Propao dogovor Trumpa i Kim Jong Una

Sjeverna Koreja tražila je ukidanje sankcija, Trump nije htio pristati

Iako je svijet s velikim zanimanjem pa i optimizmom čekao rezultate razgovora između američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una u Hanoiju, posve neočekivano dogodio se dramatičan zaokret: razgovori su iznenada prekinuti te će po svemu sudeći završiti ranije nego što se očekivalo.

Premda je glasnogovornica Bijele kuće Sarah Sanders kazala novinarima u četvrtak ujutro po europskom vremenu da “pregovori još uvijek traju”, Trump i Kim nisu došli na predviđeni zajednički ručak. Osim otkazanog ručka može se dogoditi da ne bude ni planirane svečanosti zajedničkog potpisivanja završnog dokumenta. Umjesto toga Trump je sazvao konferenciju za medije dva sata ranije od planiranog.

Tražili su ukidanje sankcija, Trump nije pristao

Na konferenciji je Trump uvjeravao novinare kako je i dalje u dobrim odnosima s sjevernokorejskim liderom. Kaže da su proveli “produktivno vrijeme” i da su “održali dobre sastanke”, ali da on nije mislio da je pametno nešto potpisati. Rekao je da je Kim Jung un „zanimljiv tip s kojim ima sjajan odnos”. No, problem je očito bio u tome što je tražio da im SAD povuče sankcije.

“Željeli su da sankcije budu u potpunosti ukinute, ali nismo na to mogli pristati. Radit ćemo na tome i dalje. Sve sankcije ostaju. Jako sam dobar prijatelj s Kimom i Sjevernom Korejom, oni imaju mnogo potencijala”, pokušao je objasniti što se dogodilo na sastanku. “Što se tiče ovog summita, odlučili smo otići”, rekao je. Trump je dodao da je sjevernokorejski predsjednik obećao da neće izvoditi nuklearne pokuse.

Nakon Trumpa, novinarima se obratio i američki državni tajnik Mike Pompeo, koji je rekao da Kim nije bio spreman prihvatiti američke zahtjeve. „Zatražili smo da učini više, ali nije bio spreman na to. No, ja sam i dalje optimističan”, rekao je Pompeo. „Ako nastavimo raditi danas i u tjednima koji predstoje, mislim da možemo ostvariti napredak – možemo postići ono što svijet želi, a to je denuklearizacija Sjeverne Koreje i smanjivanje rizika za američki narod i sve ljude na svijetu.”

Izgledalo je kao da pregovori idu u dobrom smjeru

Inače, prije prekida pregovora Kim Jong-un je na pitanje novinara je li voljan napraviti konkretne korake u procesu denuklearizacije odgovorio kako “”upravo o tome sada razgovaramo” dodajući da je njegova nazočnost na summitu pokazala da je načelno spreman za potpisivanje takvog dokumenta.

Trump je na to odmah reagirao te kazao novinarima da je “to je možda najbolji odgovor koji ste ikada čuli”, zaključivši kako su njih dvojica imali vrlo produktivne razgovore. Pri tomu je istaknuo kako je njihov odnos bolji nego ikada prije. Kad je Kim kazao novinarima kako bi SAD mogle otvoriti ured za vezu u Sjevernoj Koreji, Trump je odgovorio: “Mislim da je to dobra ideja”.

Dvije zemlje nemaju formalne diplomatske odnose, a veleposlanstvo Sjeverne Koreje pri UN-u u Washingtonu često je neformalni kanal kroz koji komuniciraju dvije zemlje. Sve je, dakle, upućivalo da se pregovori odvijaju u vrlo pozitivnom ozračju te ništa nije ukazivalo da bi moglo doći do neočekivanog prijevremenog završetka pregovora. U Pjogjangu su državni mediji čak objavili kako Kim Jong-un i predsjednik Trump teže “sveobuhvatnim i epohalnim rezultatima” na sastanku na vrhu u Hanoju.