Trump i kineski predsjednik opet su dobri; neće biti novih carina, a američke tvrtke smiju raditi s Huaweijem

Pregovori američkog i kineskog predsjednika prošli su bolje od očekivanog

BEIJING, CHINA - NOVEMBER 9:  Chinese President Xi Jinping and U.S. President Donald Trump attend a welcoming ceremony November 9, 2017 in Beijing, China. Trump is on a 10-day trip to Asia.  (Photo by Thomas Peter-Pool/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Američki predsjednik Donald Trump potvrdio je u subotu u Osaki kako neće biti uvođenja dodatnih sankcija Kini “barem za sada” s obzirom da obje strane nastavljaju s pregovorima te je potvrdio da će američke tvrtke nastaviti opskrbljivati kineskog telekomunikacijskog diva Huawei. Po Trumpovim riječima, pregovori će se nastaviti “tamo gdje smo stali” kada je došlo do njihova prekida ranije tijekom godine. Također je potvrdio kako će Kina povećati svoju kupovinu američkih poljoprivrednih proizvoda.

Trump je kazao kako će američkim tvrtkama biti dopušteno opskrbljivati kineskog telekomunikacijskog diva Huawei. “Šaljemo i prodajemo Huaweiju velik broj proizvoda koji se sklapaju u razne stvari koje oni izrađuju i kazao sam da je to OK, da ćemo nastaviti prodavati te proizvode”, rekao je američki predsjednik.

“Zastajemo s carinama, a oni će kupovati poljoprivredne proizvode”, kazao je Trump potvrdivši kako se s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom dogovorio da će SAD odustati od uvođenja novih carinama na kineski uvoz, dok će Kina kupiti više američkih poljoprivrednih proizvoda.

Zajednički interesi Kine i SAD-a veći su od naših razlika, kazao je jedan kineski diplomat u subotu, nakon razgovora predsjednika dviju zemalja na marginama sastanka G20 u Osaki. “Kina i SAD obje se nadaju da svijet može ostvariti stabilan rast”, kazao je novinarima Wang Xiaolong, posebni izaslanik ministarstva vanjskih poslova na skupu G20 i glavni direktor Odjela za međunarodne gospodarske odnose.

Važan pomak o okončanju trgovinskog rata

Prve reakcije Washingtona i Pekinga na rezultate susreta američkog predsjednika Donalda Trumpa i kineskog predsjednika Xi Jinpinga u Osaki na sastanku najrazvijenijih zemalja svijeta G20, najavljuju da su dvije najmoćnije svjetske ekonomije napravile važan pomak prema okončanju trgovinskog rata. Što je iznimno važno ne samo za te dvije zemlje jer je taj bespoštedni trgovinski rat imao za posljedicu globalno usporavanje rasta svjetskog gospodarstva.

Po svemu sudeći obje strane dobile su što su željele: američki predsjednik Trump obećao je da neće uvesti nove carine vrijedne oko 350 milijardi dolara na kinesku robu, dok je kineski predsjednik Xi Jinping dao suglasnost za nastavak pregovora te izrazio spremnost Kine da prihvati neke zahtjeve SAD-a.

Na 80-minutnom sastanku postignut je, po svemu sudeći, još jedan spektakularan dogovor: predsjednik Trump je izjavio kako je spreman ovog vikenda naći se sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong-unom u mjestu Panmunjom na Demilitariziranoj zoni na granici između Sjeverne i Južne Koreje.

Trump iznenadio porukom na Twitteru

Nakon sastanka predsjednik Trump je kazao da su razgovori s predsjednikom Xijem “bili vjerojatno bolji nego se očekivalo” te da se pregovori se nastavljaju. “Razgovarali smo o mnogim stvarima i na pravom smo putu”, zaključio je američki predsjednik. Kineska strana je pak istaknula ono što je za Peking najvažnije: dvije strane složile su se da SAD neće nametnuti nove carine.

Predsjednik Trump izazvao je opće iznenađenje jer je na Twitteru objavio kako nakon Osake putuje u Južnu Koreju te da bi se rado susreo sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong-unom. “Ako predsjednik Sjeverne Koreje vidi ovu poruku rado bih se susreo s njim na granici samo kako bih se rukovao i rekao: Halo!”

Takva poruka zatekla je sve pogotovo stoga što je Trump rekao novinarima da mu je ta ideja pala na pamet u subotu ujutro prije susreta s predsjednikom Xijem.

Neočekivano dobar ishod sastanka

Nije se baš očekivalo da će sastanak dvojice najmoćnijih ljudi svijeta u Osaki donijeti tako pozitivne rezultate. Naime, nakon što su Kinezi u travnju ove godine tijekom pregovora odbacili sve američke zahtjeve kao preduvjet za obustavu trgovinskog rata, došlo je do prekida razgovora, a napetosti su od tada samo eskalirale.

Trgovinski rat između dvije države buknuo je nakon što je predsjednik Trump uveo carine na kineske proizvode u vrijednosti od 250 milijardi dolara te još najavio da će, ako Kinezi ne pristanu na uvjete Washingtona, uvesti dodatne carine za kinesku robe od još 300 milijardi dolara.

SAD su također odlučile izbaciti kinesku telekomunikacijsku tvrtku Huawei s američkog tržišta te zatvoriti IT kineskim tvrtkama pristup američkim tehnološkim komponentama. Kina je odmah uvela više carine za američke proizvode te je zaprijetila da će sastaviti crnu listu američkih tvrtki za koju smatraju da su “nepouzdane”.

Uoči susreta bilo je dosta napeto

Zabrinutost su pojačale izjave kineske strane kako predsjednik Xi Jinping neće pregovarati u Osaki ako će mu Trump prijetiti i “držati uperen pištolj u glavu” s prijetnjom novih carina. Peking je najavljivao bi predsjednik Xi mogao ponuditi mogućnost boljeg pristupa američkih roba kineskom tržištu, ali da to neće učiniti sve dok će Washington prijetiti novim carinama. Glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang izjavio je uoči susreta u Osaki da američke prijetnje o uvođenju novih carina “nikako ne mogu uplašiti Kineze”.

Istodobno Trump je došao na sastanak za zahtjevom da Kina mora pristati na prethodnu verziju dogovora u kojemu se zakonom štiti intelektualno vlasništva, da se kinesko tržište treba otvoriti za nove američke proizvode kako bi došlo do uravnoteženja trgovinske bilance te da Vlada u Pekingu mora ograničiti državne subvencije svojim tvrtkama.

Trgovinski rat nije bio jedina tema

Pokazalo se da na pregovorima Xi Jinpinga i Donalda Trumpa trgovinski rat između Kine i SAD nije bio jedina tema. Obje su strane, naime, došle na summit nudeći posredničke usluge. Xi Jinping je donio Trumpu prijedlog sporazuma o obnovi pregovora s predsjednikom Kim Jong-unom o denuklearizaciji Sjeverne Koreje, dok je američki predsjednik obećao kanadskom premijeru Justinu Trudeau da će intervenirati u njegovu korist kod kineskog predsjednika.

Xi Jinping objavio je nakon nedavnog posjeta Pjongjangu kako ima “veliki plan” za denuklearizaciju Korejskog poluotoka, čime je pokazao Trumpu da bez kineskog angažmana nema rješavanja spora između Washingtona i Pjongjanga, do čega je Trumpu jako stalo. Američki predsjednik prenio je pak Xi Jinpingu zahtjev Kanade da pusti iz pritvora bivšeg diplomata Michaela Kovriga te poduzetnika Michaela Spavora koji su optuženi za špijunažu. Također da Kina ukine zabranu uvoza kanadskog mesa.

Nije moguće znati što su Kinezi odgovorili, no sasvim je sigurno da će Peking pregovarati o tomu tek ako Kanada dopusti Meng Wanzhou, financijskoj direktorici te kćeri osnivača telekomunikacijskog diva Huawei, da se vrati u Kinu. Ona u Kanadi čeka odluku od izručenju SAD-u, a njeno uhićenje protumačeno je u Pekingu kao kanadska najava rata protiv Kine.

Pomne pripreme za sastanak

No, prije odlaska predsjednika Xi Jinpinga u Osaku, Global Times, koji iznosi stajališta kineske vlade, objavio je tekst da nikakvi pritisci Kanade preko Trumpa neće uspjeti te je savjetovao premijeru Trudeau da ne traži pomoć Washingtona u pokušaju ublažavanja napetosti između Pekinga i Ottawe.

Da su se obje strane pomno pripremale za summit u Osaki pokazuje i to da je američki državni tajnik Mike Pompeo u Indiji nagovarao predsjednika Narendru Modija da se na G20 ne sastane s kineskim predsjednikom, dok je Xi Jinping posjetio Sjevernu Koreju kako bi s Kim Jong-unom dogovorio zajedničku platformu za pregovore s Trumpom.

Prije nego li se sastao s Donaldom Trumpom, kineski predsjednik Xi Jinping u Osaki je razgovarao s liderima Rusije, Indije, Japana i nekih afričkih nacija demonstrirajući tako da, unatoč američkih pritisaka, Kina ima puno prijatelja po svijetu. Xi je time također demonstrirao da je on vođa velike sile koja ne popušta pod pritiscima Washingtona.