Nekad je nužno odabrati stranu

Trump je najavio da će odmah ukinuti TPP, što će značiti propast Obaminog nasljeđa i trijumf Kine

Obama ga je žestoko gurao, ali Trump definitivno ne želi ovaj sporazum

This picture taken on July 15, 2016 shows a man wearing an outfit with golden dollar symbols as he walks down the Bund overlooking the financial district of Pudong in Shanghai. 
China's second-quarter GDP growth was steady at 6.7 percent, the government said on July 15, as the world's second-largest economy seeks stability in the face of a darkening global outlook. / AFP PHOTO / JOHANNES EISELE
FOTO: AFP

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump izjavio je kako će prvog dana preuzimanja ureda izići iz trgovinskog sporazuma o Transpacifičkom partnerstvu (TPP), sukladno svojim najavama u kampanji.

“Objavljujem da imamo namjeru povući se iz Transpacifičkog partnerstva, potencijalne katastrofe za našu zemlju”, kazao je Trump. “Umjesto toga, pregovarat ćemo o sklapanju bilateralnih trgovinskih sporazuma kako bismo vratili poslove i industriju natrag na američko tlo”, kazao je novoizabrani američki predsjednik u video poruci u kojoj je najavio svoje prioritete u prvih sto dana.

Obamino nasljeđe

Iako je američki predsjednik na odlasku Barack Obama na summitu o Azijsko-pacifičkoj ekonomskoj suradnji, održanom za vikend u Peruu, nastavio braniti održivost Transpacifičkog sporazuma o trgovini (TPP), uvjeravajući okupljene da sporazum nije ni približno mrtav te da svi okupljeni žele nastaviti pregovore sa Sjedinjenim Državama, sada je Trump uništio te nade.

Toksičan politički rat oko radnih mjesta, novca i globalizacije upropastio je opsežan i kompleksan trgovinski sporazum koji je trebao biti jedan od ključnih dijelova naslijeđa predsjednika Obame. TPP se odmah našao na listi za odstrel izabranog predsjednika Donalda Trumpa i od svega neće biti ništa. Sporazum koji je uključivao Sjedinjene Države i 11 azijskih i pacifičkih država, a koji Trump ne želi, nije bio tek sporazum o trgovini, piše The New York Times.

Poraz TPP-a predstavlja trijumf Kine

Sporazum o Transpacifičkom partnerstvu zamišljen je kao ključan potez u sve intenzivnijem odnosu između Kine i SAD-a, koje se bore za ekonomski i vojni utjecaj u najbrže rastućem i strateški najnesigurnijem dijelu svijeta. Ugovor, koji nije uključivao Kinu, trebao je državama donijeti određene prednosti u zaoštrenoj tržišnoj utakmici i ponuditi im održivu ekonomsku alternativu. Poraz sporazuma predstavlja čisti trijumf Kine, zemlje koju je Donald Trump u kampanji često i žestoko kritizirao.

Tijekom bilateralnog sastanka Obame i kineskog predsjednika Xi Jinpinga, kineski je prvi čovjek izjavio da je odnos dviju zemalja bio na kritičnoj točki i dodao da će Kina surađivati s ostalim državama s ciljem održavanja uspješnog summita. “Nadam se da će dvije strane surađivati i fokusirati se na suradnju, razriješiti međusobne razlike i pobrinuti se za glatku tranziciju u odnos koji će nastaviti dalje rasti”, izjavio je.

Kina gura vlastiti pakt koji ne uključuje SAD

No, posljednjih dana Obama je mogao vidjeti da ostale partnerske zemlje zbog izgledne propasti TPP-a postaju sve dublje uvučene u kineski ekonomski vrtlog, točnije, u pregovore s Kinom o sklapanju Regionalnog ekonomskog partnerstva (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP).

Australija je u srijedu najavila da će nastaviti s pregovorima o paktu s Kinom, koji uključuje azijske države od Japana do Indije. Peru je otvoren za sporazume s Pekingom za priključenje istom tom paktu. Čak su se i neki američki biznismeni počeli repozicionirati prema potencijalnim prilikama u Aziji.

Hoće li se Amerika povući iz Azije?

“Dvije trećine onoga što tamo proizvodimo završi u trećim zemljama”, izjavio je John G. Rice, dopredsjednik General Electrica za međunarodne operacije. “Pa ako će se smanjivati carinske tarife i uklanjati trgovačke barijere u toj regiji, pronaći ćemo načina da tamo više radimo.”

Za Sjedinjene Države takvi trgovinski odnosi imaju geopolitičko značenje. Dobar dio Azije je desetljećima u tišini prihvaćao američka sigurnosna jamstva i masovno trgovao sa Sjedinjenim Državama, što je te regije pretvorilo u prosperitetne sile. Ali, sada je Kina najveći trgovinski partner za veći dio regije, iako u isto vrijeme ima teritorijalne pretenzije prema nekoliko svojih susjeda.

Susjedne zemlje su zabrinute da će se uskoro suočiti s izborom između novca, ponosa i zemlje: prihvatiti kineske zahtjeve ili izgubiti pristup kineskom tržištu. “Dugoročno pitanje jest hoće li se Amerika povući iz Azije i olakšati Kini da prisili regiju na izbor između Kine i Sjedinjenih Država”, ocijenio je Richard Bush, suradnik instituta Brookings.

Pregovore započela Busheva administracija

Rođen na Havajima, usred Pacifičkog oceana, i djelomično odgajan u Indoneziji, Obama je od svojih prvih dana na predsjedničkoj funkciji bio fokusiran na Aziju kao na najbolju priliku za rast Sjedinjenih Država. Umjesto okončanja ratova koje su započeli njegovi prethodnici, glavni princip Obamine vanjske politike je bio preseliti fokus sa stare Europe i neproduktivnog rivalstva s Rusijom i usmjeriti se na brzorastuću Azijsko-pacifičku regiju.

Obama je taj cilj donekle dijelio s predsjednikom Georgeom W. Bushem, čija je administracija započela pregovore o Transpacifičkom sporazumu. I Bush je, naime, u trgovinskom paktu vidio potencijalnu zaštitu od rastućih kineskih strateških ambicija.

Sastanci su ostavili loš osjećaj

Obama se u posljednjih deset dana, nakon iznenađujuće pobjede Trumpa na izborima i zbog svega što ona predstavlja za Obamino političko nasljeđe, držao prilično hrabro. Nekoliko sati nakon Trumpove pobjede građanima i svom vlastitom šokiranom osoblju je izjavio da su “svi oni zapravo jedan tim”.

U ponedjeljak je napomenuo da će republikancima biti teško zamijeniti zakon o zdravstvenoj skrbi, popularno nazvan Obamacare. U državničkim posjetima Grčkoj i Njemačkoj prošloga tjedna Obama je nastojao smiriti uspaničene Europljane, kazavši da će Trump očuvati NATO pakt. Ali sastanci ovoga vikenda, održani na Azijsko-pacifičkom trgovinskom summitu, ostavili su pomalo loš osjećaj.

Čak i osoblje Bijele kuće priznaje poraz

Dijametralno suprotna stajališta između Trumpa i Obame možda su najviše došla do izražaja upravo na temu trgovine s Azijom. A Trump je pobijedio. Čak je i osoblje Bijele kuće priznalo poraz. “Jasno vidimo trenutnu situaciju, ali čvrsto vjerujemo u važnost trgovine i Azijsko-pacifičke regije za Sjedinjene Države”, izjavio je prije Trumpovih najava Benjamin J. Rhodes, zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost.

Samo tri dana prije Obamina dolaska, ministar vanjske trgovine i turizma Perua, Eduardo Ferreyros, izjavio je da se država i dalje nada da će se pacifički sporazum jednog dana ostvariti. No s obzirom na promjenu dinamike, njegova je vlada otvorena za pregovore s Pekingom oko ulaska u konkurentski Regional Comprehensive Economic Partnership, kineski sporazum o trgovini.

“Ako gospodin Trump nije toliko zainteresiran za ekonomsku integraciju i liberalizaciju trgovine, zašto druge zemlje ne bi realizirale drugi pakt o slobodnoj trgovini”, retorički je upitao Song Guoyou, stručnjak za trgovinu i zamjenik direktora Centra za američke studije na Sveučilištu Fudan u Šangaju. Sada je postalo jasno da će Trump zaista ukinuti sporazum.

Natezanje traje već godinama

Nakon izbora, australska Vlada je zatražila brži napredak u zaključivanju konkurentskog pakta o trgovini. Čak je i Japan, unatoč teritorijalnim zahtjevima Kine i mirnim konfrontacijama između vojnih aviona i plovila obalnih straža dviju zemalja, počeo obraćati mnogo više pažnje na kinesku viziju globalne trgovine.

Australija i Japan su se godinama natezale s Kinom oko sporazuma. Međutim, tada se na sporazum gledalo kao na dopunu Transpacifičkom sporazumu, s ciljem balansiranja ekonomskih odnosa sa Sjedinjenim Državama, a ne zato što su te odnose htjeli zamijeniti odnosima s Kinom.

“Ako ne dođe do napretka s TTP-om, fokus će se nesumnjivo premjestiti na dogovor s Kinom”, izjavio je japanski premijer Shinzo Abe, koji se s Donaldom Trumpom sastao u četvrtak.

Novi sastanak će izazvati puno više pažnje

Još od 2011. godine pregovarači iz Kine, Japana, Australije, Indije i još 12 azijskih zemalja sastaju se nekoliko puta godišnje, pokušavajući skrojiti trgovinski sporazum. S pobjedom Donalda Trumpa ovi će se napori gotovo sigurno pojačati. Nova runda pregovora trebala se održati početkom sljedećeg mjeseca u Indoneziji. Sada je neizvjesno što će se dogoditi.

Tjedan dana prije američkih predsjedničkih izbora pregovarači su se susreli u Cebuu u Filipinima. Osim Cebua, to gotovo nitko nije primijetio. Uoči APEC summita koji se ovoga vikenda održao u Peruu, Kishore Mahbubani, dekan s Nacionalalnog sveučilišta u Singapuru je izjavio: “Ako odustanu od TTP-a, najveći pobjednik će biti Kina. U to nema sumnje.” Sada se to i dogodilo.