Trump je krenuo u obračun s Iranom i za prvu bojišnicu izabrao opustošeni Jemen. I to bi moglo biti dosta opasno

Trumpova administracija želi zaustaviti jačanje moći Irana

Yemenis walk past the rubble of buildings destroyed in an air-strike by the Saudi-led coalition on February 25, 2016 in the capital Sanaa. / AFP PHOTO / MOHAMMED HUWAIS
FOTO: AFP

Bijela kuća je počela pojačavati mjere protiv iranskih pobunjenika u Jemenu, što je dio šireg plana Trumpove administracije za borbu protiv Teherana. Prvo su na meti njihovi saveznici u ovoj osiromašenoj državi Zaljeva, piše Foreign Policy.

Sjedinjene Države su u četvrtak preusmjerile svoje razarače na jemensku obale, a kako bi pomogli lokalnim saveznicima uključili su i napade dronom te razmjestili svoje vojne savjetnike po području. Informacije je za Foreign Policy potvrdio jedan dužnosnik Bijele kuće koji je govorio pod uvjetom anonimnosti.

Važno bojište

“Postoji želja među administracijom da se krene u vrlo agresivan pritisak na Iran u Jemenu. Obzirom na javnu retoriku i privatne rasprave unutar Bijele kuće, Sjedinjene Države mogle bi postati izravno uključene u borbe protiv Huta, uz saveznike iz Saudijske Arabije i Emirata”

Saveznici američkog predsjednika Trumpa vide Jemen kao važno bojište kako bi signalizirali da se Sjedinjene Države odlučno protive Iranu i da će slomiti rastuću moć Teherana u regiji, što smatraju neuspjehom prethodne ameirčke administracije. No, tako težak pristup nosi sa sobom rizik od iranske odmazde protiv SAD-a u Iraku i Siriji, ili čak otvoreni rat s Iranom.

Trumpova uprava neće tolerirati iranske provokacije

Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Flynn u petak je objavio priopćenje u kojem je optužio međunarodnu zajednicu da je bila “previše tolerantna prema iranskom lošem ponašanju” a dodao je i kako Trumpova uprava više neće tolerirati iranske provokacije koje ugrožavaju američke interese.

Nakon toga stigao je i žestok odgovor na napad hutskih brodova samoubojica na saudijsku fregatu do kojeg je došlo u ponedjeljak. Amerikanci su poslali razarač USS Cole u Bab al-Mandab tjesnac, potvrdio je jedan dužnosnik Pentagona za FP. Radi se o istom razaraču koji je pogođen u smrtonosnom bombaškom napadu al Kaide iz 2000. kada je u jemenskoj luci Aden ubijeno 17 mornara.

Nova runda sankcija

Američki razarač će ispratiti brodove koji prolaze jemenskim obalama i Crvenim morem, rekao je još jedan američki dužnosnik. Na tom području Huti su izveli raketni napad na američki razarač u siječnju, no nisu pogodili. No u listopadu su direktno pogodili brod Ujedinjenih Arapskih Emirata. Osim postavljanja razarača, američka administracija zadala je u petak još jedan udarac Iranu. Uvela je novu rundu sankcija iranskim tvrtkama.

Da bi se suprotstavili Iranu posredno, preko Jemena, američka administracija razmišlja intenzivirati napade dronom, dovovesti više vojnih savjetnika i provoditi više akcija komandosa, kaže savjetnik u Trumpovoj administraciji. U to bi moglo biti uključeno i eventualno ubrzavanje odobrenja za vojne napade protiv militanata u Jemenu, što je pod Obaminom administracijom zahtijevalo visoku razinu rasprave, te povećanje napora da se blokira isporuka iranskog oružja Hutima.

Prvi test za Trumpa

Nakon što je u kampanji iznosio prilično tvrde stavove prema Iranu, Trumpov prvi test bio je preko vikenda u kojem je Iran proveo test balističke rakete, a nakon toga je došlo do napada broda od strane Huta. Ti potezi su ojačali Flynnove već otprije ratno nabijene instinkte prema Iranu, smatra savjetnik Trumpove administracije. “Flynn se žarko želi suprotstaviti iranskim naporima duž Bliskog istoka, ali ostaje pitanje vremena i detalja za jačanje američke uloge u Jemenu ili negdje drugdje”, smatra sugovornik FP-a.

Nova runda sankcija američke administracije koja je pogodila Irance i iranske tvrtke neće povrijediti nukelarni sporazum između Irana i velikih sila, no može se gledati u smislu prvog koraka od niza predstojećih kojima se nastoji stisnuti Iran i obeshrabriti strana ulaganja. Nuklearni sporazum iz 2015. nametnuo je ograničenja za iranski nuklearni program u zamjenu za ukidanje međunarodnih sankcija.

Obama je al Kaidu smatrao većom prijetnjom

Washington je već odigrao bitnu ulogu u jemenskom građanskom ratu, podržavši saudijsku kampanju bombardiranja hutskih pobunjenika u zadnje dvije godine. Pentagon je ograničio neke od svojih pomoći prošle godine nakon što je Saudijska Arabija zaradila međunarodnu osudu za ubojstvo desetaka civila tijekom loše planiranih zračnih napada.

Administracija Baracka Obame nije smatrala prijetnju iz Teherana jednom od glavnih sigurnosnih prijetnji. Opasnijom su smatrali podružnicu al Kaide u Jemenu koju su tajne službe već odavno okarakterizirale najsposobnijom terorističkom mrežom.

Strože mjere prema Iranu

U nizu upozorenja Iranu koja su stigla do petka, Trump i Flynn, uz potporu republikanaca iz Kongresa, obećali su strože mjere kako bi se suprotstavili iranskim raketnim programima i kontinuiranoj potpori Teherana Hutima. Nakon sastanka s Flynnom u petak, senator Bob Corker, predsjednik Odbora za vanjsku politiku, rekao je kako će biti potrebni koordinirani napori kako bi se borilo protiv nedopuštenog iranskog ponašanja na Jemenu i Bliskom istoku.

Jedna od briga koje muče ameirčku administraciju je da će Iran proširiti svoju podršku pobunjenicima Huta ako se građanski rat u Jemenu nastavi, te zaprijetiti susjednoj Saudijskoj Arabiji i međunarodnom pomorskog prolazu, jednom od najvažnijih svjetskih morskih prolaza.

Rizik intenzivnog vojnog angažmana

Ali svaki intenzivniji vojni angažman u Jemenu je rizičan. Napad američke specijalne jedinice SEAL i emiratskih komandosa u subotu u središtu Jemena bio je prvi poznati napad koalicije SAD-a u Jemenu još od prosinca 2014. Poginuo je jedan član Navy SEAL-a, a nije poznat broj stradalih civila.

“Napad može biti signal rastućeg američkog interesa za veće uključivanje u Jemenu, iako je to vjerojatno više u savjetodavnoj ulozi”, smatra Seth Jones, bivši savjetnik specijalnih operativnih snaga i stručnjak za protuterorizam. Jones smatra da će većina napada biti s lokalnim partnerskim snagama na terenu.

No, intenzivirati pritisak protiv Huta bi se moglo obiti o glavu, gurnuti pobunjenike dublje prema Teheranu i produbiti građanski rat, smatra analitičarka Instituta American Enterprise Katherine Zimmerman. Sjedinjene Države se približavaju vladi koja se doživljava nelegitimnom za većinu stanovnika u sjevernom Jemenu, zaključuje Zimmerman za FP.