Trump je izabrao potpredsjednika, a ovih sedam izjava pokazuju koliko se ta dva tipa ozbiljno ne slažu

Ultrakonzervativni Mike Pence i Trump se razilaze u ključnim pitanjima

(FILES) This file photo taken on July 12, 2016 shows 
US Republican presidential candidate Donald Trump (R) and Indiana Governor Mike Pence (L) taking the stage during a campaign rally at Grant Park Event Center in Westfield, Indiana.
Trump named Pence as his vice presidential running mate, on July 15, 2016. / AFP PHOTO / Tasos KATOPODIS
FOTO: AFP

“Sretan sam što mogu objaviti da sam guvernera Mikea Pencea odabrao da mi bude potpredsjednik. Konferencija za medije bit će sutra u 11 ujutro”, objavio je danas na Twitteru kandidat republikanaca za predsjednika SAD-a Donald Trump. Ultrakonzervativni Pence, javlja BBc, njegovu ponudu je i prihvatio. Iako se očekivalo da će danas biti službena objava o potpredsjedniku, Trump ju je odgodio zbog terorističkog napada u Nici.

Pence je bio guverner Indiane, a godinama je bio i poslanik u Predstavničkom domu Kongresa SAD-a. Bio je i na čelu ultrakonzervativne organizacije Republican Study Group.

Dvije različite strane iste stranke

Ako postoje dva pola Republikanske stranke, na jednom je Donald Trump, a na drugom Mike Pence, piše ugledni Politico o ovom Trumpovom izboru. Ako se prisjetimo nekih njihovih stavova, onda njihovi odgovori više izgledaju kao da se radi o suprotstavljenim kandidatima iz dvaju različitih tabora, nego o ljudima koji dijele slične ideologije. Penceovi pogledi na različita društvena pitanja, bilo da se radi o slobodnoj trgovini, ratu u Iraku, zabrani ulaska Muslimanima, ne mogu biti više različiti od Trumpovih. I on sam je znao kritizirati neke Trumpove izjave.

Politico donosi nekoliko izjava dvaju sadašnjih suradnika koje upućuju na potencijalno dosta napetu suradnju.

1. Trgovina

Trump, 2016: “Trans-pacifičko partnerstvo (TPP) je još jedna katastrofa koju nameću oni koji žele silovati našu zemlju. Samo je nastavljaju silovati. Eto što je to. To je surova riječ. To je silovanje naše zemlje.”

Pence, 2014: “Trgovina znači poslove, ali trgovina znači i sigurnost. Došlo je vrijeme za sve nas da urgiramo za što brže usvajanje TPP-a.” (Twitter)

Pence je žestoki zagovornik ugovora o slobodnoj trgovini. Napisao je i pismo prošle godine pozivajući izaslanstvo Indiane u Kongresu da daju svoju podršku TPP i TTIP. Dok je bio predsjednik Republikanskog kluba zastupnika u Zastupničkom domu glasao je za svaki trgovinski sporazum. Za razliku od njega, Trump je s godinama postajao sve oštriji kritičar takvih sporazuma, štoviše obećao ih je sve raskinuti ukoliko bude predsjednik. Tako je sporazum NAFTA iz 1993. nazvao ‘najgorim trgovinskim sporazumom u povijesti,’ dok je sporazum o trgovini između SAD-a i Koreje iz 2012. nazvao ‘ugovorom koji ubija posao.’

2. Rat u Iraku

Trump, 2016.: “Jasno je da je rak u Iraku velika, ogromna pogreška. Potrošili smo 2 bilijuna, tisuće života je izgubljeno, nemamo ništa od toga.

Pence, 2007: “Tisuće i tisuće Iračana se kreću okolo svakodnevno, jednako kao na tržnicama u Indiani u ljetno vrijeme.” (Izjava koju je dao novinarima nakon posjeta bagdadskoj tržnici)

Pence je 2002. glasao za rezoluciju kojom se odobrava invazija Georgea W. Busha na Irak, iz današnje perspektive velike pogreške koja je destabilizirala cijelu regiju. Pence je ostao vodeći zagovornik rata, nastavljajući braniti te odluke i onda kada je sve otišlo predaleko.

Pence je 2007. tijekom osobito nepovoljnog razdoblja za američku vojsku ismijan jer je usporedio okoliš u Bagdadu sa ljetnim danom u Indiani. Jedan trgovac tekstilom iz Bagdada je tom prilikom za AP rekao da su Pence i drugi članovi njegove delegacije “blokirali područje odjeveni u neprobojne jakne i ušli okruženi desecima američkih vojnika.”

2008. uhićenje Saddama Husseina nazvao je “pobjedom neprocjenjive vrijednosti za sigurnost i slobodu iračkog naroda.” To je također u suprotnosti s Trumpovim pohvalama na račun bivšeg iračkog lidera.

“On je ubijao teroriste,” izjavio je Trump na skupu u Sjevernoj Karolini komentirajući Husseina. “On je to učinio tako dobro. Nisu im čitali njihova prava. NIsu govorili. Oni su bili teroristi i gotovo. (Trum se ipak složio da je Saddan bio jako loš čovjek.)

Trump je rekao kako je on otpočetka bio protiv rata u Iraku, a taj je argument koristio i tijekom predizbora, a i sada u finalnom suočavanju s Clinton.

3. Zdravstveni sustav

Trump, 2015: “Obamacare. Mi ćemo to ukinuti, idemo ga zamijeniti, napraviti nešto veliko.” (Govor iz rujna u Dallasu)

Pence, 2014. : “Kada je riječ o problemu zdravstvene zaštite, vjerujem da ljudi u mojoj stranci moraju imati konzervativna rješenja. NIkada ne smijemo zaboraviti da pričamo o stvarnim ljudima, ljudima koji rade i zaslužuje bolji način”. (Govor na American Enterprise Institutu, kada je objašnjavao zašto je prihvatio, kao guverner Indiane, modificiranu verziju Obaminog Medicaid programa)

Kao član Kongresa, Pence je glasovao za ukidanje Obamacare. No, kao guverner Indiane, uzeo je novac za proširenje programa za Medicaid, navukavši tako na sebe bijes konzervativaca koji su u prihvaćanju dijela Obaminog programa vidjeli izdaju. Pence je tako surađivao s Obaminom administracijom proširujući program na one najsiromašnije.

Trumpovo protivljenje Zakonu iz 2010. o pristupačnosti zdravstvene skrbi je on argumentirao tako da postoje kartice za siromašne koje bi trebale omogućiti da nitko ne umre na ulicama. No, nikada nije objasnio tko bi plaćao takav program i kako bi to uopće trebalo izgledati.

4. Sudska objektivnost

Trump, 2016: “Ja gradim zid. To je urođeni sukob interesa.” (Intervju za Wall Street Journal iz lipnja u kojem Trump govori da je američki okružni sudac Gonzalo Curiel koji predsjeda sporovima protiv Trumpova sveučilišta, imao ‘apsolutni sukob’ jer je Curiel “meksičkog nasljeđa”)

Pence, 2016: “Svaki Amerikanac ima pravo na pravično suđenje i nepristranog suca, mislim da su svi komentari o tome suvišni. Ne mislim da je u bilo kojem slučaju potrebno dovođenje u pitanje objektivnosti suca na temelju njegove etničke pripadnosti.”

Trumpovi komentari propitkuju pristranost suca zbog njegovih meksičkih gena, budući da je Trump najavljivao izgradnju zida na granici s Meksikom zbog ilegalnih prelazaka. To se ujedno smatra jednom od najkontroverznijih njegovih izjava.

5. Reforma prava

Trump, 2016.: “Žele ukinuti socijalnu zaštitu. NIsam za rezanje socijalne zaštite” (Govor iz travnja)

Pence, 2010.: “Za Amerikance mlađe od 40 godina apsolutno trebamo napraviti reformu zdravstvene i socijalne zaštite na način da im osiguramo dugoročnu fiskalnu solventnost.”

Pence je dugogodišnji zagovornik privatizacije zdravstva i socijalne zaštite. 2005. je tako podupirao Bushove napore za privatizacijom. Trump je, za razliku od toga, jedan od rijetkih predsjedničkih kandidata koji se protive tome. Upravo mu to daje poene u političkoj utrci. Zagovornik je i ideje koja je u suštini ideja demokrata, a to je da se krene u pregovore s farmaceutskim firmama o cijeni lijekova.

6. O dolascima Muslimana

Trump, 2015: “Donald J. Trump vas poziva na potpunu i kompletnu zabranu ulaska Muslimana koji dolaze u SAD, dok predstavnici naše zemlje ne shvate što se događa.” (7. prosinca)

Pence, 2015: “Pozivi na zabranu ulaska muslimana su potpuno uvredljivi i protuustavni.” (8. prosinca na Twitteru)

U prosincu, nakon dva islamistička napada u San Bernardinu u Kaliforniji, kada je ubijeno 14, a ranjeno 22 ljudi, Trump je predložio zabranu ulaska Muslimana u SAD: Ideja je bila kritizirana sa svih strana, i od republikanaca, i od demokrata.

Pence je ponovio svoje protivljenje zabrani ovog tjedna. Trump je prethodno pokušao ublažiti ovu izjavu, pa je tako u lipnju njegov glasnogovornik rekao da bi se zabrana odnosila samo na zemlje u kojima postoji terorizam.

7. LGBT prava

Trump, 2000.: “Najiskrenije, nije me briga je li netko gay ili nije.”

Pence, 2000. : “Kongres bi se trebao protiviti svakom pokušaju da se ozakone gay ili lezbijske zajednice i izjednače sa heteroseksualnim brakovima.”

Pence je teški konzervativac, koji je više puta sebe opisao kao katolika, konzervativca i republikanca. I dok bi s jedne strane kao takav mogao privući neke teško religiozne glasače, s druge strane čini se da proturječi Trumpu.

Prošle godine je Pence potpisao zakon koji omogućuje tvrtkama odbijanje da posluže istospolne parove na vjerskoj osnovi, a prethodno je osudio prijedlog zakon koji bi omogućio diskriminaciju homoseksualaca na radnom mjestu. Pod prijetnjom ekonomskog bojkota, koji je pokrenuo jedan od šefova Applea Tim Cook koji je i sam homoseksualac, Pence je na kraju potpisao ispravak zakona u kojem homoseksualci nisu diskriminirani.

Za Trumpa se ne bi moglo reći da podržava Penceov angažman oko korištenja religije u svrhu protiv prava homoseksualaca. Tako je, recimo, kada se 2005. poznati glazbenik Elton John oženio za svog dugogodišnjeg partnera, napisao na Twitteru poruku u kojoj im čestita i želi svu sreću.