Trump evidentno ne namjerava priznati poraz. Evo podsjetnika kako su to radili njegovi prethodnici, sa stilom

Od George W.H. Busha do Hillary Clinton, donosimo govore bivših predsjedničkih kandidata koji su izgubili izbore

US President Donald Trump leaves after speaking during a Make America Great Again rally at Miami-Opa Locka Executive Airport in Opa Locka, Florida on November 2, 2020. (Photo by Brendan Smialowski / AFP) / “The erroneous mention[s] appearing in the metadata of this photo by Brendan Smialowski has been modified in AFP systems in the following manner: [Miami-Opa Locka Executive airport] instead of [Fayetteville Regional airport]. Please immediately remove the erroneous mention[s] from all your online services and delete it (them) from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it (them) to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.”
FOTO: AFP

Dok američki predsjednik Donald Trump nastavlja s optužbama o navodnoj izbornoj prijevari, vodeći američki mediji još su u subotu proglasili Joea Bidena izabranim predsjednikom, procijenivši da je prednost koju demokratski kandidat ima pred republikancem nedostižna.

Vijest da je Biden osigurao više od 270 elektorskih glasova Trumpa je zatekla na golf terenu. Još uvijek aktualni predsjednik SAD-a vikend je tako proveo igrajući golf, dok su u isto vrijeme iz njegovog izbornog stožera objašnjavali da su izbori daleko od toga da budu gotovi.

Donald Trump zasad ne djeluje kao da će tako skoro priznati poraz – takav je ishod, kako smo već pisali, odlučio osporavati i pravnim putem – pa se mediji i ljudi na društvenim mrežama sve više podsjećaju kako je to bilo prije Trumpa; kako su se, sa stilom, gubitnici izbora, bez obzira na stranačke boje, obraćali američkoj javnosti.

Narod se izjasnio

Ta vrsta postizbornog istupa nije zakonska obaveza. Radi se o dobrom običaju, tradiciji koja se u Americi održava već desetljećima i koja, pogotovo u vremenima dubokih podjela među biračima, može biti itekako korisna.

Jedan od govora koji se posljednjih dana često spominje održao je George W.H. Bush kada je 1992. godine izgubio od Billa Clintona. „Narod je rekao svoje i mi poštujemo veličanstvenost demokratskog sustava“, obratio se Bush stariji svojim pristašama koji su njegov govor pratili uzvicima i pljeskom.

Kazao im je da je upravo zvao Clintona i čestitao mu te je obećao da će učiniti sve da primopredaja vlasti prođe glatko. „Amerika uvijek mora biti na prvom mjestu“, poručio je 1992. Bush stariji koji je izbore izgubio nakon jednog mandata.

Zemlja koju volimo

Prije 12 godina, pak, novi je predsjednik postao Barack Obama koji je pobijedio republikanskog kandidata, sada pokojnog Johna McCaina. U svom govoru McCain je tada također najprije spomenuo da su se američki građani izjasnili te dodao da je upravo čestitao Obami što je postao predsjednik „zemlje koju obojica volimo“.

One koji su ga podržali, sentor McCain je pozvao da pokažu dobru volju prema budućem predsjedniku, a sam mu je u govoru obećao da će učiniti sve što može kako bi mu pomogao u nastojanjima da vodi SAD kroz izazove koji ih očekuju. Četiri godine kasnije Obama je pobijedio i republikanskog kandidata Mitta Romneya.

Kritika senatora

Romney se u Bostonu obratio svojim pristašama i mada je ton njegovog govora bio mrvicu borbeniji, čestitao je pobjedniku i priznao poraz. „Ovi izbori su gotovi, ali naša načela i dalje žive“, kazao je, među ostalim. Prije tri dana republikanski senator oglasio se i oko aktualnih izbora, s oštrom kritikom upućenom predsjedniku Trumpu.

„U krivu je kad kaže da su izbori namješteni, korumpirani i ukradeni – time šteti težnji za slobodom ovdje i u svijetu, potkopava institucije koje su u temeljima države i nepromišljeno potiče destruktivne i opasne strasti“, kazao je Romney koji se kao senator često sukobljavao s Trumpom, glasao za njegov opoziv te objavio da ga neće podržati na izborima.

Slučaj iz 2000-te

Kada je, pak, Trump 2016. godine pobijedio, red je bio na Hillary Clinton da prizna poraz: čestitala je Donaldu Trumpu i poželjela mu da bude “uspješan predsjednik za sve Amerikance”. U američku demokraciju, dodala je, ugrađena je princip mirne tranzicije vlasti. “Mi to ne samo da poštujemo, mi to cijenimo”, poručila je prije četiri godine Hillary Clinton.

Jedna od napetijih predsjedničkih izbornih utrka održana je 2000. godine kada se u ishod morao uplesti i Vrhovni sud, a na pobjednika se čekalo 35 dana. Mediji su tada pisali da je Al Gore već bio nazvao protukandidata Georgea W. Busha da mu čestita, ali nakon što je utrka na Floridi postala vrlo, vrlo tijesna, nazvao je opet da povuče svoju izjavu.

Sredinom prosinca zvao ga je još jednom: “Prije nekoliko trenutaka razgovarao sam s Georgeom W. Bushom i čestitao mu što je postao 43. predsjednik Sjedinjenih Država. I obećao sam mu da ga ovaj put neću nazvati ponovno“, našalio se Gore na svoj račun u govoru u kojem je na kraju priznao poraz.