Trumpa čeka nekoliko dosta kompliciranih situacija u svijetu. Izdvojili smo neke najozbiljnije

Ovo je 5 najvećih problema u svijetu kojima će se morati baviti

US Republican presidential nominee Donald Trump addresses a campaign rally at Atlantic Aviation in Moon Township, Pennsylvania on November 6, 2016. / AFP PHOTO / MANDEL NGAN
FOTO: AFP

Predsjednički izbori imaju tendenciju zasjeniti sve što se događa u svijetu toga mjeseca. Nakon pobjede Donalda Trumpa svjetska se javnost pita hoće li američka politika dobiti jedan nekonvencionalni zaokret kakav je republikanski kandidat najavljivao u kampanji.

Atlantic je izdvojio pet žarišta svjetske politike koji će dočekati američkog predsjednika kada stupi na dužnost.

1. Iranski nuklearni program

Provedba iranskog nuklearnog dogovora sa svjetskim silama prema kojem bi trebao ograničiti svoj nuklearni program ide prilično glatko. No, iranski testovi balističkih projektila i financijska korist od podizanja sankcija dali su kritičarima puno materijala. Obamina administracija tvrdi da je sporazumom Iran spriječen da dobije nuklearno naoružanje barem u narednih 10 godina.

Mnogi republikanci tvrde da su Sjedinjene Države ohrabrile dugogodišnjeg američkog neprijatelja koji prijeti Izraelu i američkim interesima na Bliskom istoku. Trump je konstantno govorio kako je Obamina administracija postigla užasan dogovor s Irancima, i da bi on to ispregovarao bolje da je predsjednik. U nekoliko navrata u kampanji je kazao kako bi on promijenio ovaj sporazum i njegove uvjete. Ako se ovaj sporazum ne nastavi provoditi postoji opasnost da bi se Iran mogao vratiti obogaćivanju urana za potencijalnu primjenu u nuklearnom naoružanju.

2. Islamska država

Džihadisti ISIS-a pobjegli su iz iračkih gradova Ramadija i Faludže te sirijskog – turske granice, a uskoro bi mogli biti protjeni iz svog posljednjeg iračkog uporišta Mosula. Njihov je glavni strateg ubijen, a vođa im je vjerojatno u bijegu, no organizacija još uvijek ima mrežu podrške u drugim zemljama i sposobnost za terorističke napade u inozemstvu.

Pitanje je hoće li Trump prepoznati ovaj napredak kao uspjeh Baracka Obame i model koji bi trebao slijediti ili će ga odbaciti i promijeniti način borbe. Trump je označio ISIS kao toliko ozbiljnu prijetnju SAD-u da je on spreman učiniti mnogo izvanrednih snaga kako bi ih spriječio – poput saveza s Rusijom, vraćanja mučenja za osumnjičenike za terorizma i “ekstremne provjere” za useljenike i izbjeglice iz muslimanskih zemalja.

3. Budućnost međunarodnih saveza

Američki savezi već su bili malo poljuljani i u Obaminom drugom mandatu. Turska, članica NATO-a, sukobila se sa SAD-om zbog američke potpore kurdskim borcima u Siriji i nevoljkosti Sjedinjenih Država da izruče klerika Fethullaha Gulena kojeg turska vlada optužuje da je orkestrirao puč.

Najvažniji američki saveznik u jugoistočnoj Aziji okrenuo se od SAD-a prema Kini pod vodstvom novog predsjednika Rodriga Dutertea koji je opsovao Obamu, a vodi brutalan rat protiv dilera droge. Odnosi sa Saudijskom Arabijom zategnuti su od potpisivanja nuklearnog sporazuma s Iranom. Uz to, od 1980-ih Trump konstantno kritizira američke vojne saveze s Japanom, Južnom Korejom, Saudijskom Arabijom i europskim članicama NATO-a. Tvrdi kako te zemlje ne plaćaju dovoljno za američku zaštitu.

4. Klimatske promjene

U prosincu 2015. godine, sve zemlje svijeta dogovorile su u Parizu po prvi puta, smanjenje emisije stakleničkih plinova. Cilj je bio zadržati globalni porast prosječne temperature ispod 2 stupnja celzijusa u odnosu na razine prije industrijske revolucije. Ove su jeseni, Sjedinjene Države i Kina, koji zajedno čine 40 posto emisije ugljičnog dioksida u svijetu, ratificirale sporazum.

Obama vjeruje kako ISIS nije egzistencijalna prijetnja Sjedinjenim Državama, ali kako klimatske promjene jesu. Trump, čini se, vjeruje u suprotno. Smatra kako su klimatske promjene kineska prevara te obećaje kako će napustiti sporazum iz Pariza.

5. Europsko jedinstvo

Britanska odluka da napusti Europsku uniju, potaknula je anti EU stranke u ostalim državama da pojačaju napore za referendum o izlasku iz Unije u svojim državama. A ako do Brexita stvarno i dođe Unija će izgubiti jednu od svojih najbogatijih i najmoćnijih zemalja, taman kada se oporavlja od ekonomske krize.

Obama je za vrijeme kampanje otputovao u Ujedinjeno Kraljevstvo i lobirao protiv izlaska, dok je Trump prilikom posjeta Škotskoj kazao kako mu se sviđa duh kampanje za izlazak. “Ljudi žele svoju zemlju nazad”, kazao je tada. Pitanje je što slijedi za ujedinjenu Eurupu.