Trump tužio Hillary Clinton tvrdeći da su demokrati htjeli lažirati izbore. Sud sve odbacio

Sudac kaže da se Trump želi razmetati političkim manifestom na 200 stranica

LAS VEGAS, NV - OCTOBER 19: Democratic presidential nominee former Secretary of State Hillary Clinton walks off stage as Republican presidential nominee Donald Trump looks on during the third U.S. presidential debate at the Thomas & Mack Center on October 19, 2016 in Las Vegas, Nevada. Tonight is the final debate ahead of Election Day on November 8.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP (Photo by CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Američki sud odbacio je tužbu Donalda Trumpa protiv njegove suparnice Hillary Clinton 2016. obrazloživši kako su optužbe bivšega republikanskog predsjednika da su demokrati htjeli lažirati izbore povezujući njegovu kampanju s Rusima pokušaj “razmetanja” političkim tvrdnjama koje ne pripadaju sudu. Odluku je donio sudac okružnog suda za južni okrug države Floride Donald Middlebrooks.

Pritom je rekao da se tužbom ne traži “zadovoljština za bilo kakvu pravnu štetu” i da sud “nije prikladan forum” za zamjerke bivšega predsjednika. “On se želi razmetati političkim manifestom na 200 stranica iznoseći pritužbe protiv onih koji su mu se protivili”, rekao je Middlebrooks u presudi.

Trump je u ožujku tužio Clinton, koja je bila 2016. demokratska kandidatkinja, i nekoliko drugih demokrata za navodno “reketarenje”, “urotu za počinjenje štetnih laži” i druge tvrdnje u tužbi dugoj 108 stranica ponavljajući dugi popis zamjerki koje je opetovano izjavljivao putem medija tijekom četverogodišnjeg predsjedničkog mandata.

Tražio i naknadu od Clinton

Tražio je naknadu i kaznenu odštetu kazavši da je potrošio više od 24 milijuna dolara za “troškove obrane, pravne naknade i s tim povezane troškove”. Sudac Middlebrooks u presudi je rekao da je Trump predugo čekao da podnese svoju tužbu te je prekoračio zakonski rok zastare za svoje tvrdnje.

Nadalje se u presudi navodi da je Trump propustio dokazati da je bio oštećen bilo kakvim neistinama, ističući da su mnoge izjave optuženice “jasno zaštićene Prvim amandmanom” Ustava SAD-a. Ostali optuženici uključuju demokratskog zastupnika Adama Schiffa, koji je vodio jedan od procesa Trumpova opoziva u Zastupničkom domu američkog Kongresa, i bivšeg britanskog obavještajca Christophera Steelea.

Steele je sastavio izvješće koje je proslijeđeno FBI-u i medijskim kućama prije izbora 2016. godine. Dužnosnici američke obavještajne službe i drugi dužnosnici američke vlade optužili su Rusiju za miješanje u te izbore. Moskva je demantirala da se miješala u kampanju.