Tri udruge idući tjedan podižu tužbe protiv Grada Zagreba zbog ukidanja mjere roditelj-odgojitelj

Željka Markić tvrdi kako je gradonačelnik Tomašević ovom odlukom prekršio Ustav i zakone

04.03.2019., Zagreb - U hotelu Esplanade odrzana je konferencija "Hrvatska kakvu trebamo - dvije godine poslije" u organizaciji Vecernjeg lista. Panel "Politicki sustav". Zeljka Markic. 
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Udruge U ime obitelji, Hrvatska udruga roditelja odgojitelja i inicijativa U djeci je budućnost najavile su da će idući tjedan podnijeti tri tužbe Visokom upravnom sudu zbog ukidanja mjere roditelj-odgojitelj. Naime, još uoči Božića te su udruge podnijele i zahtjev Ministarstvu uprave za inspekcijski nadzor zakonitosti odluke o ukidanju mjere, no sada su se požalili da je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica njihov zahtjev prebacio Uredu za demografiju pa pokreću i tužbe, javlja N1 .

Istovremeno, iz udruga su danas poručili kako zbog svega ipak neće podizati šator pred Gradskom upravom. Podsjetimo, na konferenciji za medije uoči Božića izvršna direktorica U ime obitelji Željka Markić kazala je kako je Tomislav Tomašević svojom odlukom prekršio Ustav i zakone “vjerojatno nadajući se da će procesi na sudu i reagiranje institucija trajati jako dugo “.

“Ako se oko ovog ne potrudi Ministarstvo da ovdje provede zakon i štiti hrvatske građane koji se brinu o 20.000 djece, onda ne znam oko čega će se itko u Hrvatskoj potruditi da se provodi zakon i da se držimo Ustava”, kazala je Markić tada.

Prekršen sklopljeni ugovor

Članica Upravnog odbora UiO Natalija Kanački tada je rekla kako su ih državne institucije dužne zaštititi od samovolje lokalne uprave koja im nanosi ogromnu štetu, ukidajući povratno ugovor koji je Grad sklopio s više od 5800 korisnika mjere, i to nakon što su roditelji odgojitelji ispunili svoje ugovorne uvjete.

Odvjetnik Karlo Novosel podsjetio je da su djeca, očevi i majke osobe koje su pod posebnom zaštitom Ustava, ističući da Ustav, Zakon o općem upravnom postupku i Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi brane povratno, odnosno retroaktivno djelovanje općih akata i podzakonskih propisa, zbog čega traže poštivanje stečenih prava.

‘Mjera je uspješna’

Predsjednica Hrvatske udruge roditelja odgojitelja Ana Marija Berbić Lacko tada je istaknula da je Grad definirao uvjete kojih su se roditelji odgojitelji pridržavali, a koji su uključivali prebivalište u Zagrebu od minimalno pet godina, najmanje troje djece koja ne smiju biti upisana u vrtić, a roditelji nisu smjeli biti zaposleni.

Napomenula je da je oko 50 posto korisnika mjere u ovih pet godina dobilo barem još jedno dijete, što je pokazatelj da je mjera uspješna, a 6000 njihove djece je vrtićke dobi te su tako omogućili djeci zaposlenih roditelja da dobiju svoje mjesto u gradskim vrtićima. “Ne vidimo koji je motiv za revidiranje, odnosno ukidanje stečenih prava”, poručila je Berbić Lacko.