Trump je paranoju oko Huaweija doveo na novu razinu i proglasio izvanredno stanje. Kako je do toga došlo?

Formalni razlog je strah od špijunaže, ali čini se da veliku ulogu igra i borba za tržište 5G mreža

Američki predsjednik Donald Trump u srijedu proglasio “izvanredno stanje u zemlji” kako bi zabranio američkim telekomunikacijskim mrežama da koriste komunikacijsku opremu stranih kompanija koje po ocjeni državne administracije predstavljaju prijetnju za nacionalnu sigurnost. Iako se izrijekom ne spominje niti jedna tvrtka, taj je potez ocijenjen kao novi udar protiv kineskog telekomunikacijskog diva Huaweija, koji se već neko vrijeme nalazi na nišanu američkog predsjednika.

Dok Sjedinjene Američke Države pokušavaju organizirati međunarodni bojkot kineske kompanije i uvjeravaju saveznike da trebaju spriječiti ulazak Huaweija u njihove telekomunikacijske mreže, Kinezi odgovaraju kako će ograničavanje njihovih aktivnosti na američkom tržištu najviše štetiti lokalnim potrošačima. Cijela priča začinjena je optužbama za špijunažu, kao i utrkom da se ovlada 5G mobilnim mrežama koje bi u bliskoj budućnosti trebale transformirati komunikacije. Napravili smo kratak pregled sukoba Trumpove administracije i kineske tehnološke kompanije, i pokušali objasniti zašto Amerika toliko strahuje od Huaweija.

1. Zašto su Amerikanci sumnjičavi prema Huaweiju?

Sumnjaju da Huawei u svoju opremu ugrađuje tajne ulaze, ili stražnja vrata, čime dobiva pristup komunikaciji koja se preko te opreme odvija. Te podatke Huawei navodno dostavlja režimu, na što ih obvezuje kineski zakon o državnoj sigurnosti koji kompanije sa sjedištem u toj zemlji obvezuje da „pruže pomoć u radu na području državne sigurnosti”. Osim toga, stražnja vrata Huaweiju omogućavaju i da krade intelektualno vlasništvo zapadnih kompanija, smatraju u SAD-u, što bi Kini moglo donijeti prednost u tehnološkoj utrci. Sumnje dodatno raspiruje identitet osnivača kompanije, bivšeg inženjera u kineskoj vojsci.

2. Kako je nastao Huawei?

Huawei je osnovao Ren Zhengfei, 74-godišnji kines​ki poduzetnik i bivši vojnik. Iz kineske vojske povukao se 1983. godine, a 1987. je osnovao Huawei technologies, tehnološku tvrtku koja je do danas izrasla u multinacionalnu kompaniju koja zapošljava 180.000 radnika. Huawei je najveći svjetski proizvođač telekomunikacijske opreme, a u drugom tromjesečju 2018. godine izbio je na drugo mjesto na svijetu po broju prodanih pametnih mobitela, prestigavši Apple i znatno smanjivši zaostatak za prvoplasiranim Samsungom. Ren Zhengfei je još davne 2005. godine dospio na listu 100 najutjecajnijih ljudi na svijetu magazina Time.

3. Kako su se javile sumnje u Huawei?

Prve sumnje u pošteno poslovanje Huaweija britanski i američki dužnosnici počeli su javno iznositi prije desetak godina, mada se naknadno pokazalo da je kineska kompanija pažnju američkih obavještajaca privukla već 2007. Optužbe su do 2011. godine postale toliko ozbiljne da su iz Huaweija objavili otvoreno pismo u kojem su zabrinutost zapadnih političara nazvali neutemeljenim i nedokazanim, a američku vladu pozvali da istraži sve aspekte njihovog poslovanja. Iste godine u zapadnim medijima pojavile su se tvrdnje da Huawei Iran opskrbljuje tehnologijom za obavještajni nadzor. Teorije o špijuniranju za kinesku vladu nakon toga su se nastavile gomilati.

Tako su početkom prošle godine šestorica najviših američkih obavještajnih dužnosnika, među kojima su ravnatelji CIA-e, FBI-a i NSA-a, rekli da ne bi savjetovali Amerikancima da koriste proizvode ili usluge Huaweija. Nedavno su američki obavještajci počeli javno iznositi sumnje da Huawei trguje s državama s njihove crne liste, poput Venezuele, Sirije i Sjeverne Koreje. Amerika je svoje saveznike pozvala da ne koriste Huaweijeve proizvode zbog sigurnosnih razloga. Trump je u kolovozu otišao korak dalje pa je potpisao uredbu kojom je njihova tehnologija zabranjena u vladi.

4. Što po nekim drugim teorijama muči Amerikance?

Kao što je u velikoj analizi neprijateljstva između SAD-a i Huaweija objasnio Telegramov Mladen Pleše, pravi razlog za sukob je nastojanje administracije predsjednika Trumpa da spriječi dominaciju Huaweija na svjetskom tržištu nove 5G mreže. U posljednjih nekoliko godina Huawei je uložio više milijardi dolara u istraživanja nove generacije komunikacijskih mreža, a Washington tvrdi da je Huawei ostvario dominaciju na potencijalnom tržištu 5G mreža jer dobiva goleme državne subvencije. S obzirom na to da je Huawei u razvoju 5G tehnologije daleko odmaknuo konkurenciji, realna je opasnost da američke tvrtke jednoga dana budu prisiljene kupovati kinesku opremu.

5. Što su zapravo 5G mreže?

Ukratko, 5G je nova generacija mobilnih mreža koje bi trebale biti brze, i to jako brze. Trebale bi imati mnogo veći podatkovni kapacitet od mreža ranije generacije, što znači da će moći podnijeti više podatkovnih veza nego do sada. Uz to, 5G neće biti namijenjen samo za industriju pametnih telefona, već za bilo koju industriju koja ima povezive uređaje.

6. Što na zabranu kažu u Huaweiju?

Tihi rat protiv Huaweija traje već dugo pa Kinezi nisu bili osobito iznenađeni Trumpovom jučerašnjom direktivom. Na nju su odgovorili priopćenjem koje je su poslali svim velikim svjetskim medijima pa tako i Telegramu. “Huawei je neusporediv lider u 5G tehnologiji. Spremni smo i voljni surađivati s američkom vladom i donijeti učinkovite mjere kako bi se osigurala sigurnost proizvoda. Ograničavanje poslovanja tvrtke Huawei u SAD-u neće učiniti SAD sigurnijim ili jačim. Umjesto toga, to će samo ograničiti SAD na korištenje inferiorne, ali i skuplje alternative, čime će zaostajati u korištenju 5G tehnologija što će u konačnici narušiti interese američkih tvrtki i potrošača. Osim toga, nerazumna ograničenja će narušiti prava tvrtke Huawei i potaknuti druga ozbiljna pravna pitanja”.

7. Što na sve kažu kineske vlasti?

Kina je u četvrtak, nakon što je američka administracija stavila kinesku telekomunikacijsku kompaniju Huawei na crnu listu, poručila da će zaštititi svoje tvrtke od “nepoštenog” pristupa SAD-a.Istovremeno su stranim tvrtkama u Kini poslali poruku da se ne moraju brinuti sve dok u Kini posluju na zakonit način. “Ako se prema kineskim kompanijama postupa na nepošten način, kineska strana nedvojbeno ima snage poduzeti neophodne mjere kako bi zaštitila sva zakonita prava”, kazao je danas glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Lu Kang.

8. Što na zabranu kažu američki saveznici?

Američkim pozivima na zabranu Huaweijeve tehnologije već su se ranije odazvali Australija, Novi Zeland, Vijetnam i Japan. Drugi još razmišljaju o tome, a posljednja odluka američkog predsjednika mogla bi ih gurnuti u tom smjeru, pogotovo s obzirom na to da se sve češće javljaju stručnjaci iz njihovih zemalja koji preporučuju bojkot kineske kompanije. Tako je bivši šef britanske vojne obavještajne službe MI6 Richard Dearlove danas je rekao kako Huawei predstavlja veliku sigurnosnu prijetnju UK-u i da bi vlada trebala preispitati svoju odluku da telekomunikacijskoj kompaniji omogući ograničenu ulogu u razvoju mobilnih mreža nove generacije 5G.

Nizozemski mediji danas pišu da Huawei ima skriveni “stražnji ulaz” u mrežu jedne od vodećih nizozemskih telekom tvrtki, što Kinezima omogućuje pristup podacima potrošača. Dnevni list Volkskrant navodi da nizozemska obavještajna služba AIVD pokušava utvrditi omogućuje li cijela situacija kineskoj vladi špijuniranje. Nizozemska vlada tek bi trebala zauzeti stajalište o ovom pitanju, no šef nizozemske obavještajne službe nedavno je upozorio na rizike kupovine tehnologije iz Rusije ili Kine, zemalja za koje je procijenio da svojim špijunskim aktivnostima predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti.

9. Špijunira li Huawei zaista nekoga?

Teško je reći špijunira li kineska kompanija svoje klijente, ali svakako se čini da imaju tu mogućnost. Naime, britanski telekomunikacijski konglomerat Vodafone još je 2009. godine na opremi koju je kupio od Huaweija otkrio famozna stražnja vrata koja su kineskoj tvrtki mogla omogućiti ulaz u Vodafoneovu fiksnu internetsku mreži u Italiji. Naravno, Vodafone je tražio da Huawei pronađene ulaze ukloni, a ovi su jamčili da su to učinili. Vodafone je na to proveo seriju testiranja koja su pokazala da sigurnosne slabosti nisu uklonjene, i da stražnja vrata postoje i na drugim dijelovima telekomunikacijske opreme. To otkriće bilo je jedan od najsnažnijih argumenata kojima je Trumpova administracija od saveznika tražila da Huaweiju ne dopuste pristup svojim 5G mrežama.