Nekad je nužno odabrati stranu

Trump zgodno pokušava prebaciti fokus s frenda, saudijskog princa; raskida sporazum o nenaoružavanju s Rusijom

Trump je zgodno pokušao prebaciti fokus; najavio je raskidanje ugovora o ograničavanju naoružanja s Rusijom

FOTO: Profimedia, UPI

Turske vlasti ultimativno su zatražile od Saudijske Arabije da im odmah preda tijelo ubijenog novinara Jamala Khashoggija kako bi neovisni forenzični stručnjaci mogli obaviti obdukciju u skladu s međunarodnim standardima. Na taj način s velikom sigurnošću utvrdilo bi se pod kojim je okolnostima ubijen saudijski novinar. U Istanbulu je također objavljeno da su turski istražitelji pronašli Khashoggijev DNA što će im biti dodatna pomaći u istrazi.

Svjesni što bi značila obdukcija, Saudijci su odmah izmislili kako su tijelo Khashoggija predali jednom njihovom lokalnom “suradniku” u Istanbulu. Visoki saudijski dužnosnik, koji je to otkrio stranim novinarima pod uvjetom da ostane anoniman, nije želio otkrio nacionalnost “suradnika” niti kad i gdje je on preuzeo tijelo. Turske vlasti odmah su zaključile kako Saudijci tom izmišljotinom zapravo pokušavaju prebaciti odgovornost za stanje u kojem se nalazi tijelo Khashoggija na “nepoznatog suradnika” te tako skinuti odgovornost sa sebe.

Nepobitan dokaz o uključenosti doktora Salaha al-Tubaigya

Saudijci su također odbacili kao neosnovane optužbe Turske da je Khashoggi bio mučen, ubijen i raskomadan unutar konzulata. No, turska policija od početka tvrdi da ima nepobitne dokaze za to jer je u cijelu operaciju bio uključen saudijski stručnjak za obdukciju doktor Salah Muhammed al-Tubaigy. On je, po turskim izvorima, bio dio od 15 članova saudijskog tima, a u konzulat je ušao s kovčegom u kojemu je bila pila kojom je raskomadao tijelo Khashoggija.

Tubaigy je, zabilježeno je na audio snimkama s kojima navodno raspolažu turski istražitelji, tražio da se pojača glazba kako se ne bi čulo zapomaganje nesretnog novinara. Nakon što je tijelo Khashoggija izrezano, ono je u velikim kovčezima izneseno iz konzulata te zakopano na nepoznatoj lokaciji, možda u šumi.

Turski istražitelji detaljni u istrazi

Da turski istražitelji ozbiljno rade svoj posao te da im se može vjerovati govori i podatak da su otkrili te precizno identificirali sve članove saudijskog tima koji su upleteni u ubojstvo. Također, uspjeli su do u detalj rekonstruirati njihovo kretanje te su objavili njihove fotografije u zračnoj luci, u hotelima i u blizini konzulata. Neki od njih, dokazano je, imaju bliske veze sa saudijskim vojnim i sigurnosnim službama.

New York Times uspio je utvrditi da su barem četvorica pripadnika eskadrona smrti često putovali u inozemstvo s krunskim princem Mohammedom bin Salmanom. Među ostalim, objavljene su fotografije generala, Mahera Abdulaziz Mutreba obavještajnog časnika koji je bio u blizini krunskog princa tijekom njegovih posjeta Parizu, Madridu, Houstonu, Bostonu i Ujedinjenim narodima. Drugi osumnjičenik, doktor Salah al-Tubaigy, poznat je saudijski stručnjak za autopsiju koji ima veze s sigurnosnim snagama.

Ubojstvo povezano sa saudijskim princem?

Saudijski dužnosnici priznali su da su obojica sudjelovali u operaciji u Istanbulu, te su potvrdili da je dr. Tubaigy poznat u Saudijskoj Arabiji “zbog svog iskustva u forenzici i njegove vještine u uklanjanju dokaza iz scene zločina”. On je također kazao kako je “apsolutno sigurno da tijelo Khashoggija nije raskomadano”, a da je “dr. Tubaigy bio pri ruci u slučaju da trebaju biti uklonjeni dokazi, poput otisaka prstiju”.

U političkim krugovima u Ankari i Washingtonu prevladava uvjerenje kako je nemoguće da bi tako velika i riskantna operacija bila izvedena bez znanja pa i osobne naredbe krunskog princa Mohammeda bin Salmana koji ima apsolutnu vlast u državi. On je, tvrdi se, želio otmicom ili ubojstvom Khashoggija poslati poruku svim disidentima i njegovim oponentima kakva ih sudbina očekuje nastave li potkopavati njegovu vlast.

S obzirom da je u pitanju iznimno zahtjevna operacija u kojoj je sudjelovalo 15 agenata i dva privatna zrakoplova tvrtke blisko povezane sa saudijskom kraljevskom obitelji, potpuno je jasno da ona nije bila moguća bez suglasnosti vladajuće obitelji Al Saud.

Erdoğan osudio ponašanje saudijskog konzula

“Nemoguće je da bi se takav zločin mogao dogoditi u konzulatu na teritoriju druge države, a da za to nisu znali najviši dužnosnici Saudijske Arabije”, zaključio je Numan Kurtulmuş, vršitelj dužnosti predsjednika Turske vladajuće stranke za pravdu i razvoj. Turan Kışlakçı, predsjednik turske udruge medija, izjavio je da “autoritet koji je dao zapovijed” da se ubije Khashoggi mora biti kažnjen.

Napokon se o cijelom slučaju oglasio i turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan. On je izjavio da Saudijska Arabija ne može samo tako odbaciti odgovornost za ubojstvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija. Otkrio je da je telefonski razgovarao s krunskim princem Mohammedom bin Salmanom te da se sastao s izaslanstvom Saudijske Arabije koje zajedno s turskom policijom istražuje ubojstvo.

Erdogan je tom prilikom oštro osudio ponašanje saudijskog konzula koji je strane novinare pozvao u konzulat. Kazao je kako im je konzul pokazao nekoliko prostorija te otvorio neke ormariće te da ih je tako pokušao zavarati. “Djelovao je bezobzirno”, kazao je Erdogan te potvrdio da je sve to prenio i saudijskom krunskom princu. Erdogan je zaključio kako će Turska otkriti istinu te da ni pod koju cijenu neće slučaj ostaviti neriješenim.

Turci istražuju, Amerikanci pokušavaju izbjeći temu

Leyla Şahin Usta, zamjenica predsjedatelja Stranke pravde i razvitka (AKP) zadužena za ljudska prava, izjavila je da su turske vlasti, uključujući tužitelje, forenzičare i sigurnosne dužnosnike već postigle određene zaključke u sklopu istrage o Khashoggiovoj smrti. Glasnogovornik AKP Ömer Çelik potvrdio je kako će “Turska otkriti što se dogodilo, u to nitko ne bi trebao sumnjati. Nećemo dopustiti da se slučaj zataška, i iskoristit ćemo sve mogućnosti koje su nam na raspolaganju da otkrijemo što se dogodilo. A to je namjera našeg predsjednika”.

Za razliku od turske vlasti, američki predsjednik Donald Trump, koji je dugo negirao optužbe protiv Saudijske Arabije, unatoč najnovijeg priznanja Rijada, i dalje pokušava amnestirati princa Mohammeda bin Salmana od odgovornosti. Tako je, među ostalim, izjavio kako mu još nitko nije rekao da je za ubojstvo odgovoran princ Mohammed, premda mu, dodao je, nitko nije rekao ni da nije odgovoran.

Amerika brani Saudijce zbog nafte

Takvo ponašanje Trumpa ne čudi jer je njemu biznis iznad svega. Naime, on i njegov zet Jared Kushner, imaju iznimno razvijene poslovne odnose sa Saudijcima. Kushner se više puta sastao sa saudijskim princem, dok je Trump priznao kako su Saudijci kupovali od njega nekretnine po iznimno povoljnim cijenama.

Osim toga ubojstvo Jamala Khashoggija dogodilo se Trumpu u najnezgodnije vrijeme. Ne samo zbog ugovora o kupnji američkog oružja u vrijednosti od 100 milijardi dolara, nego i zbog toga što 4. studenoga stupaju na snagu američke sankcije protiv Irana. A one zabranjuju svim državama kupovinu iranske nafte. Ako Saudijska Arabija ne poveća proizvodnju i tako nadoknadi manjak koji će nastati zabranom izvoza iranske nafte, na svjetskom tržištu moglo bi doći do novog enormnog povećanja cijena energenata. Stoga je predsjednik Trump, koji se uporno bori protiv većih cijena nafte, uvjeren da mora biti popustljiv prema Saudijcima jer će mu se oni u protivnom osvetiti povećanjem cijena nafte.

Trump odvlači pažnju sa slučaja raskidanjem ugovora s Rusima

Osim toga, Saudijska Arabija je glavni saveznik SAD-a na Bliskom istoku. Rijad financira terorističke skupine koje se u Siriji bore protiv predsjednika Bashara al Assada. Nedavno je objavljeno da je Rijad uplatio u jedan protuasadovski fond 100 milijuna dolara i to na dan kad je državni tajnik Mike Pompeo stigao u Rijad na razgovore sa saudijskim kraljem i krunskim princem o Khashoggijevoj sudbini.

Zbog svega toga, a kako bi odvratio pozornost javnosti s ubojstva novinara Khashoggija te zaštitio i spasio princa Mohammeda, Trump je upravo pompozno najavio raskidanje ugovora s Rusijom o ograničavanju naoružanja.