Trump baš nije briljirao sa svojom deklaracijom za zabranu pobačaja: potpisala ju je svega 31 država

Uglavnom se radi o neliberalnim ili autoritarnim vladama

US President Donald Trump listens to a speaker during the daily briefing on the novel coronavirus, which causes COVID-19, in the Brady Briefing Room of the White House on April 23, 2020, in Washington, DC. (Photo by MANDEL NGAN / AFP)
FOTO: AFP

Pompozno najavljivanu Ženevsku deklaraciju o konsenzusu, zapravo dokument u kojemu se traži zabrana pobačaja koju je inicirao američki predsjednik Donald Trump, unatoč svim njegovim naporima, potpisala je svega 31 država. Da stvar za Trumpa bude gora Deklaraciju je podržalo dvadeset država u kojima je, prema indeksu koji je objavilo Sveučilište Georgetown, položaj žena najgori na svijetu.

Riječ je uglavnom o neliberalnim ili autoritarnim vladama, koje svijet osuđuje zbog kršenja osnovnih ljudskih prava i gdje su žene potpuno obespravljene ili u podređenom položaju. Tu Deklaraciju potpisale su među ostalima, Saudijska Arabija, Bahrein, Bjelorusija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Irak, Sudan, Južni Sudan, Libija…

Deklaraciju podržale Poljska i Mađarska

Glavnu potporu prikupljanju glasova za Deklaraciju SAD-u su pružili Brazil, Egipat, Mađarska, Indonezija i Uganda. Niti jedna od zemalja koje se nalaze na prvih dvadeset mjesta po kvaliteti i položaju života u svijetu, po indeksu Sveučilišta Georgetown, nije potpisala tu Deklaraciju, osim, dakako, SAD-a, koji se nalazi na 19. mjestu.

Poljska je doslovce posljednji dan potpisala Deklaraciju nakon što je ustavni sud u četvrtak odobrio zabranu pobačaja čak i kad je utvrđeno da plod pati od velikih deformiteta. Tako su Poljska, Mađarska i Bjelorusija jedine europske zemlje koje su potpisale Deklaraciju.

Pompeo dobio zadatak, pa podbacio

Premda je državni tajnik Pompeo, koji je vodio kampanju, uložio goleme napore kako bi prikupio što više potpisa, od 2019. kad je 25 zemalja potpisalo slične izjave, taj je broj narastao na svega 31. Valjda je i to jedan od razloga zašto je nedavno Trump proglasio Pompea svojim velikim razočarenjem.

Gillian Kane, viša savjetnica za politiku Ipasa, međunarodne organizacije koja zagovara siguran pristup pobačaju, objavila je kako SAD nisu uspjele postići konsenzus niti su izgradile ozbiljnu koaliciju. “Čak 193 države članice su UN-a, a Bijela kuća pridobila ih je sva 31. Ovo je strašna predstava i neuspjeh američke diplomacije. ”

Podrivanje Opće deklaracije o ljudskim pravima

Američki senator Ben Cardin, stariji član Senatskog odbora za vanjske odnose i specijalni predstavnik za antisemitizam, rasizam i netoleranciju za Parlamentarnu skupštinu Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), ocijenio je da Trumpova Deklaracija podriva Opću deklaraciju o ljudskim pravima te je tako lišio temeljnih prava milijuna žena.

“Uznemirava me odluka Trumpove administracije da potpiše deklaraciju koja podržava ograničavanje pobačaja i istospolnih brakova. Deklaracija o Ženevskom konsenzusu pokušava potkopati temeljne sporazume o ljudskim pravima i ženskom zdravlju i reproduktivnim pravima ovdje kod kuće i širom svijeta. Srećom, istospolni brakovi i pobačaji i dalje su legalni u SAD. Unatoč naporima Bijele kuće, LGBT prava i ženska prava uvijek će biti ljudska prava. ”

Poziv na nepoštivanje Deklaracije

Tarah Demant, direktorica programa za rod, seksualnost i identitet u Amnesty International USA, istaknula je kako je potpisivanje Deklaracije “divovski korak unatrag za SAD koje se pridružuju popisu zemalja koje ugrožavaju zdravlje i živote ljudi. Svaka žena ili djevojka koja može zatrudnjeti ima ljudsko pravo na pobačaj. Točka. Ovdje se radi o ljudima koji žive punim svojim životom, a ne životima koje im je vlada propisala. Svaka osoba ima pravo na svoju osobnu i tjelesnu autonomiju, unatoč tome što ova vlada želi drugačije propisati.”

Amnesty International USA pozvao je Ministarstvo zdravstva i socijalne službe da ne provode odredbe Deklaracije. Amnesty International priznaje pobačaj kao pravo svake djevojke ili žene, a to stajalište temelji se na međunarodnim zakonima i standardima o ljudskim pravima te na činjenici da odluke o trudnoći i pobačaju izravno utječu na čitav spektar ljudskih prava trudnica.

Pompeo: SAD brane dostojanstvo ljudskog života

Mike Pompeo kazao je kako je potpisivanje Deklaracije povijesni trenutak u nastojanjima da se zabrani pobačaj. “Pod vodstvom predsjednika Trumpa, SAD su branile dostojanstvo ljudskog života svugdje i uvijek. Učinio je to kao nijedan drugi predsjednik u povijesti. U inozemstvu smo uspostavili neviđenu obranu nerođenih”, zaključio je ponosno Pompeo.

U Deklaraciji stoji kako potpisnici “potvrđuju da ne postoji međunarodno pravo na pobačaj, niti je bilo kakva međunarodna obveza da države financiraju ili omogućuju pobačaj.” Također se u stilu “pro-family” jezika, kaže da se podupire “uloga obitelji kao temeljne za društvo i kao izvor zdravlja, podrške i njege ”što je u prošlosti bilo povezano s protivljenjem homoseksualnim brakovima i LGBT pravima.