Nekad je nužno odabrati stranu

Trumpova pobjeda dobro je uzdrmala Demokratsku stranku. Izgleda da nemaju pojma kako dalje

Bernie Sanders kaže da su još svi u stanju šoka, još nisu došli do faze krivnje

US Democratic presidential candidate Hillary Clinton looks on during the second presidential debate at Washington University in St. Louis, Missouri, on October 9, 2016. / AFP PHOTO / POOL / JIM BOURG
FOTO: AFP

Pobjeda Donalda Trumpa ostavila je u šoku Demokratsku stranku pred kojom je sada razdoblje dugotrajnog preispitivanja koje bi moglo trajati godinama i preoblikovanja da pokuša izvući neke dobitke na sljedećim izborima, analizira Business Insider.

Pred strankom je neizvjesna budućnost, a ne zna se ni tko bi se mogao profilirati kao sljedeći lider. Većina istaknutih pripadnika ljevice uglavnom još ne komentiraju na koji način bi stranka sada, nakon dubokog poraza, trebala krenuti dalje.

Odgovornost Demokratskog nacionalnog odbora

Najveći donatori poput milijardera Toma Steyera kaže kako njegov tim još uvijek češlja podatke, pokušavajući shvatiti što se dogodilo. Mnogi demokrati smatraju da se Clinton više usredotočila na to da osvoji nominaciju i ukloni konkurenciju unutar stranke. U tome je uspjela, ali ju je to udaljilo od podrške građana, što se možda pokazalo i presudnim u konačnoj bitci, na izborima.

“U insajderskim igricama je bila jako dobra”, rekao je demokrat koji je radio na predsjedničkoj kampanji drugog kandidata. Bivši gradonačelnik Minneapolisa R.T. Rybak smatra kako i Demokratski nacionalni odbor snosi odgovornost za poraz njihove kandidatkinje. “Tijekom sljedećih nekoliko mjeseci bit ćemo fokusirani na to kako da što više demokratiziramo Demokratski nacionalni odbor, kako bi mogao obavljati što bolji posao”, dodao je.

U stranci su još uvijek u fazi šoka

Dok su neki kritičari kao razlog poraza naveli manju izlaznost i manju podršku među ključnim demografskim skupinama koje inaču glasuju za demokrate, kao što su tamni birači, dosta njih smatra kako je prerano upirati prste u pojedine glasačke blokove i članove stranke.

Senator Bernie Sanders koji je i sam bio kandidat unutar Demokratske stranke za predsjedničkog kandidata rekao je Business Insideru kako su u stranci još uvijek šokirani pa još nisu stigli do faze okrivljavanja. Steve Schael, bivši savjetnik predsjednika Baracka Obame na Floridi, kao iskusni poznavatelj državne politike, rekao je kako su rane projekcije izlaska Latinoamerikanaca bile točne, ali su podcijenili izlazak bijelih birača iz radničke klase.

Turobni osjećaji

Steyer dodaje još jednu stvar, a to je da su demokrati u ovoj kampanji zanemarili starije birače što je bilo ključno za osvojiti neke države kao što su Pennsylvanija i Wisconsin, dvije države koje su bile stabilno plave tijekom većine predsjedničkih izbora.

No, bez obzira što postizborne analize u redovima demokrata pokazivale, nedvojbeno je da su se dva turobna osjećaja uvukla pod kožu svakoga demokrata: tuga i šok. “Ovo je najgori trenutak u mom životu”, priznao je u srijedu ujutro jedan od službenika koji su radili na kampanji Hillary Clinton.