osigurati da niti jedan dio sektora trgovine ne trpi dodatne gubitke i opterećenja. Bilo kakve izmjene regulacije moraju biti rezultat redovnih zakonskih procesa s jasnim analizama, argumentima te kompenzacijskim mjerama”, kaže Čupić.

Što kažu u Pevexu koji podržava zabranu?

S druge strane, trgovački lanac Pevex podržao je zabranu rada nedjeljom pritom se pozivajući na Austriju, gdje također postoje slična ograničenja, kao i na svoje interno istraživanje prema kojem radnici ne bi radili nedjeljom ni za 100 posto veću plaću. “Znači mi želimo da se nedjeljama uopće ne radi, kako bi se radnici mogli potpuno posvetiti svojim obiteljima. No pozdravljamo bilo kakvu regulaciju tog pitanja, čak i ovo ograničeno rješenje. Barem da se nešto napravi i poduzme u svrhu povećanja zadovoljstva hrvatskih radnika jer je vrijeme da se uključe svi zajedno u pokušaj zaustavljanja odlaska radništva iz Hrvatske, a koje je alarmantno”, kažu iz Pevexa.

Pozivaju se na podatke Europske komisije iz 2019. godine, prema kojima su dijelovi kontinentalne Hrvatske, a pogotovo istočne županije, izgubile 25 posto rezidentnog stanovništva, što je, kažu, katastrofa. “Prema našem internom ispitivanju, tijekom probnog perioda neradne nedjelje zbog pandemije – radnici su znatno zadovoljniji kada ne moraju raditi nedjeljom, a odlučili bi se da ne rade taj dan čak i kada bi im bio 100 posto više plaćen”, stoji u odgovoru Pevexa.

S obzirom na to da smatraju da bi bilo bolje da se nedjeljom ne radi, upitali smo ih namjeravaju li samoinicijativno ukinuti rad nedjeljom, na što su nam odgovorili da razmišljaju o tome, ali da odluka još nije donesena. “Trenutno radimo izračune i projekcije jer ne poslujemo u svim gradovima i u naših 25 trgovačkih centara diljem Hrvatske s istim intenzitetom u iste dane. Naravno da bi htjeli da pravila vrijede za sve isto jer mi smo obavezni i po tom pitanju našim radnicima, koji se s konkurencijom natječu na tržištu, da imaju iste uvjete tržišne utakmice.”