Trojicu Hrvata uhitili na srbijanskoj granici jer su u Audiju prevozili radioaktivni gromobran

Senzori na graničnom prijelazu Bezdan-Batina su poludjeli

12.03.2020., Batina - Zatvoren granicni prijelaz Batina-Bezdan jer je do zatvaranja prvo doslo sa strane Srbije. rPhoto: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Na graničnom prijelazu Bezdan-Batina, najsjevernijem između Srbije i Hrvatske, u subotu oko 20:30 sati detektirana je opasna razina radijacije u jednom automobilu. Prisutnost radioaktivnih materijala zabilježili su senzori postavljeni na prijelazu sa srbijanske strane, javlja somborski portal SOinfo.org.

Prema neslužbenim informacijama, senzori su se oglasili upozoravajući na visoku razinu zračenja i “ozbiljne količine” radioaktivnog materijala u putničkom vozilu stranih registracijskih oznaka. Na licu mjesta su uhićeni vozač i dva suputnika, svi hrvatski državljani.

Službenici moraju baciti radnu odjeću

Također, portal SOinfo.org javlja da je i u pograničnoj zoni detektirano ozbiljno zračenje. Neslužbeno, policijskim i carinskim službenicima koji su bili u smjeni taj dan naloženo je da se riješe radnih uniformi i da se odazovu provjerama zdravstvenog stanja. Vozilo marke Audi i radioaktivni materijal su 24 sata bili locirani u blizini graničnog prijelaza.

Na prijelaz je po prijavi incidenta stigla dežurna ekipa iz Instituta za nuklearne znanosti “Vinča” koja je potvrdila prisustvo radioaktivnih elemenata u vozilu.

Blic javlja da je prilikom pretrage vozila u vlasništvu hrvatskog državljanina L.M (1974.) u rezervnom kotaču u prtljažniku pronađena glava gromobrana.

Očekuje ih saslušanje u Somboru

RTS pak javlja da su trojica hrvatskih državljana osumnjičena za kazneno djelo unošenja opasnih materija u Srbiju te nedozvoljeno prerađivanje, odlaganje i skladištenje opasnih materija. Određeno im je zadržavanje, a očekuje se njihovo saslušanje u Osnovnom javnom tužiteljstvu u Somboru.

I RTS u svojem izvještaju spominje pronalazak glave gromobrana. Na službenim stranicama Fonda za razgradnju Nuklearne elektrane Krško navodi se da su stari gromobrani znali sadržavati radioaktivne izotope.

“U gromobranima najzastupljeniji radioaktivni izvori bili su kobalt-60, europij-152 i europij-154. Oko posude u kojoj se nalazi izvor ionizirajućeg zračenja dolazi do ionizacije zraka iznad gromobrana, čime se povećava vodljivost zraka, te dolazi do usmjeravanja i pražnjenja atmosferskog elektriciteta na željenom mjestu. Ionizirajuće polje radioaktivnog gromobrana prostire se u promjeru od 300 metara iznad gromobrana, a kako ima oblik stošca okrenutog prema gore ne djeluje na prizemne slojeve. Ukoliko bi došlo do oštećivanja komora s radioaktivnim izotopima u gromobranima, dolazilo bi do nekontroliranog širenja ionizirajućeg zračenja, te su iz tog razloga povučeni iz uporabe”, objašnjava se na stranici.